Veszélyes kullancs jelent meg Magyarországon
A korai tavasz miatt már februárban megjelentek a kullancsok Magyarországon – köztük nemcsak az őshonos, hanem a délebbről behurcolt, nem őshonos Hyalomma fajok is. Ezeket a vérszívókat mostantól egy új mobilalkalmazáson keresztül is be lehet jelenteni a kutatóknak, derül ki a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) közleményéből.
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) évek óta működteti a Kullancsfigyelő programot, amely mostantól a PragmaTick nevű mobilapplikációval is kiegészül. Az iOS-re és Androidra is letölthető alkalmazást a HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézetének kutatói és informatikusok fejlesztették az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium, valamint az EU-s PRAGMATICK COST pályázat támogatásával.
A kutatók kérik a lakosságot, hogy ha kullancsot találnak, figyeljék meg, fotózzák le, és amennyiben Hyalomma fajra gyanakodnak, zárható tégelyben őrizzék meg, majd küldjék be a kutatóknak. Az alkalmazásban néhány kérdés megválaszolása és a fotó csatolása után néhány perc alatt bejelenthető a gyanús példány. A beküldött kullancsokat folyamatosan vizsgálják kórokozókra – eddig a krími-kongói vérzéses láz vírusát nem mutatták ki bennük.
A Hyalomma kullancsokat elsősorban nagytestű emlősökön – például lovakon, szarvasmarhákon, bivalyokon, szamarakon – azonosították. A kutatók szerint különös figyelmet érdemelnek azok a példányok, amelyeket tavasszal észlelnek, mivel ezek helyi áttelelésre vagy hazai szaporodásra utalhatnak.
A Hyalomma kullancs több szempontból is eltér a hazánkban gyakori fajoktól.
Magyarországon 20–30 kullancsfaj fordul elő, amelyek egy része azonos gazdaállatokat kedvel.
A Kullancsfigyelő program elindítása óta több száz lakossági bejelentés érkezett, ezek többsége hazai fajokra vonatkozott. Az elmúlt négy év során összesen 19 Hyalomma példányt sikerült begyűjteni különböző magyarországi helyszínekről.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy bármilyen kullancsfajjal találkozunk, a legfontosabb az azonnali eltávolítás. „Minél több időt tölt a vérszívó a bőrünkbe fúródva, annál nagyobb az esély arra, hogy valamilyen kórokozó jut a szervezetünkbe” – figyelmeztetnek.
Ha olyan kullancsot találunk, ami már megkezdte a táplálkozást, azt azonnal el kell távolítani. Ez történhet csipesszel vagy kézzel is, a bőrhöz minél közelebb megfogva, egy határozott mozdulattal. A gyors cselekvés különösen fontos, mivel bizonyos kórokozók akár pár óra alatt is bejuthatnak a véráramba. A szakemberek szerint ebben az esetben nem érdemes orvoshoz fordulni, mert ezzel feleslegesen terhelnénk az egészségügyi dolgozókat.
A PragmaTick alkalmazásban a bejelentés lehetőségén túl hasznos információk is elérhetők a Hyalomma és más hazai kullancsfajokról, valamint a kullancsokkal kapcsolatos tévhitekről. Az applikáció más országokban is használható lesz, így a nemzetközi kutatást is segíti.
A részletes információk és a program eddigi eredményei a www.kullancsfigyelo.hu oldalon érhetők el. A HUN-REN célja, hogy a Magyar Kutatási Hálózat Európa egyik leghatékonyabb kutatási szervezetévé váljon.