Szenzációs lelet: napra pontosan megsaccolhatják, mikor ölte meg a dinoszauruszokat egy meteorit
Robert A. DePalma paleontológus vezetésével egy 12 fős régészcsoport az észak-dakotai Bowman városa mellett talált egy meglepően egységes földtömböt, amelynek a rétegeiben szinte teljesen épen fossziliázlódott növények (fák, rég kihalt, különféle tengeri halak), valamint a meteor-becsapódásból a levegőbe került agyagdarabok és szilánkok arról a bizonyos egy napról árulkodnak, amikor a katasztrofális ütközés bekövetkezett.
DePalma, aki a Floridai természettudományi Múzeum kurátora, egy farmertől “kérte kölcsön” a földterületet, és 2012 óta végez ott a csapatával ásatásokat. A lelet szerinte arra utal, hogy amikor a meteor becsapódott a mai Mexikóba, a Yucatán-félszigetbe, egy gigantikus kráter keletkezett a helyén, amitől a környék földfelszíne szabályosan felgyűrődött.
Az egyik ilyen gyűrődést találhatták meg most Észak-Dakotában, ahol a földrétegekben található növények, állatok eddig nem látott pontossággal mutatják az akkori katasztrófát. Valószínűleg egy óriási cunami is végigsöpört a területen, onnan maradtak meg a már kihalt tengeri halak a földbe kövesedve.
A régészek tovább folytatják a munkát, de a dolog szerintük mindenképpen tudományos áttörésnek számít. Egyrészt alátámasztja azt a teóriát, hogy a dinók 66 millió évvel ezelőtt tényleg egy meteor miatt haltak ki, sőt, ebből a leletből talán napra pontosan meg tudják mondani azt is, hogy mikor. Tulajdonképpen ez volt az a nap, amikor az emberi faj számára “megnyíltak a kapuk” az addig csak másféle élőlényeket ismerő Föld felszínén.