Súlyos betegségeket adhatnak át kedvenceinknek, mégsem ismerjük őket igazán jól
A kullancsok és bolhák sokkal komolyabb veszélyt jelentenek a kutyákra és macskákra, mint azt elsőre gondolnánk. Ezek a pici élősködők nemcsak kellemetlenséget okoznak, hanem betegségeket is terjeszthetnek, amelyek akár kedvenceink életét is veszélybe sodorhatják. Éppen ezért hoztunk létre az Elanco-val közösen egy tudásalapú kvízt, hogy felmérjük, mennyire vannak tisztában a gazdik ezekkel a kockázatokkal, és mennyire ismerik a megelőzés lehetőségeit.
Bár sok kérdésre érkeztek helyes válaszok, akadt néhány olyan is, amit az olvasók jelentős része elhibázott. Ezek az eredmények jól mutatják, hogy még mindig rengeteg a félreértés és információhiány a témában.
Összegyűjtöttük azt az öt kérdést, amelyeknél a legtöbb hibás válasz született – és részletesen elmagyarázzuk, miért fontos ismerni a helyes válaszokat, ha komolyan gondoljuk négylábú barátaink védelmét.

1. Melyik tünet NEM utal bolhafertőzésre egy kutyán vagy macskán?
Helyes válasz: Orrfolyás és tüsszögés - (A válaszadók 90%-a adott jó választ)
Ez a kérdés viszonylag jól szerepelt, de még így is volt egy szűk réteg, aki azt gondolta, hogy a légúti tünetek (mint az orrfolyás vagy a tüsszögés) a bolhákhoz kapcsolhatók.
Az allergiás reakció (ún. bolhanyál-allergia) kifejezetten kellemetlen lehet az állatnak. Ha ilyesmit észlelsz, ne a megfázásra gyanakodj – inkább nézz bele alaposabban a bundába!
2. Miért veszélyes, ha egy kutya vagy macska bolhákat hordoz?
Helyes válasz: Mindkettő válasz helyes (Allergiás reakciókat és bőrgyulladást okozhat és Vérszegénységet okozhat súlyos fertőzés esetén.) - ( A válaszadók 77%-a adott jó választ)
Sokan csak a bőrviszketéssel vagy a vakarózással azonosítják a bolhásodást, pedig a probléma ennél jóval komolyabb is lehet. A súlyosabb bolhafertőzés ugyanis vérszegénységet is okozhat – különösen kölyökkutyák és kiscicák esetében ez életveszélyes állapothoz is vezethet.
Ez azt jelenti, hogy ha kedvencünk lenyel egy fertőzött bolhát – például vakarózás után – bélférgességet is kaphat. A megelőzés tehát nemcsak az állat komfortérzetéről szól, hanem arról is, hogy komoly betegségeket előzzünk meg.

3. Milyen betegségeket terjeszthetnek a kullancsok kutyák és macskák számára?
Helyes válasz: Mindkettő válasz helyes (Lyme-kór és babéziózis) - ( A válaszadók 56%-a adott jó választ)
Ez a kérdés volt a kvíz egyik legnagyobb buktatója. A válaszadók közel fele nem tudta, hogy a kullancsok többféle – akár halálos kimenetelű – betegséget is terjeszthetnek.
Macskáknál ritkábban fordul elő a Lyme-kór, de ettől még ők sincsenek teljesen biztonságban. A kullancsok rájuk is veszélyt jelentenek, így az ő védelmükről is érdemes gondoskodni.
4. Melyik állítás hamis a bolhákról?
Helyes válasz: A bolhák kizárólag élő állatokon tudnak életben maradni. - ( A válaszadók 44%-a adott jó választ)
Ez az egyik leggyakoribb tévhit, ami sok gazdit megtéveszt. A bolhák fejlődési ciklusa ugyanis nemcsak az állatra korlátozódik. Petéik, lárváik, bábjaik hetekig-hónapokig képesek túlélni a környezetben – például szőnyegekben, kanapén, fekhelyen, padlórepedésekben.
Ezért is fontos, hogy ha bolhásodást észlelsz, a teljes lakás tisztítását is vedd fel a teendők listájára, ne csak kedvenced kezelésére koncentrálj.

5. Melyik állítás igaz a kullancsok fejlődési szakaszaira?
Helyes válasz: A kullancsok lárva, nimfa és kifejlett állapotukban is vért szívnak, és minden szakaszban új gazdára van szükségük. - ( A válaszadók 29%-a adott jó választ)
A kvíz legkevésbé ismert részlete egyben az egyik legfontosabb is: a kullancsok három fejlődési szakaszon mennek keresztül – lárva, nimfa, majd kifejlett állapot –, és mindhárom fázisban táplálkoznak. Mivel minden fejlődési stádiumban új gazdára van szükségük, egyetlen kullancs élete során több különböző állatot is megfertőzhet.
Mindez jól mutatja, miért elengedhetetlen az egész éves, folyamatos védekezés – az időszakos védelem sajnos nem elegendő.
Sokan azt gondolják, hogy az élősködők csak a nyári hónapokban aktívak, pedig ez nem igaz. A bolhák valóban a meleg időben szaporodnak legintenzívebben, a kullancsok viszont tavasztól őszig, sőt, enyhébb teleken akár egész évben jelen lehetnek. A nyári hőségben ugyan inaktívabbak, de a tavaszi és őszi hónapokban újra támadnak. A téli időszakban is előfordulhat, hogy egy-egy példányt találunk az állaton, mert a kullancs meglepően ellenálló a hideggel szemben.A betegségek, amelyeket hordoznak, nem válogatnak évszak szerint, ezért a védekezésnek sem szabad szezonálisnak lennie. A jó hír az, hogy ma már számos megbízható megoldás létezik az élősködők ellen: nyakörvek, spot-on cseppek, rágótabletták – minden gazdi megtalálhatja a neki és az állatának legkényelmesebb alternatívát.Az Elanco termékei széles választékban kínálnak védelmet kutyáknak és macskáknak egyaránt. A lényeg, hogy válassz valamit, és tartsd magad a kezelési ütemtervhez.Mert ha te nem vigyázol rájuk, a bolhák és kullancsok garantáltan nem fogják kímélni. Ne feledd: a megelőzés mindig olcsóbb és egyszerűbb, mint egy betegség kezelése!
Még nem töltötted ki a kvízt? Kattints ide, nézd meg, hányat találsz el, és hívd meg a többi gazdit is – mert minél többet tudunk róluk, annál kevesebb élősködő fog sikerrel járni!