Úgy csalt ki egymillió dollárt a Spotifytól, hogy még törvényt sem szegett
Egy Bulgáriából működő ismeretlen két lejátszólistát töltött fel a Spotifyra. A "Soulful Music" és a "Music From the Heart" rövid, nem valódi dalokból állnak. Az egyes dalokat ismeretlen, lenyomozhatatlan alkotók jegyzik, és alig haladják meg az oldal által előírt minimális, félperces hosszat.
Íme egy screenshot a Soulful Music listáról:

Ami még gyanúsabb, a lejátszási listák a viszonylag kevés követőjük ellenére olyan jó minősítéseket kaptak, hogy egyre feljebb vándoroltak a ranglistákon. A feltételezések szerint a bolgár csaló vagy csalók álprofilokat működtetve naponta órákon át hallgatták ezeket a daltöredékeket, így gondoskodtak a megfelelő hallgatottságról.
A "Music From the Heart" 84. helyen állt a Spotify globális listáján, és 22. volt az amerikai listákon. A "Soulful Music" viszont egyenesen tarolt: 35. volt a globális listán és 11. Amerikában.
Persze 1200 hamisprofil létrehozása nem olcsó mulatság, körülbelül 12.000 dollár (közel 3 millió forint). Ám a mesterségesen generált, non-stop hallgatottság 72 millió lejátszást jelent havonta. A Spotify lejátszásoként 0.004 dollárt (kb. 1 forint) fizet, ami beszorozva 72 millióval havi 288 ezer dollár (kb. 71 millió forint) bevételt jelent. Sőt, ha netán botokat használnak, hogy a lejátszást megszakítsák a minimálisan szükséges 30 másodpercnél, egészen 415 ezer dollárra is (102 millió forint) fel lehet tornászni ezt az összeget. A csalás 4 hónapja működött, mire leleplezték, tehát akár 1 millió dollárt is kereshetett vele az elkövető. És ha belegondolunk, voltaképp nem tett semmi illegálisat.
A Spotify hivatalosan még nem kommentálta, hogy helyesek a feltételezések vagy sem. Csupán egy közleményt adtak ki, amelyben hangsúlyozzák, kiemelt fontosságú számukra a mesterséges manipulálás megakadályozása.