FOCI EB
A Rovatból

Az igazi karácsony, mentes karácsony

Az igazi karácsony mentes az ítélkezéstől, az elvárásoktól, a kényszerektől és a bűntudattól.


A Mom With Five blog sokkal több egy ötgyerekes édesanya egyszerű naplójánál, egy valóságos családi magazin. R. Fonyó Barbara végzettségét tekintve történész-egyiptológus, de az egyetem elvégzése után – némi kitérőtől eltekintve – külpolitikai újságíróként dolgozott a Magyar Távirati Irodánál. 2002 óta háztartásbeliként, főállású anyaként éli a mindennapjait öt gyerek (4 fiú és egy lány) édesanyjaként.

Barbara posztjai középpontjában a család áll, a gyerekei, a velük átélt élmények, a gyereknevelés során szerzett tapasztalatok, kudarcok. Írásaiban azt szeretné megmutatni, hogy gyerekekkel élni nem mindig rózsaszín, habos-babos tündérmese, néha kifejezetten nehéz, de ennek ellenére minden pillanatáért megéri csinálni, küzdeni, erőn felül teljesíteni.

Kezdjük a meztelen igazsággal! Mert amíg a karácsony és a szerelem igazi, addig az igazság meztelen. Ezt a posztot egy olvasóm kommentje ihlette. Bár jómagam is régóta forgatom már magamban ezeket a gondolatokat, és hát az úgy szokott lenni nálam, hogy egyszer csak kibuknak.

Előbb vagy utóbb. De most volt hozzá egy kis plusz adalék, egy kis plusz lökés, hogy mielőbb megérkezzek a témával.

De hogy értsd, pontosan miről van szó, ugorjunk csak vissza ahhoz a bizonyos kommenthez, amit az olvasóm az adventi naptárral kapcsolatos Facebook posztom alá írt. Hogy ő

igazából már kezdte rossz anyának érezni magát, hogy idén bolti kalendáriumot vett a gyerekének és ráadásul még csak nem is hazai alkotótól, kisvállalkozótól, hanem egy nagy cég termékét. Miközben a neten egymás után futott bele a kreatívabbnál is kreatívabb, saját kezűleg készített, de legalábbis a #vegyélhazait csoportból származó termékekkel feltöltött adventi naptárakba.

És én pont akkor írtam meg, hogy az eddigi élmény-kalendáriumozás helyett az idén csokit és apró tárgyi meglepetéseket vettem a gyerekeimnek. Mert annyi rossz és szomorúság történt velünk ebben az évben, hogy ezt láttam jónak. Ezt éreztem jónak. És nem tévedtem. A fiúk nap nap után örülnek a csokinak, gumicukornak, finomságnak, a lányom pedig az apró tárgyi meglepetéseknek. És most csak ez számít.

Ez persze nem azt jelenti, hogy a korábbi években nem örültek az élmény-meglepetéseknek, de most egyszerűen más volt a helyzet. Máshonnan indultunk. Másra volt szükségük.

És én alkalmazkodtam ehhez.

Eddig az elterelő bevezető, de most nézzük a lényeget.

Szeretem a karácsonyt. Ezt már többször elmondtam. Itt is és máshol is. Itt éppen egy poszttal korábban. Szóval szeretem. De most ebben a furcsán megkavart évben e tényszerű kijelentés mellett felbukkant egy kérdés is. (Talán az idő múlása teszi, hogy mostanában amúgy is egy csomó dolog kérdőjeleződött meg bennem, rengeteg dologgal kapcsolatosan tettem fel magamnak kérdéseket, amelyekre aztán vagy volt válaszom vagy nem… Így aztán kicsit sem lepett meg, hogy e rövid mondat kapcsán is felmerültek bennem kérdőjelek.)

Miért szeretem a karácsonyt?

Tényleg miért? Hiszen nincs ennél zsúfoltabb időszaka az évnek. Tele van idegeskedéssel, kapkodással; teendőlisták tömkelegét cipelem folyamatosan magammal, állandó készenlétben vagyok, figyelek ide, figyelek oda, szervezkedem, az otthoni dolgokon kívül egyre-másra érkeznek a külsős feladatok is. Szóval, teljes az őrület. Tényleg.

Nicole Michalou fotója a Pexels oldaláról

És akkor felhangzik valahonnan a Csendes éj.

Csendes éj, szentséges éj… Csendes? Szentséges? Hát. Na. Csend?! No komment.

Szentség? Legfeljebb akkor, ha -elés is tartozik hozzá. Úgy-úgy. Szentségelés. Mert ráléptem, mert kiborult, mert elfogyott, mert leesett, mert szétdurrant, mert felrobbant, mert elégett, mert nyers maradt, mert…, mert…, mert…

És közben még mindig csak szól a Csendes éj. Béke, meghittség, szeretet, egymás felé fordulás, öröm. Ez a karácsony. Ez a karácsony lenyomata a lelkünkben. Amelyre vágyunk. Mert ezt tanultuk, ezt tanították, ezzel példálózik mindenki. Mindenhol. És amely – legalábbis nálunk – kicsit sem hasonlít a megélt valóságra. Bűntudat 1.0.

Mert hát, khmmm… nálunk a karácsony hangos. Nagyon hangos. Nem, még véletlenül sem tartalmaz csendet. Még nyomokban sem. Egy morzsát sem. És olykor inkább veszekedős. Néha egy-egy könnycsepp is kigördül valakinek a szeméből és nem feltétlenül a meghatottságtól. Pörög az ideg, kiakad a feszültségmérő. Igen, nálunk ilyen a karácsony. Miközben persze szeretnénk elérni a békét, a meghittséget, a szeretetet, az örömöt, az egymás felé fordulást. (És törekszünk is rá. Naná.)

Erőből. Erővel. Éveken át így volt. Megfeszültem. Belefeszültem. Megfeszültünk. Belefeszültünk.

Mert a karácsony a béke, a meghittség, a szeretet, az öröm, az egymás felé fordulás. Ha a fene fenét eszik, akkor is. Ha nem, akkor is.

Próbálkoztam. Mindennel. De hiába engedtem/engedtünk el idővel dolgokat, szerveztünk ki, szerveztünk át, hagytunk a fenébe. Hiába. Nem jött az ihlet. És rá kellett döbbenem, hogy nekünk igazából nem ezektől volt nem igazi a karácsony. Hanem az elvárásoktól, a kényszertől, a megfelelni vágyástól, a bűntudattól.

De miért?

Mert itt is, mint sok más helyen is, már megint nem a valóságot éltük. Nem az életszagú valóságot. Hanem egy elképzelt, idealizált képet kergettünk. Egy illúziót. Amelyet elfelejtettünk update-telni a kor előrehaladtával. Mert ragaszkodtunk a hagyományokhoz. Ami egyáltalán nem baj, sőt. De a jó hagyományok nem gúzsba kötnek, hanem keretet adnak. Amelyben aztán mindenki megtalálja a saját útját a hagyományhoz. Vagy nem.

És tudod, mikor sikerült nekem ezen fordítani? Amikor a gyereknevelésben eljutottam oda, hogy elég jónak lenni. És, hogy ami nekem jó, az másnak nem. Ami másnak jó, az nekem nem.

Ahogy a gyereknevelésben különböző utak vannak, úgy az ünneplésben is. Hogy itt is pont azoknak kell megfelelni, akiknek a gyereknevelésben. Magunknak. A sajátjainknak. Hogy nekünk jó legyen.

És ha nekünk bejglivel az igazi, akkor azzal. Ha másnak mézes puszedlivel, akkor neki azzal. Vagy ha a szomszédoknak azzal az igazi, hogy már december 2-án áll a fa, akkor nekik azzal.

És nem, ez egyáltalán nem a hagyományok felrúgását jelenti. Hanem pont ellenkezőleg. A hagyományok beillesztését az életünkbe. Hogy jó legyen. Pont jó legyen. Hogy elég legyen. Hogy pont elég legyen. Hogy az ünnep tényleg ünnep lehessen. Elfogadóan. Sokszínűen. Életszerűen.

Mentesen. Elvárásoktól, kényszertől, megfelelni vágyástól, bűntudattól mentesen.

Ha tetszett, amit olvastál, iratkozz fel a hírlevélre, vagy csatlakozz a Facebook oldalamhoz és a Mom With Five – Pont jó szülők vagyunk! csoporthoz, ahol egy szuper közösség mellett bepillantást nyerhetsz nem mindennapi ötgyerekes életünkbe is!
Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FOCI EB
A Rovatból
Nem sikerült: kiesett a magyar válogatott, Georgia óriási meglepetésre legyőzte Portugáliát
Vasárnap este még 80 százalék volt az esélye a magyar válogatottnak a továbbjutásra, végül mégsem számunkra kedvezően alakultak az eredmények.


Bár hatalmas esélye volt, végül mégsem jutott a legjobb 16 közé a magyar válogatott a németországi labdarúgó Európa-bajnokságon. A csoportkör utolsó meccsén hatalmas meglepetésre Georgia 2:0-ra legyőzte a már korábban továbbjutó portugálokat. Az F-csoport másik mérkőzésén Törökország 2:1-re nyert a csehek ellen, így Csehország végzett a négyes utolsó helyén.

A grúzok győzelme azt jelenti, hogy négy ponttal zárják a csoportkört, amivel megelőzték a legjobb csoportharmadikok minitabelláján Magyarországot.

Szoboszlai Dominikék így csak Horvátországot előzték meg ebben az összevetésben, és búcsúztak az Eb további küzdelmeitől.

Magyarország az első csoportmeccsen 3:1-re kikapott Svájctól, majd a második körben 2:0-ra Németországtól. A záró körben az utolsó, 100. percben szerzett góllal 1:0-ra legyőzték Skóciát. Ennek ellenére közel 80 százalékos esélyük volt előzetesen a többi csoport eredményeitől függően az esetleges továbbjutásra.

A magyar válogatott két gólját az Európa-bajnokságon Varga Barnabás és Csoboth Kevin szerezte.

A szerda esti meccsek után kialakult a torna nyolcaddöntőinek párosítása is:

Június 29.: Németország-Dánia és Svájc-Olaszország

Június 30.: Spanyolország-Grúzia és Anglia-Szlovákia

Július 1.: Portugália-Szlovénia és Franciaország-Belgium

Július 2.: Románia-Hollandia és Ausztria-Törökország


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FOCI EB
A Rovatból
Orbán: Valószínűleg ez volt az utolsó esélyem Magyarországgal
A védő az Instagramon értékelte a magyar válogatott EB-szereplését. Most próbál mentálisan és fizikailag is feltöltődni.


Magyarország az A-csoportban három ponttal zárt, és végül nem jutott be az egyenes kieséses szakaszba a németországi Európa-bajnokságon. Míg a játékosok többsége azonnal értékelte a helyzetet, Willi Orban úgy döntött, hogy vár néhány napot, és csak most osztotta meg gondolatait a közösségi médiában.

„Még néhány nappal később is fáj a kiesés. Tudtuk, hogy nem vagyunk favoritok, és hogy kevés esélyünk van, de sportolóként mindig a legtöbbet akarod elérni.

Nagyon fáj, hogy azután estünk ki, hogy az utolsó pillanatokban nyertünk a skótok ellen. Valószínűleg ez volt az utolsó esélyem, hogy az Eb-n Magyarországgal szenzációt okozzak. Sajnos nem értük el a bennünk levő potenciált, mint például Grúzia vagy Szlovénia.

Kíváncsi vagyok, hogy ki nyer a végén, addig megpróbálok mentálisan és fizikálisan is feltöltődni. Mert egy dolog biztos: megyünk tovább, a következő célunk az amerikai világbajnokság”

– írta közösségi oldalán angolul a 31 éves védő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FOCI EB
Veszélyben a spanyolok sztárjának játéka az Eb-döntőn? Gyermekmunka miatt vizsgálják az esetet
Ugyanis arról van szó, hogy a 21 órakor kezdődő döntőmérkőzés esetében, ha tovább tart 23 óránál, akkor a fiatalkorú Lamine Yamal-t le kellene cserélnie a kapitánynak.


A spanyol válogatott ifjú csillaga, Lamine Yamal, ma ünnepli 17. születésnapját, de a német törvények miatt lehet, hogy nem játszhatja végig az Eb-döntőt.

A spanyol válogatott tehetsége holnap minden bizonnyal kezdőként lép pályára Berlinben, az Olimpiai Stadionban, az Anglia elleni labdarúgó Eb-döntőn. Yamal eddigi teljesítménye alapján nagy várakozások övezik szereplését, hiszen már három gólpasszt osztott ki, és egy olyan gólt szerzett a franciák ellen az elődöntőben, hogy azóta is Lionel Messihez hasonlítgatják – írja a 24.hu.

Van azonban egy kis gond: a német törvények szerint a kiskorúak nem dolgozhatnak 23 óra után, így

ha az Eb-döntő hosszabbításba torkollik, Luis de la Fuente kapitánynak kötelező lesz lecserélni Yamal-t.

A The Sun arról számolt be, hogy ha a kapitány nem cseréli le Yamal-t, akkor a német törvények alapján 30 ezer eurós bírságot szabhatnak ki a Spanyol Labdarúgó Szövetségre tiltott gyermekmunka miatt.

A Verdi német szakszervezet egyik képviselője, Lukas Frew, elmondta:

„Lehetnek kivételek a 16 és 17 évesek esetében, de elméletileg még akkor sem dolgozhatnának este 11 után.”

Jonas Warnken ügyvéd hozzátette:

„Yamal csak este 23 óráig játszhat.”
Ugyanakkor hozzátette, hogy bár a szabálysértésért pénzbírság kiszabható, ebben az esetben nem valószínű, hogy sor kerülne rá.

A spanyol válogatott és szurkolóik tehát izgulhatnak, hogy a döntő végéig láthatják-e a fiatal tehetséget a pályán.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FOCI EB
Kiakadtak a csehek a magyar származású bíróra, aki rekordszámú lapot osztott ki a törökök elleni meccsen
Kovács István több vitatható döntést is hozott, összesen 18 lapot osztott ki, a csehektől pedig már a 20. percben kiállított egy játékost.


A cseh válogatott utolsó csoportmeccsén még megcsíphette volna a továbbjutást, de a törökök megállították őket. A magyar származású játékvezető, Kovács István döntései is szerepet játszottak a csehek szerint a kiesésükben.

A sorsdöntő török-cseh mérkőzést a magyar származású Kovács István vezette, aki a román szövetség delegáltjaként volt jelen. A csehek már a 20. percben nehéz helyzetbe kerültek, amikor Antonin Barakot második sárga lappal kiállította. A törökök a második félidőben Hakan Calhanoglu góljával szereztek vezetést, de Tomas Soucek találatával a csehek 10 emberrel is egyenlíteni tudtak. A 94. percben Cenk Tosun gólja azonban végleg lezárta a meccset, és a csehek búcsúztak az Eb-től.

A lefújást követően elszabadultak az indulatok: a játékosok és a stábtagok is egymásnak estek a pályán. Kovács István végül a csereként beállt Tomas Choryt is kiállította, és összesen 18 lapot osztott ki a meccsen, ami új Eb-rekord.

A mérkőzés után a csehek csalódottan értékeltek. Kritikusak voltak magukkal, de a játékvezetéssel szemben is. Soucek, a cseh gólszerző így nyilatkozott:

„Az Eb-re bevezették, hogy csak a csapatkapitányok reklamálhatnak a játékvezetőnek, ami egy jó dolog. De most a bíró olyan öntelt volt, hogy nem beszélt velünk. Az a jó játékvezető, aki láthatatlan, a mostani azonban főszereplővé akart válni, amiből mi jöttünk ki rosszul.”

Ivan Hasek, a csehek szövetségi kapitánya, nem kívánta kritizálni a játékvezetőt. „Nem akarok a játékvezetőről beszélni. A bíróknak, csakúgy mint önöknek, újságíróknak, mindig igazuk van. Úgysem lehet már semmin változtatni” – mondta Hasek. Amikor felolvasták neki Soucek nyilatkozatát, csak annyit reagált, hogy nem szeretné, ha a lapok a játékvezetőket hibáztatnák a kiesésért.


Link másolása
KÖVESS MINKET: