Papucsnak tartják azokat a férjeket, akiknek a nevét a feleség nem veszi fel
Ha egy nő nem hajlandó felvenni a férje vezetéknevét, a férjet onnantól fogva kevésbé tartják férfiasnak. A Nevadai Egyetem kutatói által végzett, a nemi szerepekre vonatkozó tanulmány azt vizsgálta, hogyan értékelik azokat a férjeket, akiknek a felesége megtartotta lánykori nevét.
A szerzők az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban tanuló egyetemi hallgatók közt végeztek online felméréseket. Arra kérték a jelentkezőket, hogy képzeljenek el egy olyan helyzetet, amikor egy heteroszexuális nő úgy döntött, házasságkötés után is megtartja lánykori nevét.
Közvetlenül ezután kérdéseket tettek fel nekik a férj személyiségével kapcsolatban.
Az eredmények azt mutatták, hogy a férjet – felesége döntésének köszönhetően – többnyire erejétől megfosztott, gyenge férfinak képzelik el.
„Eszerint egy nő házasságban viselt családneve hatással van arra, hogy a férjet mennyire tartják a kapcsolatban meghatározónak, mekkora a jelentősége a házasságban, és arra, miként oszlanak meg a hatalmi szerepek a kapcsolaton belül"
– összegezte a tanulmány fő szerzője, Rachel Robnett. "Az eredmények azt jelzik, hogy az emberek a névválasztást kivetítik a házaspár nemi jellegű személyiségjegyeire, vagyis a névválasztás alapján általános következtetéseket vonnak le” - tette hozzá.
Egy, a The Upshot által levezényelt Google-ös fogyasztói felmérés szerint is egyre több nő tartja meg lánykori nevét.
Korábbi tanulmányokból az is kiderült, hogy az így döntő nők megítélése is eltér a férjük vezetéknevét felvevő feleségekétől.

A névválasztás terén természetesen nálunk, Magyarországon is több lehetőség áll rendelkezésre a házasság előtt álló hölgyek számára. A két leghagyományosabb forma a -né képzővel alkotott, a saját vezetéknév megtartása mellett használt változat: pl. Kovácsné Szabó Ildikó, illetve a férj vezeték- és keresztnevét megtartó, ugyanúgy -né képzővel alkotott verzió: Kovács Béláné. További lehetőségként a nő felveheti férje vezetéknevét úgy is, hogy a sajátját is megtartja: Kovács-Szabó Ildikó. Illetve el is hagyhatja saját vezetéknevét, felvéve a férjéjét: Kovács Ildikó.
Kíváncsiak lennénk, milyen eredmény születne, ha kis hazánkban is készülne hasonló felmérés. Egy biztos, ma már igazán azon sem lepődünk meg, ha egy férj veszi fel felesége vezetéknevét. Ha pedig már szóba került a papucsság, vajon azt a férjet miként ítélnénk meg társadalmi szinten, aki ilyen módon adózik tisztelettel leendő feleségének, pontosabban apósának?