Pórul járhatsz, ha mindenre ecetet használsz takarításkor
A vegyszermentes háztartás és takarítás jegyében egyre elterjedtebb az ecet használata takarításra, lemosásra és vízkőoldásra. Univerzális takarítószerré lépett elő.
Ha azonban nem ismered jól az ecetet, és nem tudod, meddig terjed a hatásköre, csúnyán pórul járhatsz. Mint az a háziasszony,
aki egy ismerőse tanácsára tömény ecettel takarította a mosdókagylót és a sav szétmarta a lefolyó nyílását.
Vagy egy másik nő, aki arról panaszkodik, hogy a mosógép dobja teljesen matt lett, miután kipróbálta a gép ecetes vízkőtlenítését (nem ő az egyetlen, aki valamelyik fórumon vagy weboldalon jelezte, hogy a csodaszerként kikiáltott ecetben csalódnia kellett.)
"Mire nem jók ezek a fórumok, megoszthatjuk egymással az otthoni praktikus tanácsokat... Így tettem én is. Több helyen azt írták milyen jó az ecet a mosógépbe, mert fertőtlenít, leszedi a gumiról a penészt stb. Gondoltam, kipróbálom... Végeredmény: semmi különösebb nem tapasztalható azon kívül, hogy a mosógépem dobja teljesen csúnya lett !!! (matt foltos) Vajon a rozsda előfog így jönni ? Illetve mit csináljak, hogy szép csillogó legyen ? (Jelzem: üresen indítottam hosszú programon el a gépet, beleöntve 20%-os egy flakon ecetet.)"

A háztartásban használható ecet az ecetsav hígított változata. Még ebben a formában is maró hatású. Ingerlik a nyálkahártyát, sokan nem bírják a szagát és köhögnek, fuldokolnak, ha ecettel törölnek át valamit. Ha lehet, ne hajolj fölé, ne lélegezd be.
Marja a bőrt, vigyázni kell, hogy szembe ne fröccsenjen, és hogy a gyerekek, illetve a háziállatok ne férjenek hozzá.
Fémből készült, fémmel borított felületeket könnyen tönkretehet, töményen, hígítás nélkül soha ne alkalmazd. Fából készült tárgyak rendszeres letörlésére, lemosására sem alkalmas.
Erre használhatod az ecetet, ha vízzel hígítod:
1. Üvegfelületek cseppmentessé, vízkőmentessé, tisztává, csillogóvá tételére. Ecetes vízzel mosd át az ablaküveget vagy a fürdőszobai tükröt, és puha, tiszta pamutruhával töröld át.
2. A zománcozott felületek vízkőmentesítésére és fertőtlenítésére - ehhez szintén vízzel kell elkeverned, és a dörzsis szivacsra öntened és az előzőleg kisúrolt kádat töröld át vele.
3. Ha valahonnan hazahoztál zsizsiket, bármilyen élőlényt, amelyet nem látsz szívesen a konyhában, de az élelmiszereket dézsmálja, akkor, miután kidobtál mindent, amiben nem kívánatos élőlények laktak, a konyhabútort érdemes ecetes oldattal áttörölni kívül és belül. Fertőtlenít és távol tartja a rovarokat.
4. A vízköves zuhanyfej letakarításához sokan azt javasolják, hogy tölts meg egy kisebb műanyag zacskót háztartási ecet és víz keverékével és kösd be a zuhanyfejet. (Gumival érdemes rögzíteni a zacskót. Ha egy órán át állni hagyod, az ecet lemarja a vízkövet.)
5. A kávéfőző és a vízforraló tisztításához is jó lehet az ecet, de itt is érvényes az alapszabály: ne használj tömény ecetet, keverd tiszta csapvízbe, így indíts el egy forralást. Utána öntsd ki a folyadékot, és tiszta vízzel ismételd meg a műveletet.
6. Gyönyörűen megtisztítja és csillogóvá varázsolja a csaptelepet az ecetes víz.

7. A megfelelő szabályok betartásával a mikró takarításához és szagtalanításához is jól jöhet.
8. A vágódeszkákat időről időre fertőtlenítsd ecettel.
9. A ruhákat is fertőtlenítheted, tisztíthatod azzal, ha ecetes vízbe áztatod őket.
10. Felmosáshoz is kiváló.
Erre viszont soha ne használd az ecetet:
1. A gáztűzhely takarítása tömény ecettel - tűz- és robbanásveszélyes.
2. Gránitból, márványból készült munkalapok; terméskőből készült járólap - károsíthatja, felmarja, tönkreteheti a felületüket az ecet.
4. Ha nem légmentesen zárt keményfa parkettád van, akkor felmosáshoz ne használj ecetet, sem ecetes vizet.
5. Soha ne akard a gőzölős vasalót ecettel tisztítani, mert tönkreteszed vele.
6. Zárt, nem szellőztethető, kis helyiség tisztítására - az egészséged miatt. Ha ecetet használsz, mindig nyiss ablakot.
7. Fertőtlenítő szerek, hipó vagy klóros lemosók után soha ne kezeld ecettel a felületet, mert halálosan mérgező klórgáz keletkezik.