FELFEDEZŐ
A Rovatból

Szívszorító: így teltek a Titan legénységének utolsó órái – vaksötétben, zenét hallgatva hallhattak meg

A tragikus véget ért tengeralattjárón tartózkodó öt ember fejében meg sem fordult, hogy bármilyen probléma adódhat a merülés során. Teljesen váratlanul érte őket a halál.


Christine Dawood férjét és fiát veszítette el a Titan felrobbanásakor, két héttel a tragédia után pedig elárulta, hogy a Titanic roncsaihoz indult tengeralattjáró legénysége miként készült a merülésre, és hogyan teltek az utolsó óráik.

Ahogyan beszámoltunk róla, az OceanGate vállalat Titan merülőhajója június 18-án reggel 8 órakor kezdte meg merülését a Titanic roncsai felé. Egy óra 45 perccel a merülés után, 9 óra 45 perckor megszakadt a kapcsolat a tengeralattjáróval, és az amerikai haditengerészet ekkor egy robbanás hangját regisztrálta. Ma már ismert, hogy

ez a Titan felrobbanása volt, a fedélzeten tartózkodó öt ember azonnal meghalt. Öt nappal később megtalálták a tengeralattjáró törmelékét az óceánfenéken, 1600 méterre a Titanictól.

A tragédia után két héttel Christine Dawood megmutatta a Daily Mailnek az utolsó fényképet, amely férjéről, a 48 éves, brit-pakisztáni milliárdos Shahzada Dawoodról és fiukról, a 19 éves Sulemanról készült, mielőtt beszálltak volna a Titanichoz induló Titanba.

Fejenként 250 ezer dollárt (mintegy 85 millió forintot) fizettek azért, hogy részt vehessenek az expedíción, és az utolsó képen mosolyogva, egymást átkarolva várják a merülést.

Közben Christine és 17 éves lánya, Alina a tengeralattjáró kísérőhajójának, a Polar Prince-nek a fedélzetén volt, innen integettek a családjuk férfi tagjainak közvetlenül a Titan indulása előtt.

Christine elmondta, három hónappal korábban az OceanGate vezérigazgatója, Stockton Rush és felesége, Wendy az Egyesült Államokból Londonba repült, hogy meggyőzze a Dawood családot, biztonságos lenne a Titanic roncsaihoz utazni a Titannal.

„Rush úr azt mondta, hogy a Titannal az Atlanti-óceán mélyére menni biztonságosabb, mint az utcán átkelni” – tekintett vissza Christine.

A 61 éves Rush meggyőzően érvelt, így aztán 12 héttel később Pakisztán egyik legsikeresebb üzleti dinasztiájának örököse és fia felszállt a merülőhajó fedélzetére. Hármójukhoz még a 77 éves francia Titanic-szakértő, Paul Henry Nargeolet, valamint az 58 éves brit milliárdos kalandor, Hamish Harding csatlakozott.

Christine elárulta,

a merülésre készülőket alaposan felkészítették az OceanGate szakemberei, többek között azt is megmondták nekik, mit ehetnek és ihatnak, emellett pedig vastag zoknit és sapkát kellett viselniük, mivel a mélyben rendkívül hideg lehet. A Titan fedélzetén nem volt vécé, az utasoknak pedig azt javasolták, töltsék fel kedvenc zenéiket telefonjukra, és azt hallgassák merülés közben, hogy ezáltal csökkentsék a stresszt.

Arra is figyelmeztette őket, hogy koromsötétben fognak merülni, mert lekapcsolják a fényszórókat, hogy kíméljék a tengeralattjáró akkumulátorát.

Christine elmondása szerint férje rendkívül izgatott volt a merülés miatt, mert azóta szerette volna látni a Titanic roncsait, hogy 2012-ben, a hajó elsüllyedésének 100. évfordulóján ellátogattak egy szingapúri kiállításra. Aztán rábukkant az OceanGate hirdetésére, és eredetileg a feleségével szeretett volna elmenni az útra. Ám a koronavírus-világjárvány miatt késett az expedíció, mígnem fiuk, Suleman elég idős lett ahhoz, hogy részt vegyen rajta – így került anyja helyett a Titanra.

A tinédzser egyébként magával vitt a tengeralattjáróra egy Rubik-kockát, ugyanis szerette volna megdönteni a víz alatti kirakásának világrekordját.

Christine azt mondta, az OceanGate által szervezett merülés előkészítése mindvégig lenyűgözően profinak tűnt számára, egyedül akkor gondolta úgy, hogy baj lehet, amikor először hallotta a kísérőhajón, hogy megszűnt a kapcsolat a Titannal. Ekkor azt mondták neki, nem kell aggódnia, mert a kommunikáció sokszor megbízhatatlan lehet,

ha pedig komoly probléma adódik, a küldetés azonnal megszakad, a tengeralattjáró ledobja a súlyokat, és feljön a felszínre.

Ám a Titan később sem került elő, Christine pedig innentől rendszeresen kémlelte az óceánt, hátha meglátja felbukkanni a tengeralattjárót.

A 46 éves nő a kísérőhajó fedélzetén volt, amikor június 23-án megérkezett a hír, hogy megtalálták a Titan törmelékét az óceánfenéken.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Az anya végig azt hitte, hogy csak náthás a lánya, pedig halálos betegségben szenvedett
A brit lány három éven át használt elektromos cigarettát. A súlyos tünetek után visszafordíthatatlan tüdőkárosodást diagnosztizáltak nála.


Christie Martin lánya, a 17 éves Brianne Cullen három éven keresztül havonta vásárolt magának elektromos cigarettát – írja az Unilad. A lány 14 éves kora óta titokban vapelt, erről édesanyja semmit sem tudott.

Egy nap Brianne betegen ment el edzésre – köhögött és fájt a torka. Az edzés közben hívta fel édesanyját, és azt mondta neki, hogy nem kap levegőt.

„Nem értettem, csak ismételgette, hogy »nem tudok levegőt venni«, ez volt benne a legijesztőbb”

– mesélte Christie.

A pánikba esett édesanya azonnal kórházba vitte a lányt. Brianne oxigént kapott, röntgenvizsgálatot végeztek nála, valamint gyógyszereket is adtak neki. Az orvosok megállapították, hogy úgynevezett popcorn tüdeje van – orvosi nevén bronchiolitis obliterans. Ez egy ritka tüdőbetegség, amit a tüdőben kialakuló hegszövet okoz, és ez akadályozza a levegő áramlását.

Christie úgy gondolja, hogy lánya sporttevékenysége segített abban, hogy időben észrevegyék a bajt.

Az édesanya felidézte azt is, amikor az orvos komoly hangon közölte vele a diagnózist. „Azt mondta, nagyon komoly beszélgetést kell folytatnunk. Nem számítottam a hírre, amit kaptam, hogy ez a betegség a popcorn tüdő, ami maradandó, és akár halálos is lehet. [...] Még most sem tudjuk, lesznek-e hosszú távú következmények” – mondta.

Brianne azóta inhalátort használ, hogy könnyebben tudjon lélegezni. Édesanyja szerint még mindig nem tudják pontosan, milyen állapotban van a lány tüdeje.

„Teljesen kikészültem azon az éjszakán a sürgősségin. Azt mondták, valószínűleg teljesen felépülhet, mert időben nekiláttak a kezelésnek, de a jövőben problémákat, például rákot is okozhat. Azt hiszem, kudarcot vallottam anyaként”

– mondta, majd hozzátette: lányának az az életveszélyes helyzet kellett ahhoz, hogy abbahagyja a vape használatát.

Christie most más szülőket is arra kér, hogy közösen lépjenek fel a fiatalok vapehasználata ellen. „Össze kell fognunk, hogy ezek a dolgok lekerüljenek a piacról. Ez egy figyelmeztető történet, hogy semmiképp ne hagyjuk, hogy a gyerekeink vapeljenek. Istenem, csak tiltanák be végre – rosszabb, mint a dohányzás” – mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FELFEDEZŐ
A Rovatból
Nem tudták kifizetni a repülőn a 3000 forintos rendelést, rendőr várt rájuk a repülőtéren
A Teneriféről hazatérő utasok nem tudták kifizetni a hétfontos rendelést, majd a parkolóban még az autójuk is meghibásodott.


Ann-Marie Murray és a párja március 28-án utaztak haza tenerifei nyaralásukról a Ryanair bristoli járatával. Az út során rendeltek egy üveg vizet, egy doboz kólát és egy adag Pringles chipset, összesen 7 font, vagyis körülbelül 3100 forint értékben. Amikor fizetni akartak, a bankkártyájuk nem működött, a náluk lévő készpénzt pedig már elköltötték a nyaralás alatt, írja a LADbible.

Az idősotthonban dolgozó Ann-Marie felajánlotta, hogy a bristoli repülőtéren pénzt vesz fel az automatából, és úgy rendezi a számlát. A beszámoló szerint a légiutas-kísérők ezt nem fogadták el.

A pár elmondta, hogy a személyzet elvette a beszállókártyáikat, majd közölte velük, hogy a rendőrök várni fognak rájuk a repülőtéren, mert nem fizették ki az ételt és az italokat.

„Azt hitték, van nálunk másik kártya vagy készpénz, de megmutattam, hogy tényleg nincs nálunk semmi. Ez az egész csak hét font volt – egy kóla, egy víz és egy adag Pringles” – mondta Ann-Marie. Hozzátette: „Az egyik légiutas-kísérő azt mondta, majd ő kifizeti, mi pedig később visszaadjuk neki – de nálunk már egyetlen euró sem maradt.” Egy másik légiutas-kísérő újra próbálkozott a kártyás fizetéssel, de a terminál továbbra sem működött.

Ann-Marie szerint más utasok is megpróbálták megvédeni őket, de a személyzet ragaszkodott ahhoz, hogy ők megtagadták a fizetést. „Nagyon kínos volt az egész. Mindenkit feltartottak, amíg minket leszállítottak” – mondta.

A történet ezzel még nem ért véget: amikor a pár a reptéri parkolóban visszaült az autójába, furcsa hangot hallottak. „Hallottuk, hogy valami súrlódik a földön” – mesélte Ann-Marie. Kiszálltak, és észrevették, hogy az autó első lökhárítója teljesen összetört. A parkoló üzemeltetői szerint az autó vezethetetlen volt, ezért el kellett vontatni. Végül egy taxival jutottak haza. A pár kérte a térfigyelő kamerák felvételeit, de azt a választ kapták, hogy nem adhatják ki őket. Ann-Marie e-mailt is írt a társaságnak, de azt a választ kapta, hogy nem vállalnak felelősséget a történtekért.

A Ryanair szóvivője közölte: „A tenerifei járat személyzete rendőri segítséget kért, miután az egyik utas zavaróan viselkedett. Az utas ételt próbált vásárolni, de a kártyás fizetés nem sikerült. Miközben a személyzet megpróbálta rendezni a helyzetet, az utas nem követte az utasításokat, elfogyasztotta az ételeket, és zavaró viselkedést tanúsított.” A közlemény szerint a gépet a bristoli rendőrök fogadták, és az utast levitték a fedélzetről. Hozzátették: „A Ryanair zéró toleranciát alkalmaz az utasok helytelen viselkedésével szemben.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
„28 percig halott voltam” – Villám csapott egy férfiba, amit utána látott, az mindent megváltoztatott
A férfi testét szó szerint átjárta az áram, még a cipője is a padlóhoz égett. A túlvilági élményéről könyvet írt, amiből még film is készült, bár sokan megkérdőjelezik az élményeit.


Dannion Brinkleybe 1975-ben belecsapott a villám, miközben épp telefonált egy vihar idején. A villám belevágott a telefonpóznába, az áram végigfutott a vezetéken, és elérte a készüléket is. Brinkley elmondta, hogy a villám a füle felett csapott be, végigszaladt a gerincén, és a cipője sarkában lévő fém szegeket a padlóhoz hegesztette, írta az unilad.com.

A férfi beszámolója szerint az eset után a levegőbe emelkedett, látta a mennyezetet, majd visszazuhant, miközben egy tűzgolyó vakította el.

Égési sérüléseket szenvedett, és lebénult. A mentők a helyszínre érkeztek, majd kórházba szállították. Brinkley azt állítja, hogy testén kívüli élményt élt át: a mentőautó fölött lebegett, és fentről figyelte, ahogy az orvosok halottnak nyilvánítják.

Állítása szerint ezt követően

egy alagúton keresztül egy „Kristályvárosba” került, ahol találkozott egy fénylő lénnyel.

Ekkor életének teljes áttekintését élte át, amelyet egy 360 fokos panorámában látott, kívülről szemlélve saját cselekedeteit. Egy fénylény pedig az általa elért változásokról és Istenről is kérdezte.

Brinkley további két alkalommal is átélt hasonló élményeket: 1989-ben egy nyílt szívműtét, később pedig egy agyműtét során. A férfi szerint ezek az élmények megerősítették benne a korábbi tapasztalatait.

Történetét a Paul Perry-vel közösen írt Saved by the Light című könyvében osztotta meg, amely több mint 25 héten át szerepelt a The New York Times bestsellerlistáján, és több mint 20 országban megjelent – köztük magyarul is, Megmentőm, a Fény címmel. 1995-ben film is készült belőle. Bár a könyv és a film is nagy figyelmet kapott, egyes állításait később megkérdőjelezték, különösen katonai szolgálatával és a halálközeli élmények részleteivel kapcsolatban.

Dannion Brinkley nemcsak saját spirituális tapasztalataival vált ismertté, hanem azzal is, hogy családjával közösen dolgozik mások segítésén. Feleségével, Kathrynnel, és lányával, Alixandrával együtt vesz részt különböző programokban, amelyek célja a haldoklók támogatása és a halál utáni élet megértésének elősegítése.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
„Nem tud a WC-ig elmenni!” – Leszállították a rokkant férfit és feleségét a gépről
A brit házaspár hónapokig spórolt a görögországi nyaralásra, de a személyzet az utolsó pillanatban kiszállíttatta őket. Barátjuk vitte őket haza a reptérről.


Barry Dobner április 3-án utazott volna Görögországba a feleségével, Alisonnal és egy barátjukkal, Sheilával. A brit nyugdíjas házaspár kéthetes nyaralást tervezett, amit Barry 80. születésnapjának korai megünneplésére szántak. Az úti cél egy olyan szálláshely volt, ahol minden adott volt a férfi ellátásához, aki 18 évvel ezelőtti agyvérzése óta kerekesszékkel közlekedik.

A család azonban végül nem jutott el a nyaralásra, adta hírül a Daily Mail.

Az easyJet manchesteri járatának személyzete röviddel a felszállás előtt leszállította őket a repülőről, mert az egyik légiutas-kísérő szerint az idős férfi nem tudott volna eljutni a fedélzeti mosdóba.

A férfi szerint a baj akkor kezdődött, amikor a személyzet meghallotta, hogy kézipoggyászukban van egy vizeletgyűjtő palack. Elmondása szerint ezután az egyik légiutas-kísérő megkérdezte, hogy valóban náluk van-e az eszköz, majd néhány perccel később arról érdeklődött, hogy a férj ki tud-e menni a mosdóba. A feleség erre azt válaszolta, hogy nem, Barry nem tud járni. A személyzet ezután közölte, hogy le kell szállniuk a gépről.

A férfit, a feleségét és barátjukat végül egy ismerősük vitte haza a repülőtérről. A házaspár döbbenetesnek és nevetségesnek tartja, ahogy a személyzet bánt velük. Barry elmondása szerint a légitársaság előre tudott az állapotáról, mivel Alison már a jegyvásárláskor jelezte, hogy férje mozgáskorlátozott.

„Repültünk már az easyJet és a Ryanair járataival is korábban, de ilyesmi még soha nem fordult elő” – mondta Alison.

Barry hozzátette: „Hatszor repültem az agyvérzésem óta, és ez előtt mindig rendben voltam. Tudták, hogy nem tudok járni, amikor felültettek a repülőre.”

A férfi arról is beszélt, hogy az eset milyen hatással volt rá: „Mindig is egy boldog, szerencsés ember voltam, de ez egy kicsit visszavetett.

Úgy érzem magam az egésztől, mintha csak egy tárgy lennék, és már nem ember.

Az önbecsülésem teljesen elszállt. A stroke óta tolószékben ülök, és próbálok nem szomorkodni, hanem továbblépni. De amikor valaki ilyet mond az embernek, az teljesen kiüti az embert.”

Alison hozzátette: „Az háborított fel a legjobban, ahogy beszéltek vele. Megdöbbentő volt látni, hogy így bánnak egy rokkanttal. Különösen ezért, mert minden információval rendelkeztek előzetesen. Ez egyszerűen nevetséges.”

A pár elmondása szerint körülbelül 2000 fontot veszítettek az utazással, mivel a szállás és a reptéri transzfer díját sem kapták vissza. A repülőjegyek árát egyelőre nem térítették meg nekik.

Az easyJet szóvivője a Daily Mail kérdésére úgy reagált: „Nagyon sajnáljuk, hogy Dobner úr, Dobner asszony és a kísérőjük nem tudott a tervezett módon repülni az easyJettel. Felvettük a kapcsolatot Dobner úrral és a kísérőjükkel is, hogy elnézést kérjünk a hibáért, és hogy teljes egészében visszatérítsük nekik a repülőjegy árát, valamint kártérítést nyújtsunk nekik a visszautasított beszállásért.”

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: