Ránézel a kisfiúra, majd lefagysz: brutális, ami a képen van – Ez lett az év fotója a World Press Photo pályázatán
A World Press Photo 2025-ös pályázatának legjobb felvételét egy kilencéves kisfiúról készült kép nyerte el. Mahmoud Ajjour Gázavárosban sérült meg egy izraeli támadás során 2024 márciusában, majd Katarban kapott orvosi kezelést és menedéket. Egy robbanás következtében egyik karját elveszítette, a másik pedig súlyosan megsérült.
A díjnyertes képet Samar Abu Elouf készítette 2024. június 28-án Dohában. A fotós 2023 decemberében hagyta el Gázát, és jelenleg ugyanabban a lakóépületben él, mint a kisfiú. Elouf több, súlyosan sebesült gázai civil történetét is dokumentálta, akik szintén Katarban kapnak ellátást. Mahmoud azóta megtanult telefonon játszani, írni és ajtót nyitni a lábával. Protézist szeretne, és olyan életet, mint bármelyik másik gyermek.
Az ENSZ becslése szerint 2024 végére Gázában lesz a legtöbb amputált gyerek egy főre vetítve a világon.
„Ez egy egyszerre halk és nagyon hangos fotó. Egy fiú történetét meséli el, de egy szélesebb körű háborúról is szól, amely generációkon átível majd. A World Press Photo 70. évében az archívumunkat böngészve túl sok ilyen képpel szembesülök” – mondta Joumana El Zein Khoury, a World Press Photo ügyvezető igazgatója.
A globális zsűri elnöke, Lucy Conticello szerint: „Ez a fiú megérdemli, hogy megértsük, és ez a kép kiválóan teszi azt, ami az igazi fotózsurnalizmus dolga: árnyalt bepillantást ad egy összetett történetbe, és ösztönöz arra, hogy az ember tovább akarjon érintkezni a történettel. Véleményem szerint az első pillanattól kezdve világos volt, hogy Samar Abu Elouf a nyertes.”

A World Press Photo a világ egyik legismertebb sajtófotó-pályázata, amelyet évente rendeznek meg. A 2025-ös versenyre 141 országból 3778 fotós küldött be összesen 59 320 képet. Az értékelést régiónként végezték: az egyéni és sorozat kategóriákban három-három győztest, a hosszú távú projektek között pedig egy nyertest választottak. A díjazott képek a társadalmi nemek, a politika, a migráció, a háború és a klímaváltozás témáit dolgozzák fel. A kiválasztott fotókat a World Press Photo több mint 60 helyszínen mutatja be, és online is megtekinthetők.
A globális döntősök közé két másik kép is bekerült. John Moore Éjszakai átkelés című fotóján kínai bevándorlók próbálnak felmelegedni a hidegben és esőben, miután 2024. március 7-én átkeltek az amerikai–mexikói határon, Campo közelében. Az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt a Kínából az Egyesült Államokba irányuló illegális bevándorlás. Ennek oka többek között a kínai gazdaság nehézségei és a szigorú Covid-intézkedések utáni veszteségek, valamint a közösségi médiában terjedő videók, amelyek lépésről lépésre mutatják be az illegális határátlépést.

A másik döntős kép Musuk Nolte sorozatának része. A fotón egy fiatal férfi ételt visz az édesanyjának a brazíliai Amazonas államban, Manakapuru faluban, 2024. október 5-én. Korábban csak hajóval lehetett eljutni a településre, de a szárazság miatt most már a folyó kiszáradt medrében kell gyalogolni. Az Amazonas vízszintje rekordalacsonyra csökkent, ami hatással van az ökoszisztémára és a helyi közösségek életére.

A projekt célja, hogy megmutassa a klímaváltozás hatásait, és azoknak a sérülékeny közösségeknek a valóságát, amelyek szoros kapcsolatban élnek a természettel.
(via Telex)