BUDAPEST
A Rovatból

Saly Noémi a kávéházak titkairól

Mitől voltak különlegesek a régi Budapest kávéházai, és mivé lett mára ez a kultúra? Saly Noémi "kávéházológussal" beszélgettünk.


- Egy cikkben azt olvastam Önről: kávéházológus. Szójáték vagy félig-meddig tréfás öndefiníció?

- Ez egy vicc, egy rádiós újságíró találta ki, de nekem is nagyon tetszik. Kávéházológus és kocsmológus, így együtt igazán szép hivatal! Egyébként kávéházakkal hamarabb kezdtem el foglalkozni, mint hogy ide kerültem volna a múzeumba. Igaz, az útvonal elég tekervényes volt, mert eredetileg magyar-francia szakos tanár vagyok, francia irodalmat tanítottam a szegedi egyetemen. Látszólag semmi különös nem predesztinált arra, hogy ilyen mélyen belemenjek a kávéházkutatásba.

De Budapest eleve nagyon érdekelt, hiszen itt születtem, itt élek, ahogy a családom is már legalább százötven éve. Nagyon rendes városépítőket tudhatok a felmenőim közt, az egyik ükapám például azért jött Pest-Budára, hogy a Lánchidat építse. De volt köztük ácsmester, állványozó, akik gyakorlatilag a két kezükkel rakták össze a várost, két építészmérnök – egyikük a városligeti műjégpálya épületét, a másik pedig a Széchenyi Fürdőt tervezte.

Tehát a családtörténetemből kifolyólag is adódott, hogy a város története, a polgári lét és életforma mindig is érdekelt. Amikor Zeke Gyula, kiváló történész barátom 1996-ban a Budapesti Negyed folyóiratnak szerkesztett egy kávés számot, mondtam, hogy szívesen megírok én is egy kávéházat. De azt is mondtam, hogy mindenképpen budai lesz, így végül a krisztinavárosi Philadelphiára esett a választás. Amikor beleástam magam a kutatásba, egyből kiderült, hogy én ezt akarom csinálni.

Névjegy: Saly Noémi

Irodalom- és Budapest-történész, helytörténeti írások szerzője, rádió- és tévéműsorok gyakori és népszerű szereplője, a Nagy Budapest Törzsasztal egyik alapítója.

Legfontosabb témája a kávéháztörténet – ahogy ő maga meghatározza: „a régi budapesti élet elbűvölő esszenciája”. Bármennyire szereti is Budapestet, Podmaniczky Frigyessel ellentétben szereti elhagyni szeretett városát, nagy utazásokat tett szinte minden távoli földrészen.

1974-ben érettségizett a budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnáziumban. Tanított középiskolásokat, tizenkét évig a Szegedi Tudományegyetemen francia irodalmat. A Soroptimist International Budapest klub alapító tagja (1990), a Magyar Kávéház Alapítvány elnöke (1996–2009), 2004 óta az újraindított Budapest folyóirat olvasószerkesztője. 2007-ben a Podmaniczky Páholy szóvivőjévé választották. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban dolgozik.

Díjai

Podmaniczky-díj, 2005

Zolnay László Pest-Buda díj, 2005

a Kultúraközvetítők Társaságának Fehér Rózsa díja, 2006

Budapestért díj, 2008

noemi0338

Fotó: Nagy Anita

NagyAnita0321

Fotó: Nagy Anita

- Mi volt különösen vonzó a kávéházakban a művészek számára?

- Ez mindig úgy van, hogy a kávéházaknak, sőt általánosságban a vendéglátóhelyeknek kell hogy legyen egy lelke – aki néha a tulajdonos, néha a tulajdonos felesége, egy főpincér… Kell hogy legyen egy olyan sugárzó, vonzó, nagyon tehetséges és nagyon szakértő valaki, aki miatt az a hely népszerűvé és felkapottá válik. Minden irodalmi kávéház esetében vissza lehet vezetni, ki az a személy, aki miatt az a kávéház olyan jól működött, és irodalmi kávéházzá lett.

Ugyanakkor a kávéházat az írók, költők nem bírták eltartani, nemcsak mert kevesen voltak, hanem mert fizetés- és hitelképtelenek is. Persze akadtak felkapottabbak, gazdagabbak, akik mindig állták a fogyasztásukat, sőt a barátaikét is – például Molnár Ferenc vagy Heltai Jenő (bár fiatal korukban még ők sem feltétlenül). A „nyomorgó művész” egy romantikus toposz. Petőfi nagyon szegény ember volt, Jókai nagyon jómódú. Mindenesetre az író, a művész, ha bizonytalan vagyoni helyzetű, ha nem, be tudja vonzani azt a fizetőképes polgárt, aki utána el tudja tartani a kávéházat, a kávést, aki ebből kifolyólag el tudja tartani a rászoruló írót, költőt.

- Jól ki van ez találva…

- Egy bölcs öreg pesti kávéstól maradt fenn a mondás, akit arról kérdeztek, miért tűri a kávéházában a hitelképtelen, fizetésképtelen, viselkedni képtelen nyikhajokat. Annyit mondott: „kérem szépen, ahova ezek járnak, oda járnak a szép nők, és ahova a szép nők járnak, oda járnak a gazdag férfiak”. A kávésnak tehát érdeke volt, hogy bevonzzon, és bent tartson a kávéházában „celebeket” − merthogy régen ők voltak azok. Persze nem olyan értelemben, mint ahogy ma a média képes celebet csinálni. A régi pesti polgárt nem lehetett ilyesmivel megvezetni, neki az volt a szenzáció, hogy látta a népszerű fiatal írót, színpadi szerzőt vagy annak a szerelmét, a Vígszínház valamelyik isteni díváját.

A kávéház mindig is az információszerzés és -pörgetés elsőszámú helye volt; ezért is utálták annyira a kommunisták (és általában minden diktátor), és ezért akarták mindenáron eltörölni a föld színéről. Mert az emberek ott ellenőrizetlenül beszélgettek, mert ott volt a létező összes újság… Mindenki elolvasta az összes újságot, nem úgy működött, mint manapság, hogy a közönség egyik része csak a Magyar Nemzetet olvassa el, a másik része csak a Klubrádiót hallgatja, a harmadik része meg csak a Kurucról tájékozódik, hanem mindenki minden újságot elolvasott és utána, ott helyben, a kávéházban, megbeszélték. A kerületi, kisebb városrészre tartozó ügyek a kávéházban dőltek el, mert ott ült a helyi polgár. Az embereknek élő kapcsolatuk volt egymással, mindenki dumált mindenkivel.

A politikusok is jártak a kávéházba, oda lehetett menni hozzájuk. Vázsonyi Vilmosról például többen leírták, hogy neki akkor is az Abbázia volt a törzshelye, amikor igazságügy-miniszter lett. Egyébként Krúdy írt erről nagyon szépen: a terézvárosi esernyőjavító nem ment oda feltétlenül a sérelmeivel Vázsonyihoz, neki az is elég volt, hogy látja, és tudja: bármikor odamehetne hozzá. Volt, aki meg is tette. Ilyen körülmények között nyilvánvaló, hogy a jól értesültség akkoriban is nagyon fontos volt, pénzre, hatalomra, befolyásra lehetett váltani. A jól értesültségnek pedig első számú forrása – mint helyszín – a kávéház volt, és persze az irodalmi, a színházi és a művészvilág történetei is ott zajlottak.

Volt egynéhány kávéház, ami kiváltképp ilyen tereppé vált, de tegyük hozzá: nem kizárólagosan, hiszen az „érdekes” vagy „fontos” emberek sem egyetlen kávéházba jártak. Az egyikben megreggeliztek, a másikban elolvasták a délutáni lapokat, a harmadikba a szakmabelijeivel ült be (igen, a művészekhez hasonlóan a pékeknek, asztalosoknak, kereskedőknek is megvolt a maguk kávéháza), más helyre mentek zenét hallgatni, ha este ki akartak ruccanni az asszonnyal. Aztán ott voltak az obskúrus kurvás kávéházak a hatodik kerületben, a mellékutcákban… Szóval hihetetlen kapcsolati háló volt a kávéházak rendszere.

NagyAnita0339

Fotó: Nagy Anita

NagyAnita0340

Fotó: Nagy Anita

NagyAnita0342

Fotó: Nagy Anita

NagyAnita0343

Fotó: Nagy Anita

- Hogy váltak egyáltalán a kávéházak a nyilvánosság ilyen fontos, mondhatni elsődleges színtereivé?

- Először is, a régi Pesten – csakúgy, mint a sűrűn lakott európai nagyvárosok jó részében – állandó lakásmizéria volt; az emberek mai szemmel nézve elképesztően rossz körülmények között laktak, a szegényeknél végképp hihetetlen méreteket öltött a népsűrűség. Drága volt a világítás, úgyhogy sötétben vagy az olajlámpa, petróleumlámpa fényénél kucorogtak. A 19. század közepétől lesz gázvilágítás, nagyon lassan és nagyon drágán, de még akkor is rengetegen gyertyával világítottak otthon. A városok nagy részében nehéz volt tüzelőhöz jutni.

Az emberek hidegben, homályban, poloskás-csótányos helyeken szorongtak; ehhez képest a kávéházban meleg volt, világos, lehetett újságokat olvasni és játszani. Úgy szoktam definiálni, hogy a kávéház egy felnőtt napköziotthon, ahol az ember minden szükségletére talált orvoslást – olykor szó szerint is, mert a fiatal orvosok vagy ügyvédek, akiknek még nem volt pénzük saját rendelőt, irodát fenntartani, minden további nélkül rendeltek a kávéházban. Szükség esetén oda lehetett menni hozzájuk, még ha csak látásból ismerték is egymást a delikvenssel.

- A kávéház e funkciói mikor kezdtek eltünedezni vagy átalakulni?

- Nem a funkciói, hanem maga a kávéház tűnt el. Az államosításkor a kommunista hatalom elképesztő kemény kézzel takarította el a budapesti kávéházakat a föld színéről, nehogy már az embereknek itt ellenőrizetlenül véleményük legyen. Pontosan azért csinálták, mert a kávéházak a demokrácia első számú fellegvárai voltak.

- A New York mégis túlélte.

- A New York Kávéház egy nagyon kivételes hely volt, majdnem az összes újság szerkesztőségét és rengeteg kiadót beraktak az épület felső szintjeire. Sajtópalotának is hívták. Előzőleg, 1949-ben a kávéházat bezárták, egy ideig a Sportszerkereskedelmi Nemzeti Vállalat nagykereskedelmi raktáraként funkcionált, úgyhogy klottgatyát meg brigádzászlót lehetett kapni nagy tételben az aranystukkós termekben.

Hogy miként maradhatott meg mégis kávéháznak? Úgy történt, hogy a Lapkiadó Vállalat igazgatója, Vincze István bement egy napon Vas Zoltánhoz, aki Budapesten élet-halál ura volt akkoriban; mondta neki, hogy vissza akarják csinálni a kávéházat a palota aljába. Vas Zoltán összevonta a szemöldökét: hát maguk burzsujfészket akarnak csinálni itten? Mire Vincze nagyon bátran azt mondta neki: azt, burzsujfészket. Vissza akarjuk csinálni a kávéházat meg a palota tornyát, rendbe hozni az épületet… Vas Zoltán villantott egy mérgeset a szemüvegével és azt mondta: na jó, de csak a kávéház miatt! Hát így lett a New Yorkból újra kávéház, persze a nevét nem kapta vissza, Hungáriaként kezdett el újra működni.

Az akkori időkben sokan voltak még azok közül, akik a régi világban is sajtósok, kávéházi emberek voltak; ők úgy vették újra birtokba a New Yorkot, mint akik megtalálták a béke szigetét. Persze tele volt spiclikkel, kemény és állandó ellenőrzés alatt tartották, de ezzel együtt is működni tudott.

2

A New York Kávéház - Fotó: Bódis Krisztián

_DSC6754

A New York Kávéház - Fotó: Nagy Szabolcs

_DSC6757

A New York Kávéház - Fotó: Nagy Szabolcs

BBF2927pskicsi

Fotó: Nagy Anita

BF2491pskicsi

Fotó: Nagy Anita

BF2889pskicsi

Fotó: Nagy Anita

neyorkBF2521pskicsi

Fotó: Nagy Anita

- Mi lett a többivel?

- Önkiszolgáló étterem, a kisebbekből eszpresszó, könyvesbolt, posta, patika… Amikor a rendszerváltás után újraindul valamiféle normalitás, az összes, valaha volt nagy kávéházunkba amerikai tüsténtbuci-láncok vagy bankok türemkedtek. Sajnos a kávéházakat, a kávésokat és szaktudásukat nagyon sikeresen kiirtották. A városnak is újra meg kell tanulni, hogyan kell kávéházi vendégnek lenni, a szakmabelieknek pedig újra meg kell tanulniuk a mesterséget, mert azért ez egy önálló műfaj volt a vendéglátáson belül.

- Hogyan lehet feléleszteni ezt a szellemet? Fel lehet-e igazán?

- Fel lehet éleszteni, de ugyanolyan már nem lesz. A '90-es években elkezdődött a kávéházak feltámasztása, de a régi korok visszahozásának reménye egyszerűen szólva téveszme. 2014-ben nem lehet olyan kávéházat csinálni, mint amilyen 1914-ben volt. A város sem olyan, az emberek sem olyanok. Most olyat kell csinálni, ami a jelenkori emberek igényeinek felel meg. Csakhogy napjaink emberének nincsenek tapasztalatai arról, hogyan és mi mindenre lehetne használni a kávéházat.

Zajlanak érdekes kísérletek, mert azért van, ami működik és jól működik; az egyik ilyen próbálkozás a Centrál kávéház esete. A tulajdonos, Somody Imre nagyon szerette volna visszacsinálni azt a bizonyos régi kávéházi légkört. A megnyitó után egy ideig volt benne egy „lélek”, aztán egyszer csak nem volt többet. Amikor nincs lélek, akkor a dolog nem működik. És most Somody úr bent ül, ott dolgozik a laptopján, oda beszéli meg az üzleti tárgyalásait, ott tartózkodik a nap nagy részében – miután bebizonyosodott, hogy megint van lelke a kávéháznak, megint működik. Ilyen egyszerű az egész.

- Hogyan lehet ezt a lelket megteremteni vagy elcsípni? Miben áll egyáltalán? Nagyon illékony dolog lehet, ha csak úgy jön meg megy…

- Ez mindig egyetlen emberen múlik, egy szerencsés egybeesésen; egyszer csak van egy olyan vendéglátós, akitől az egész működik. Már-már olyan, mint a képzőművészet vagy a költészet: különböző emberek művelik különböző szinteken, és néha-néha van egy zseni. Ha végignézzük például a New York történetét, nagyon jól láthatjuk, mennyire így van. Az 1894-es alapítástól 1900-ig egy nagyszerű szakember, Steuer Sándor volt a bérlő, testvére az Abbáziát vitte; mind a ketten kiváló kávésok. Ennek ellenére Steuernál valamiért nem működött a dolog, nem lett a New Yorkból jó kávéház.

1900-ban átvette a bérletet a Hirsch testvérpár (később Harsányira magyarosítottak). Egyikük profi kávés, másikuk egy melegszívű, pohos tanárember, aki fiatalon gazdag vidéki zsidó családoknál volt házitanító. Szól róluk egy nagyon helyes kis legenda – én csak remélni merem, hogy a valóságban is így történt, mert annyira jó… Hogy ugyanis egy forró nyári délután áll Harsányi Adolf a kávéház bejáratánál. Iszonyú uborkaszezon van, csendben olvad a nagykörút aszfaltja, sehol egy teremtett lélek, sehol egy vendég. Harsányi egyszer csak meglátja szembejönni az ő egykori neveltjét, a Herzl terménykereskedő kisfiát Bajáról.

Nosza, egymás nyakába borulnak, lapogatják a másik hátát, az egykori kislegény – addigra már magas, megtermett fiatalember – elmeséli, mi van vele. Hirsch Adolf azt mondta neki: no kisfiam, ha már úgyis mindennap erre jársz, akkor most ígérd meg nekem, hogy mindennap beülsz hozzánk egy kávéra! Minthogy a kis Herzl gyerek világéletében szófogadó volt, szavát adta egykori tanítójának. Ezt a kisgyereket akkor már Heltai Jenőnek hívták, Budapest egyik legünnepeltebb fiatal költője és színpadi szerzője, buktak rá a nők, primadonnák hevertek a lábai előtt. Az a baráti kör, akikkel elkezdett bejárni a kávéházba, A Hét című lapnak a legmodernebb, legfranciásabb, legpolgáribb fiatal szerzőgárdája volt. És itt megint bebizonyosodik a régi bölcs kávés-mondás, mert ahova ezek jártak, oda kezdtek el járni a szép nők, utánuk pedig megérkeztek a gazdag palik… Innentől kezdve elindult a New York irodalmi kávéházi karrierje. Harsányiék minden lehető módon pátyolgatták és kényeztették ezeket a gyerekeket, külön nekik „írótálat” találnak ki, sajttal, felvágottal, vajjal és számolatlan mennyiségű zsemlével; ezt az írótálat csak ők kapták, fillérekért. Az ő kedvükért tartottak tintát meg kutyanyelvet, azaz hosszú kézirat-papirost is.

Harsányiék alatt a kávézó szuperül működött, aztán az első világháború idején otthagyták az üzletet. Évek teltek el úgy, hogy különböző bérlők ott szerencsétlenkedtek, teljesen eredménytelenül. A New Yorkból rossz kávéház lett, odaszokott az aljanép – a világháború alatt maga Budapest is eléggé lezüllött. A következő zseni 1920-ban jött. Újságíró, kávés feleséggel. Tarján Vilmosnak hívták, a magyar oknyomozó újságírás atyjaként szokás emlegetni. Főnöke, Miklós Andor, megelégelvén a botrányait, elzavarta az Est-lapoktól, ekkor jött a füles, hogy a New York bérleti joga éppen átadó. Tarján Vili zsebében persze töredéke nem volt meg a pénznek. Kapta magát, fölment a New York ház második emeletére, ahol az Otthon kör, az újságírók klubja működött, és leült kártyázni. Három hónapon keresztül szisztematikusan kártyázott − és nyert. Ennyi idő alatt összejött annyi pénze, amiből – némi családi segítséggel – bérbe tudta venni a kávéházat.

Első dolga az volt, hogy bezárta és átalakíttatta. A város legjobb séfjeit csábította magához, kialakított egy bár-részleget, még bárzongoristát is szerzett: nem mást, mint Brodszky Miklóst, akinek később az amerikai filmzeneipar sokat köszönhetett… Vilit az egész város ismerte és szerette. Olyan reklámfogásai voltak, hogy mindenki csak hüledezett; például egyszer jött egy revü Budapestre, a fókaidomárt a kávéházban reggeliztette az ablakban – fókástól. Első osztályú amerikai jazz-zenészeket hívott, óriási érzéke volt ahhoz, hogy a legújabb, legérdekesebb, legkorszerűbb, legtutibb dolgokat behozza a kávéházába. A Margitszigeten kibérelt egy lepusztult éttermet, felújítás után a New York kihelyezett vendéglőjeként működtette, a kávéház saját autója hozta-vitte a vendégeket a két üzlet között. Volt, hogy térképpel a kezében kellett leültetnie a vendégeket, annyian voltak; amikor már nem akadt egy talpalatnyi szabad hely sem, szégyenében majd’ elbújt a bokorban a folyamatosan érkező ismerősök elől.

Vili végül becsődölt. Szerette a lovakat, kártyázott is, ez lett a veszte. Kénytelen volt kiszállni a bérletből, és úgy ment, ahogy jött: egy szál monoklival. Utána a New York nem tudott többé talpra állni. A második világháború alatt a zsidóktól elkobzott bútorokkal zsúfolták tele, a háború után pedig egy ideig, mint már mondtam, raktár lett belőle.

karadykk

Karády Katalin Múzeum és Kávézó - Fotó: Huszár Boglárka

karadykk2

Karády Katalin Múzeum és Kávézó - Fotó: Huszár Boglárka

Illusztris vendégek a Hadikban

- Mit gondol, van-e a budapesti kávéházaknak olyan jellegzetessége, ami nem fogható Európa nagyvárosi kávéházaihoz?

- A régi budapesti kávéháznak volt, a mostaninak már nincs. A réginek az volt a sajátossága, hogy elképesztően gyönyörű környezetben – ami a legszebb bécsi és párizsi kávéházakhoz volt mérhető – az arab-török világból örökölt teljes demokrácia fémjelezte: bárki, aki egy kávét ki tudott fizetni, bármelyik kávéházba bemehetett. És be is ment.

Ez természetesen nem azt jelenti, hogy egy óbudai bádogosnak az Andrássy út bármelyik kávéházában lett volna keresnivalója, de nem azért nem ment be, mert nem szolgálták volna ki, csak hát ő ott nem ismert senkit, nem tudott volna kivel beszélgetni. Ez még csak nem is öncenzúra. Ha egyszerűen nem volt neki dolga az Andrássy úton, minek menjen oda? Senki nem volt kizárva sehonnan, rangbeli különbségek tekintetében nem osztályozták a vendégeket. És voltak olyan asztaltársaságok, nem is kevés, ahol nagy tudósok, művészek, magas rangú emberek akár a legegyszerűbb szomszédokkal, iparosokkal, kishivatalnokokkal rendszeresen, kedélyesen elkvaterkáztak.

NagyAnita0316

Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
A kockásfülű nyúltól Noé bárkájáig: itt van Kolodko Mihály összes budapesti miniszobra térképpel
Az elmúlt években rengeteg Kolodko-gerillaszoborral gazdagodtak a főváros utcái. Mutatjuk az összeset!


Szaporodnak a mini gerillaszobrok Budapest utcáin.

Séta közben biztosan ti is láttatok már legalább egyet.

Alkotójuk, Kolodko Mihály szobrászművész szülővárosában, Ungváron kezdett el pici szobrokat elhelyzni a köztereken. Célja ezekkel az alkotásokkal az, hogy viccesen, játékosan, mindig valamilyen csavarral állítson emléket mesehősöknek, hírességeknek vagy művészeknek.

Mivel sokan vagytok kíváncsiak a Kolodko-gerillaszobrokra, úgy gondoltam, az összeset megmutatom nektek, és azt is megjelölöm, hogy a szobrok pontosan hol találhatók.

A cikket 2019-ben írtam, amikor még jóval kevesebb Kolodko-miniszobor volt Budapesten. Most, 2025-ben, amikor frissítettem az anyagot már több mint 40 Kolodko Mihály köztéri miniszobor látható a fővárosban. Nem egyszer megtörtént, hogy egyszerre több alkotást is elhelyezett az utcákon.

Kolodko Mihály miniszobrok a budai oldalon

Yoda miniszobor

A birodalom visszavág Yoda mesterét a 4-es metró Gellért téri megállójánál találjátok.

Kolodko Mihály Yoda miniszobra a Szent Gellért téren

Bombába kapaszkodó kis Vuk szobor

A Gellérthegy oldaláról lóg kétségbeesetten a figura, amelyik azt a jelenetet ábrázolja, amikor a kis rókakölyök a rajzfilmben egy ágba kapaszkodva lógott egy fán.

Lecsó (Remi)

A "L'ecsó" című animációs film patkány séfjét ábrázoló szobor az Erzsébet híd budai hídfőjénél, a rakpart kőfala mellett található.

Kolodko Mihály Lecsó miniszobrát az Erzsébet híd alattt taléljátok, a budai oldalon

"Nincs kompót!" vagy: "Az oroszok már a spájzban vannak" miniszobor

Az orosz (pardon, szovjet) katona szobra a Várkert Bazár előtti promenádon, egy mélyedésben áll, egy spájz ajtajában. Az kis ajtó ki- és behajtható. A szobor egyrészt Oroszország ukrajnai inváziójára emlékeztet, másrészt a legendás magyar filmre, A tizedes meg a többiekre.

@mysecretbudapest #visitbudapest #visithungary #mysecretbudapest #kolodko #kolodkomihaly #ministatue #minisculpture #streetart #russianinvasion #history ♬ War, army, battle march snare drum - Studiolance

Aranka néni és Béla bácsi a II. kerületben, egy virág tetején

A Pasaréti téri, sokak által ismert kereskedő házaspárnak emléket állító miniszobor a tér közelében, a Kelemen László utcában található. Aranka néni és Béla bácsi évtizedeken árusított virágot. Aranka néni halála után Bála bácsi egyedül vitte tovább az üzletet 2021-ben bekövetkezett haláláig. A helyi közösség kezdeményezte, hogy állítsanak emléket a házaspárnak.

Íme, Göröntsér Vera fotója a Köztérképen a szoborról:

Aranka néni és Béla bácsi miniszobra Pasaréten Kolodko Mihály alkotása

Egyszer volt Budán kutyavásár miniszobor-csoport

A kutyás miniszobrok az I. kerületben, a Batthyány utca és a Hattyú utca találkozásánál található kis téren láthatók, több helyen kirakva. A terecske térkövébe pedig egy kicsiny, Mátyás királyt ábrázoló érmét ágyazott be Kolodko Mihály szobrászművész.

Az egyszer volt budán kutyavásár Kolodko miniszobor csoport a Batthyány utcában a Széna tér és a Batthyány tér között

Paddington maci

A brit meséből ismert mackó az orosz “Mása és a medve” rajzfilmek maciján ül diadalittas ábrázattal, Budán, a Medve utca és a Vitéz utca találkozásánál.

Kolodko Mihály Paddington miniszobra Budán

A kockásfülű nyúl

Gyermekkorunk egyik kedvenc mesehőse a Sándor palota közelében, a Budavári Sikló végállomása mellett kémleli távcsövével a pesti oldalt.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Mekk Elek

A kétbalkezes "ezermester" kecske a Széll Kálmán téren található. De ha közelebbről megnézitek, láthatjátok, hogy a kezében lévő táblát is elrontotta, a Moszkva tér felirat, a hely régi neve szerepel rajta.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Főkukac

A nagy ho-ho-horgász című rajzfilmből ismert mókás kukac a Bem rakparton, a Halász utcától nem messze mosolyog.

Ez volt Kolodko Mihály első budapesti gerillaszobra, a gyerekeivel együtt kereste a helyet a Főkukacnak. Az egyik kedvenc meséje volt ugyanis A nagy ho-ho-horgász.

A bűvös kocka

Rubik Ernő zseniális találmányának emléket állító miniszobor is a Bem rakparton található. Egy hosszabb elemzést írtunk róla, amikor kikerült.

A tank

A "Ruszkik haza!" feliratú harckocsi 2017 áprilisa óta állt a Kossuth hídnak emléket állító kő közelében, és egyszer már ellopták (csakúgy, mint a Mekk Elek szobrot), így amit most láttok, az a második példánya.

Kolodko "felhúzható" Trabant miniszobra

Hol találjátok ezt a gerillaszobrot? A II. kerületben, a Margit híd alatt, a Bem rakparton látható a mellvéden. A 2024-es áradás idején sokan drukkoltak, hogy ne öntse el a Duna a szobrot, és megmaradjon.

@mysecretbudapest #kolodkominis #kolodkomihaly #kolodko #mysecretbudapest #foryoubaszeretnemlatni #nekedbeakaromlatni #nekedbeszeretnémlátni #budapest #budapesthungary #budapestsightseeing ♬ Cars Machine - Andri Irawan

“In vino veritas” - Római légiós miniszobor

Az ittas légiós, kezében borostömlővel a III. kerületben az óbudai katonai Amfiteátrum romján fekszik.

@mysecretbudapest A gerillaszobrász 2022-ben formázta meg az ittas katonát. #mysecretbudapest #budapesthungary #budapest #aquincum #romanempire #roman #antique #tortenelem #történelem #magyar #magyartiktok #magyartiktokker #drunk #kolodko #basszadkinekedbe #basszadbeforyouba #foryoupage❤️❤️ #nekedbeakaromlatni #nekedbelegyen #invinoveritas ♬ In Vino Veritas - The Gentlemen's Anti-Temperance League

 Kolodko-miniszobrok a pesti oldalon

Chuck Norris miniszobra

Még éppen Budapest közigazgatási határain belül, a IV. kerületben, a Megyeri hídon fekszik a szobrocska.

"Üzenet" vagy Orosz hadihajó

A XIII. kerületben, a Moszkva sétány Árpád hídhoz közeli szakaszán áll egy feltartott középső ujj, azon egy hadihajó, amiből Vlagyimir Putyin arca kandikál ki.

Kolodko Mihály üzenet című alkotása, amit az Ukrajna elleni orosz támadás után készített és állított fel a XIII. kerületben

Az öngyilkos mókus

Az 'Ars longa vita brevis' vagyis 'A művészet örök, de az élet rövid' témájú alkotás Maurizio Cattelan olasz művész 1996-os Bidibidobidiboo című installációjára utal. Cattelanra jellemző, hogy meghökkentő, szatirikus műveivel provokálni akar, pl. kitömött állatokat emberi érzelmekkel ruház fel. Ennél a művénél egy szerényen berendezett konyhában egy mókus végső kétségbeesésében a konyhaasztalnál ülve öngyilkosságot követ el.

A szobor a külföldiek számára meghökkentő Columbo szobor mögött található, a Falk Miksa utca elején, így plusz poén, hogy a tévés nyomozó ezen a rejtélyen is törheti a fejét.

Skála kópé

A Nyugati téren látható a Skála áruház egykori reklámfigurája az üzlet (ma irodaház és sportbolt) épülete előtt.

@mysecretbudapest #mysecretbudapest #streetart #visitbudapest #kolodko #kolodkomihaly #kolodkominis #ministatue #minisculpture #budapesthungary ♬ Fun - Ika

Szurikáta miniszobor

A Bókay János utcában, a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának kerítésén látható. Az inzulin felfedezésének 100. évfordulójára és az 1-es típusú diabétesz korai felismerésére hívta fel a figyelmet.

Mr. Bean mackója

A Harmincad utca 6. szám alatt álló épületen lóg szomorúan (korábban ez volt a Brit Nagykövetség épülete).

Holdjáró

A holdjárót ábrázoló szobor a Hold utcában, a Belvárosban található. A szobrocska Katie G. fotóján, a Köztérképen:

A holdjárót ábrázoló szobor a Hold utcában, a Belvárosban található.

Breki

A Szabadság tér közepén, a díszkorláton üldögél Breki – az ő hasonmását is megtaláljátok Kárpátalján. (Azt a szobrot Mihajlo Barnik, Vaszil Krivanics Kovács és Fegyir Sándor turisztikai szakember kezdeményezésére készítették, annak emlékére, hogy a XIX. század második felétől a környéken a békacomb felkerült az étlapra.)

Balta vagy Fejsze az Usánka helyén

A Szabadság téren, a szovjet emlékmű közelében egy díszpárnán elhelyezett usánka szobor volt látható pár hétig, majd egy politikus fejszével leverte és a Dunába hajította. Az usánka helyén most egy díszpárnán elhelyezett fejsze látható.

Kolodko usanka miniszobra, majd annak a hűt helye, majd annak a helyén a fejsze díszpárnán

Süsü, a sárkány

A Süsü-jelmezes apró Bodrogi Gyula szobor a Magyar Televízió egykori, Szabadság téri székházának falán volt látható. Ám a szobrot ellopták (vagy leverték).

Süsü a sárkány Kolodko-miniszobor Bodrogi Gyula figurájával a Szabadság téren 2020-ban

Békalábas usánka vagy: Az usánka visszatér

A békatalppal ellátott usánka szobra a Parlamentnél, a pesti rakpart egyik lépcsőfokán áll ugrásra készen.

@mysecretbudapest One of Kolodko's mini-statues, The Ushanka near Parliament Building. #secretbudapest #mysecretbudapest #budapesthungary #budapest #budapesten #basszadbeforyouba #nekedbee #nekedbelegyen #kolodko #kolodkominis #kolodkomihaly #ministatue #statue #statues #ushanka ♬ Powerful songs like action movie music - Tansa

Libidó

Kolodko Mihály erősen korhatáros műve egy amerikai botrányhős és kortárs művész, Jeff Koons egyik munkájára, vagy inkább gegjére utal. Rohovics Ignác szobrának közelében találjátok, a Duna korzó Lánchíd felőli végén.

Herzl Tivadar

A Budapesten született író és politikus, a zsidó állam, a későbbi Izrael megálmodója a Dohány utcai zsinagóga közelében kapott szobrot, a gyalogátkelőnél.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Harry Houdini miniszobra

Bár nem köztéri alkotás, a válogatásba beemeltem közkívánatra Harry Houdini szobrocskáját is. Az alkotás a K11 Galéria épületén belül áll, a Király utca 11. szám alatt. Csak a galéria nyitvatartási idejében lehet belépni.

Seress Rezső miniszobra

2019. Szeptember 10-én az Akácfa utcai Kispipa falán jelent meg egy újabb mű, amely Seress Rezsőnek állít emléket. A híres zeneszerző és zongorista, a Szomorú vasárnap című világhírűvé vált dal szerzője ugyanis itt játszott esténként 1958 és 1968 között.

A búvár a New York Kávéház kulcsával

Rögtön szeretnénk eloszlatni egy tévhitet: bár a legenda szerint Molnár Ferenc a Dunába hajította a frissen megnyitott kávéház kulcsát, hogy az többé be se zárhasson, ez csak mese. Ennek ellenére annyira elterjedt a történet, hogy ha valaki meghallja a New York Kávéház nevét, szinte az első, ami beugrik neki róla, ez a kulcsos sztori... Nos, poénnak emiatt tökéletes Kolodko Mihály egyik új szobra a New York mögött, az Osvát és a Dohány utca sarkán.

A 14 karátos autó

Természetesen a Hevesi Sándor téren, a Rejtő Jenő utcánál, a Pesti Magyar Színház előtt.

Felnyitható ajtajú Trabant - Vissza a jövőbe

A Keleti pályaudvarral szemben volt, ám nem sokáig, mert ellopták.

Szenes Hanna miniszobor

A második világháború 23 évesen meggyilkolt magyar zsidó hősnőjének emlékére 2020-ban március 8-ra, nőnapra készült el a szobor. Szenes Hannát (aki ejtőernyős kiképzésben részesült) úgy ábrázolja, mintha éppen készülne kiugrani egy Magyarország alakú felhőből. A VII. kerületben, a mártír tiszteletére elnevezett Szenes Hanna téren találjátok.

Szenes Hanna miniszobor a Szenes Hanna téren a VII. kerületben

Noé bárkája

A sokszínűséget hirdeti a Bethlen Gábor téren. Ha bekukucskálsz, a szivárványt is láthatod a bárka icipici színes ablakai révén. A színes üvegablakokról egyébként nem is olyan nehéz Róth Miksára asszociálni, akinek a közelben áll az emlékháza.

Róth Miksa szobrocskája

Természetesen a Róth Miksa emlékházban látható.

Garfield

Kolodko Mihály Garfieldot ábrázoló szobra a, a VII. kerületben, a Dembinszky utca 4. számú házzal szemben, az Állatorvostudományi Egyetem hátsó kerítésén les a járókelőkre. A szobrot 2023. június 19-én, Garfield 45. születésnapja alkalmából helyezte el a művész.

Kolodko Garfield szobrocskája az állatorvosi egyetem kerítésén

Micimackó miniszobra

Karinthy Frigyes Damjanich utcai szülőházának falára került, mivel az író fordította le – parádésan – Micimackó történetét angolról magyarra.

A szoborról készült fotó a KolodkoArt Facebook-oldalon:

Kolodko Micimackó szobra Budapesten

Piszoár a Városligetben

Marcel Duchampnak állítot emléket a 2018-ban kikerült gerillaszobor. Egy 1917-es művészeti akcióra utalt, és a csónakázó tó mellett, Vajdahunyad várától nem messze volt látható - amíg el nem lopták.

Drakula

A gróf a Városligetben, a Vajdahunyad váránál, a Német torony közelében található, könyvvel a kezében. Hogy miért pont ide tette Kolodko Mihály a Drakula szobrocskát? Azért, mert a közelben, a Vajdahunyad Várának falán helyezett el 2003-ban egy Lugosi Bélát vámpírként ábrázoló mellszobrot Hartmut Zech német szobrászművész – titokban.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés

Sztálin csizmája by Kolodko

A Sztálin szobor ledöntése után megmaradt csizmákat “lerágott csontként” ábrázoló miniszobor a Városliget szélén, a Dózsa György úton, a Néprajzi Múzeum épülete mellett látható.

A Sztálin szobor ledöntése után megmaradt csizmákat “lerágott csontként” ábrázoló miniszobor a Városliget szélén, a Dózsa György úton, a Néprajzi Múzeum épülete mellett látható.

Ferenc József miniszobor

A mai Szabadság hídon, vagyis a volt Ferenc József hídon hintázik egy függőágyban az uralkodó figurája.

Göröntsér Vera fotója a Köztérképen:

Kolodko Mihály Ferenc Jóska miniszobra a budapesti Szabadság hídon

Lisa Simpson mint Jeanne D'Arc

A Simpson család című amerikai rajzfilmsorozat egyik szereplője eredetileg a Jászai Mari téren, a 2-es villamos megállójának közelében volt. Ám ellopták az oszlopról. 2024-ben újra elkészítette Kolodko Mihály, és a Fővám tér közelében helyezte el.

A Jászai Mari téri Lisa:

A jelenlegi Lisa Simpson és a pontos lelőhelye:

@mysecretbudapest A Simpson család Lisájának gerillaszobrát ismét a 2-es villamos vonalán helyezte ki Kolodko Mihály. #budapest #mysecretbudapest #budapesthungary #kolodko #streetart #streetartist #streetarteverywhere #simpsons #lisasimpson #basszadbeforyouba #basszadkinekedbe #nekedbe #nekedbelegyen #foryou #basszadkiforyouba #magyartiktok #villamos #statue ♬ I Love My Family - Families for Life Council

Kolodko füles miniszobra

A "Füles" néven emlegetett szobor egy bronzból készült fejhallgatót ábrázol. 2023-ban került a Müpa főbejárata előtti főlépcső korlátjára a Művészetek Palotája 18. születésnapjára. ​A kis szobrocskából klasszikus zenei darabok hallatszanak.

A "Füles" néven emlegetett szobor egy bronzból készült fejhallgatót ábrázol. 2023-ban került a Müpa főbejárata előtti főlépcső korlátjára a Művészetek Palotája 18. születésnapjára. ​A kis szobrocskából klasszikus zenei darabok hallatszanak.

Liszt Ferenc

Hát hol is lehetne máshol, mint a róla elnevezett repülőtéren! Egyébként is rengeteget utazott.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Kolodko Mihály (@kolodkomini) által megosztott bejegyzés,

Dreher Antal és a söröskocsi

A Kőbányai Sörgyár területén található Dreher Antal szobra, és a gyárépület előtt látható a söröskocsi, amit lovak húznak.

A Kőbányai Sörgyár területén található ez a miniszobor. Söröskocsi: Szintén a Kőbányai Sörgyár területén, a gyárépület előtt helyezkedik el.

Neked Melyik Kolodko-miniszobor a kedvenced?


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BUDAPEST
A Rovatból
A ruhát, a papírt, a műanyagot, a fémet sem viszi el lomtalanításkor a MOHU, sőt, nem is takarítanak fel a végén
A XIII. kerületi önkormányzat szerint a hulladékgazdálkodást állami megbízásból végző cég közölte, hogy ők nem végeznek ilyen feladatokat.


A korábbi évek gyakorlatával ellentétben a MOHU nem takarítja fel a XIII. kerületi járdákat és utcákat a március 16-án kezdődő és egy héten át tartó lomtalanítás után – írja a Facebook-oldalán a XIII. kerületi Önkormányzat.

A kerületvezetés szerint őket arról tájékoztatták a hulladékgazdálkodást állami megbízásból végző cégtől, hogy

a lomtalanítás után takarítási feladatokat nem végeznek, az az ingatlanok tulajdonosainak, kezelőinek feladata.

A korábbi években mindig úgy végezték a lomtalanítást, hogy utána megtisztították a közterületeket, nem maradt például üveg- és fémtörmelék az aszfalton – írja az önkormányzat.

A takarítás helyett a MOHU tájékoztatójában hosszan sorolja, mi az, amit nem fog elszállítani a lomtalanítás során:

  • papír
  • műanyag
  • fém
  • textil
  • zöldhulladék
  • ruhanemű
  • elektromos hulladék
  • bontási és építési hulladék
  • autógumi.

    A kerületvezetés azt is hozzátette, hogy az ügy kezelésére az önkormányzat keresi a megoldást.

    A Pénzcentrum korábbi gyűjtése szerint a XIII. kerületben március közepétől lesz lomtalanítás. A lomkikészítés időszaka egész pontosan március 16. és 23. között lesz, és a kerületet hét körzetre osztották fel.


  • Link másolása
    KÖVESS MINKET:


    BUDAPEST
    Ilyen még nem volt: már március elején előbukkant a Dunából az Ínség-szikla
    Az idei tél kevesebb csapadékot hozott, így a folyó vízállása alacsonyabb. A feljegyzések kezdete óta most először érte el azt a szintet, hogy a sziklacsúcs előbukkanjon kora tavasszal.


    Megint egy időjárásnak köszönhető rekord. A tél kevés csapadékot hozott, így a Duna vízgyűjtő területeiről nem érkezik a megszokott mennyiségű víz, kevesebb hó hullott a hegyekben, így onnan sem érkezik utánpótlás, és a tartós szárazság miatt a talaj nedvességtartalma is alacsony.

    Mindezek miatt a Duna budapesti szakaszán a folyó vízállása olyan alacsony lett, hogy már előbukkant az Ínség-szikla. A feljegyzések kezdete óta nem volt olyan alacsonyan a Duna márciusban, hogy előbukkanjon a szikla.

    Szombat délután azonban már látni lehetett Budapest legmélyebb pontját. Az előrejelzések szerint további apadás várható, így a hétvégén még jobban láthatóvá válik a képződmény.

    Ürge-Vorsatz Diána szerint a talaj nedvességi szintje is igen alacsony az országban. A szárazság miatt pedig péntek óta hat megyében van tűzgyújtási tilalom.

    VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    BUDAPEST
    A Rovatból
    Karácsony Gergely elárulta, megmaradhat-e a legendás lángosos a Flórián téri aluljáróban
    Szerinte a Fidesz félremagyarázza a szabályozást, amivel „nem támogatott tevékenységi körré” nyilvánították az aluljárókban helyben sütést. Egy videót is mutatott arról, milyen problémát okoz a csatornába öntött olaj és zsír.


    Karácsony Gergely egy videót tett közzé a közösségi oldalán, a nézőktől pedig előre is elnézést kért, és csak erős idegzetűeknek ajánlotta a képek megtekintését.

    A főpolgármester arról számolt be, hogy egy átlagos hétköznapon is zajlik a város közforgalmi tereinek tisztítása, az ott lévő csatornák rendbehozása.

    A felvételen pedig megmutatják, mit találnak:

    "lapátolják ki belőle a minden szabállyal ellentétesen beöntött olaj és zsír hozadékát. A képek is a csatornákról készültek, és azért ilyenek, mert vannak, akik oda öntik a használt olajat, a használt zsírt.

    Mondom, elnézést mindenkitől a látványért, de a Budapest-család dolgozóinak ezzel minden nap szembesülniük kell. Szerintem elég világos, hogy így nem mehet tovább".

    Ahogy arról mi is beszámoltunk korábban: a főváros 2025. január 1-jétől „nem támogatott tevékenységi körré” nyilvánította az aluljárókban helyben sütést. Karácsony szerint azonban a Fidesz félremagyarázza a szabályozást.

    "Persze a helyben sütés szabályozásából, meg ebből a trutyiból rögtön politikát akar csinálni a Fidesz, a szokásos módon, félremagyarázással, a tények, mondjuk így, felületes kezelésével. Bár vannak kételyeim, hogy van-e értelme úgynevezett tényeket állítani a politikai vagdalkozással szemben, de én újra és újra megpróbálom, hátha egyszer…".

    Majd felsorolja, mik a tények:

    "nem tiltottuk ki, és végképp nem a gyalogos aluljárókból az ételkészítést, pusztán ott lépünk fel, ahol ennek kapcsán rengeteg a jogos panasz, és ahol ez a képeken is látható módon teszi tönkre a közműveket. Ott időben értesítve a bérlőket, szabályozzuk az olajjal/zsírral történő helyben sütést. Elmondtuk, hogy

    egyedi az elbírálás, illeszkedik a helyhez és a tevékenységhez, például a Flórián téri gyalogos aluljáróban működő, sokak által kedvelt lángosos egy szagelszívó beszerelését követően meg is kapta az engedélyt".

    A hivatal azon dolgozik, hogy az aluljárókat megújítsák, új gépekkel takarítanak, bár ebből valószínűleg az itt élők nem érzékelnek sokat. Ennek oka, hogy "állandó bűzfelhőben kell közlekedniük.

    A csatornarendszer az esővíz elvezetésére szolgál, nem a zsíros, olajos szennyezés elnyelésére, és a szellőzőcsatornák sem bírják hosszú távon ezt a terhelést. Ebben az ügyben is, mint sok más esetben, a mégoly érthető magánérdekek állnak szemben a közérdekkel, a köztisztaság, a közegészségügy és a közművek biztonságos működésének közérdekével, és úgy tartom helyesnek, ha Budapest ebben az ügyben is, mint minden másban, a közérdeknek szerez érvényt"

    - írja Karácsony Gergely.

    VIDEÓ: A takarításról


    Link másolása
    KÖVESS MINKET: