Százéves borok, csodaszép öntöttvas kályhák várnak Vác kulturális főterén
A Dunakanyar szívének is nevezett, ezer éves múltra visszatekintő barokk várost sokan kedvelik, hiszen a csodálatosan felújított belváros, a folyóparti sétány, a sok-sok látnivaló remek kirándulóhely, turistacélpont vagy akár egy hétvégi családi program helyszíne is lehet.


Ha szeretnétek kimozdulni, egy kicsit belemerülni a történelembe, a kultúrába, közben különlegességeket kóstolnátok és szívesen belevetnétek magatokat a karácsonyi hangulatba is, akkor irány Vác központja, a kosztümös filmeket idéző hangulatos belváros, ahogy mostanában nevezik, a kulturális főtér.
A téli szezonban a kiállítások, gasztronómiai különlegességek mellett az adventi vásár és a karácsonyváró programok is remek szórakozást ígérnek.
Mindezekből válogattunk nektek egy egész napos programra valót.
A túrát a múlt egy érdekes időszakának megismerésével kezdjük.


Memento Mori - Ars Memorandi - kapuk a múltra
Felújították és kibővítették a Memento Mori kiállítást, melyen a váci domonkos kriptából származó múmiákat, a koporsókban talált tárgyakat, az élet és a halál kettősségét mutatják be. 1994-ben a váci Domonkos templom helyreállítási munkái közben bukkantak rá a kuriózumnak számító leletekre.



A 150 éve elfalazott kriptában 262 színes, díszített koporsót találtak. A 18. század közepétől a 19. század elejéig ide temetkeztek, és a lezárt helyen, a különleges klímának köszönhetően spontán mumifikálódtak a végső nyugalomra ide helyezett férfiak, nők, gyermekek, mesteremberek, szerzetesek, papok, katonatisztek, hivatalnokok. A koporsók az elzártságnak köszönhetően meglepően jó állapotban maradtak meg.


Ehhez a kiállításhoz kapcsolódik egy új állandó tárlat is, Ars Memorandi címen. A várostörténeti bemutatón a török hódoltság utáni időszakot, az újjáéledő város hétköznapjait mutatják be a barokk város felépítéséig és virágzó korszakáig.
Több olyan tárgyat is lehet itt látni, amiket még soha nem mutattak be. Egyik érdekessége a több generációs fazekasműhely, az ott készült sokféle edény és a rajtuk látható változatos motívumok.

A két kiállítást a Március 15. tér 19. számú épületben találjátok. A ház 18. században épült barokk polgárház, melyet szépen felújítottak.
Infók: ITT
A főtéren továbbsétálva juthatunk el a város egyik különleges történetű házához, ahol ma több kiállítás is látható. Mindegyik más-más stílus, más anyag, így érdekes megnézni egymás mellett a vas, a festék, az agyag művészeinek bemutatóját.
Pannónia Ház
Az idén őszre megújult épületben két nagyszabású öntöttvas gyűjteményt érdemes megnézni. A kiállításon 500 év 1000 műtárgya látható.
Európa-szerte is híres és egyedi a Berczelly-gyűjtemény. Az öntöttvas munkák egészen különleges darabjait ismerhetitek meg: láthatók itt szakrális tárgyak és sírkeresztek, világi dísztárgyak és a polgári élet eszközei, szobrok, tintatartók, kályhák, mozsarak, háztartási és lakás felszerelési eszközök.
A másik tárlaton a Ganz Ábrahám Öntödei Gyűjteményben a 19. századi öntöttvas emlékeket mutatják be. Az itt látható nagyméretű, díszes öntöttvas kályhákat a történelmi Magyarország területén működő öntödék készítették. Hideg napokon már a látványuk is szívmelengető.



A Tragor Ignác Múzeum részeként működő Pannónia Ház barokk épületében egy másik, teljesen más stílusú kiállításra is érdemes betérni. Ide került Hincz Gyula kétszeres Munkácsy- és Kossuth-díjas művész 1700 alkotásból álló hagyatéka. A termekben grafikáiból, könyvillusztrációiból, kerámiáiból és szobraiból látható kiállítás. Valódi kuriózum, hogy az esküvői szertartások helyszínén is az ő képei között mondhatják ki a párok a boldogító igent.
Egy másik nagy hagyaték legszebb darabjai is itt kaptak kiállítóhelyet. Gádor Iván kétszeres Kossuth-díjas keramikus 1200 alkotásából nézhettek meg egy szép válogatást.


Az épület udvara megint egy másik világot mutat be. A kis kertben Vertel Andrea gödi keramikus Tündérkert című szoborkompozíciója igazi vidám színfolt. A hátsó falon pedig egy monumentális kültéri secco látható, melyet Garay-Nagy Norbert váci festőművész és tanítványai készítettek.
Infók: ITT
Mire a tárlatokat végig sétáljunk, bizony szívesen gondolunk némi gasztronómiai kényeztetésre. Irány tehát egy újabb múzeum, ahol van ugyan nézelődős program, de elsősorban kortyolni és falatozni érdemes.
Váci Bormúzeum
A kulturális, történelmi érdekességek mellett a borok kedvelőinek feltétlenül be kell térni az egykori Curia épületébe. A patinás ház török kori pincéjében ugyanis egy igazi kuriózum, a Váci Bormúzeum látható. A kiállításon bemutatják a magyar borokat és az elmúlt évszázad magyar borkultúráját.
Itt tényleg minden palacknak saját története van,
amely a múltról mesél. Szinte hihetetlen, de 2500 eredeti palackozású bort láthattok, csak tokaji aszúból 900 darabot őriznek 1880-tól napjainkig.


Természetesen egy ilyen látványossághoz jár a kóstolás is. A legkedveltebb borvidékek legismertebb, legjobb italait lehet megízlelni. 200 féle borból választhattok, van közöttük őshonos bor, őseink itala, de a hajdani váci borvidék bakator bora is.
Az országban egyedülálló palackos bormúzeumot 2008-ban nyitotta meg a Víg házaspár. A Borházban nyáron a kerthelyiségben hagyományos szódával készült fröccsöt is kínálnak, télen pedig a főtéren, az adventi forgatagban, egy jurtában üldögélve kóstolhatjátok meg a nagyiféle sparhelton, piros lábasban készített fűszeres forralt borukat.


A Március 15. tér 20. számú ház törökkori pincéjében tartott borkóstolón az italok mellé finom falatok is járnak, a klasszikus lilahagymás-zsíros kenyérre mangalica zsír kerül, de lehet falatozni a mangalica-fatányérosból, sajtokból és libamájas különlegességekből is.

Fotó: Szabó Barnabás
Mire az itteni programunk véget ér, a főtéren is beindul az élet, fűszeres illatok, ünnepi muzsika csábít a sétálgatásra, nézelődésre. Karácsonyhoz közeledve az adventi programokból is érdemes válogatni, íme néhány, kedvcsinálónak:
Adventi programok
A téli időszak legnépszerűbb programsorozata a váci téli ünnepi napok. Advent első napjától kezdve rengeteg látnivalóval, rendezvénnyel, vásárral, szórakoztató programmal készülnek a helyiek.
Néhány program az idei kínálatból:
November 24 - december 31. Főtér – Adventi vásár
December 2. péntek 18 óra – Mikulásváró a gyerekeknek a főtéren
December 3. szombat 8 óra - VI. váci disznóvágás, este Mikulás party
December 3. szombat 10 óra - Kiskarácsony, nagykarácsony - Karácsonyvárás a Múzeumban kicsiknek és nagyoknak
December 4. vasárnap 8 óra - Mikulás futás
December 6. kedd 17 óra - Mikulás műsor
December 7. szerda 18 óra - Adventi koncert
December 10. szombat 15 óra – A László Imre Nótakör hagyományos adventi és karácsonyi műsora
December 11. vasárnap 16 óra Karácsonyi harangok műsor
December 17. szombat 17 óra – Szlovák karácsony
December 17. szombat 19 óra – Karácsonyi hangulat és koncert
December 30. péntek 19 óra – Dunakanyar Rock & Roll előszilveszter
Infók: ITT


Vác belvárosa valóban kulturális főtér lett, ahol akár egy egész napot eltölthetünk, és a nap végén mégis úgy érezzük, hogy érdemes visszatérni, mert maradt még megnéznivaló. Még több érdekesség a városról korábbi cikkünkben ITT olvasható.
Fotók: a szerző és Okolicsányi Zoltán
Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!