Noszvaj: Aki először jár itt, el sem tudja képzelni, hogy fér el ennyi minden egy faluban
Magyarország egyik legkülönlegesebb települése Noszvaj. A kiváló levegőjű község az Egri-Bükkalján bújik meg. Aki először jár itt, el sem tudja képzelni, hogy fér el ennyi minden egy faluban. A titok tán abban rejtőzik, hogy az itt élők imádják és ismerik is a lakhelyüket, és azon vannak, hogy ezt a szeretetet átadják a látogatóknak is.
Ezért is használták ki a covid-járvány bezártságának idejét, és egy új, jól áttekinthető honlapot hoztak létre, ahol a turisták minden fontos információt megtalálnak a látnivalóktól a szállásig, a gasztronómiától az aktív kikapcsolódásig.
A turizmus.noszvaj.hu kifejezetten a turisták keresési szokásaira épít és úgy tálalja a tartalmakat – mondta el Szabó Péter, polgármester. A megújítás nemcsak a designt, a látogatott tartalmak újraírását jelentette, hanem sok képpel és videóval is bővült a site. A legjelentősebb szolgáltatók listázásával könnyedén rátalálhatsz kedvenc éttermedre, lekvárosodra, vagy szálláshelyedre, annak elérhetőségeire.
Kedvcsinálónak pedig íme egy válogatás a látnivalókból:
A Farkaskő Művésztelep Noszvaj legizgalmasabb látványossága. Az egykori Betlehem utca, a Pocem régi barlanglakásaival ma a művészeti élet helyszíne.
Bővebben korábbi cikkünkben olvashatsz róla:

A kastély 1774-1778 között épült a 25 hold kiterjedésű parkban, XVI. Lajos stílusában. A magyar barokk kastélyépítészet ékszerdoboza építészeti megoldásaiban igazi illuzionista. Az épületben új kastélytörténeti kiállítás látható. A vadregényes parkjában lévő építmények közül legnevezetesebb a déli sarokban lévő télikert 1810-ből és a hozzá tartozó francia őrség egykori épülete, ahol a pálmák, díszcserjék, virágok díszlettek egykor. A télikert mellett sziklába vájt kápolna is volt.

Az „eredeti” Síkfőkút régóta kedvelt kirándulóhely. A Kánya-patak, a festői erdők, a tavak, a Szent Imre-forrás és a turistaház vonzó célpont ma is. Noszvaj üdülőövezete egy igazi „zöld paradicsom”, tavakkal, hatalmas fákkal, játszótérrel, büfével, étteremmel. A kutatások is igazolták, hogy ez a terület az ország egyik legtisztább levegőjű települése.
Innen induló túraútvonalak Noszvaj környékén:
Forrástúra a sárga T jelölésen
Síkfőkút - Novaji kunyhó - Várhegy - Attila kút - Síkfőkút
Síkfőkút - Imány-tető - Kerek domb - Patkó hegy - Síkfőkút
Síkfőkút - Attila forrás - Várkút
Kerékpártúra a szomolyai kaptárkövekhez
A Gazdaház, a helyi tájház, a noszvaji közösségi élet lelke. Jeles napokon rendezvényeket tartanak családi programokkal, gasztro bemutatókkal, helyi termék és kézműves vásárokkal. A ház külső megjelenésében és belső berendezésében hű képet ad az 1800-as évek végének lakásviszonyairól, és a benne lakó jómódú, földműves családok életéről.
Ha páratlan kilátásban szeretnél gyönyörködni, akkor érdemes felmenni az Imány-tetőre, vagy ahogy régebben nevezték: Árpád-hegyre. A település központjában a 309 méter magas dombtető több irányból is megközelíthető. Fent áll a millecentenáriumi emlékmű az országzászlóval. A domboldal valóságos botanikai szentély, annyi szép vadvirág található itt, köztük több védett növényt is.

A Magtár Értéktár az 1780-as években magok tárolására épült fel. A feladatát még jóval a II. világháború után is ellátta. Szerepét tekintve a Magtár ma már étterem, vagy inkább fogadó, ahol az ételeket a legízletesebben és legegészségesebben készítik el. Ezen kívül néprajzi és ipar-, kultúrtörténeti üvegtár tekinthető meg az állandó kiállításon.
Noszvaj az Egri Borvidék része. Középkori iratok említették már a kiváló vörös bort termő dűlőit. Jellegzetes borai a vörösek közül a Kékfrankos, a Cabernet sauvignon, a Cabernet franc, a Merlot, a fehérek közül az Egri leányka, az Olaszrizling, a Chardonnay. Kedvelt és híres az Egri Bikavér, és az Egri Csillag. Érdemes megkóstolni a helyi rosékat is. A település pincesorai: Szomolyai- és Jókai úti, Kőporosi, Imányi, Emődi, Kis-Imányi és Mátyás-téri. A pincesorok szép sétaútvonalak is egyben.
A falu első templomának megmaradt faragott kövei a bizonyítékai annak, hogy a 13. század első felében már állt egy kisebb méretű, egyhajós, román stílusú, feltehetően torony nélküli építmény. Később többször is bővítették, szépítették a templomot, ám végül 1928-ban lebontották és helyette egy újat építettek. Az elbontott templom festett fakazettáit a miskolci Herman Ottó múzeumba szállították, majd 1962-ben Egerbe kerültek, ahol restaurálták őket. Jelenleg a Dobó István Vármúzeumban tekinthetők meg. Ezek a fakazetták a történelmi Magyarország egyik legkorábbi ilyen jellegű emlékei. 2001-ben Gelsei Sándor munkájának köszönhetően másolatok készültek az eredeti kazettákról, melyek a noszvaji református templomban lettek kiállítva.
A különleges szálláshelyek mellett kihagyhatatlan a helyi gasztronómia. Az éttermek, cukrászdák mellett sokan foglalkoznak házi finomságok készítésével. Lekvárokat, szörpöket, kolbászokat, gyógyfüves termékeket lehet kóstolni és persze vásárolni. Ezekről is bőséges tájékoztatás olvasható a noszvaji honlapon.


Az aktív pihenést keresőknek pedig jó szívvel ajánlják a Forrástúrát, a Meseutat, a Falusétát is. Hogy mi vár rád, ha nekivágsz a sétáknak, arról is találsz tudnivalókat az oldalon.
Bővebben ITT
A következő hetekben több érdekes rendezvény is lesz:
Márton-nap Noszvajon: November 13-án 10-16-ig a Patakparti Piactéren tartják a Márton-napi rendezvényt. Lesz gyerekprogram, kóstolhatsz finom libás ételeket, válogathatsz a vásári portékák között. Ízelítő a libás ételekből: libaraguleves, vasalt lángos libatepertővel, kelt sütemények, libazúzapörkölt házi tarhonyával, házi csalamádéval, lekváros bukta.
Noszvaji Értéktár helytörténeti előadássorozatot indít: szakértők, kutatók segítségével ismerheted meg a falu gazdag történelmét. Szó lesz „az illuzionista” De la Motte-kastélyról, a hagyományos mesterségekről Noszvajon, a református templom és kazettás famennyezete történetéről, és megismerheted a helyi jeles napokat és népszokásokat.