Mit visznek magukkal a finn diákok az érettségire?
3.
Személyi igazolvány
(útlevél vagy jogosítvány). Ha ez valamiért nincs, ezt előre jelezni kell az iskolában, és az intézmény majd meghatározza, hogyan fog megtörténni ez esetben a személyi azonosság igazolása.
4.
Hadra fogható
ceruza, radír, hegyező és vonalzó.,
hiszen digitális uralom ide vagy oda, hasznos segítség lehet a papírra történő jegyzetelés, vázlatkészítés, számolás.
5.
Tápláló enni- és innivaló.
Előírás, hogy az ételek és italok nem lehetnek olyan címkével ellátva, amelyen szöveg található. Csak az átlátszó tárolódobozokat és az átlátszó italtárolókat (kulacsokat) engedik be a vizsgaterembe.

Forrás: Fotó: http://jklnorssivuosikertomus.fi/potsikko/lukio-2019-ylioppilastutkinto/
6.
Kényelmes öltözék,
hiszen akár 6 teljes órán át kell ücsörögniük egyhelyben a vizsgázóknak. (Nem kötelező a soha máskor nem hordott ünneplő viselése, mert nem jó ilyenkor még a ruha miatt is feszengeni.)
A teljesen digitalizált érettségiig hosszú út vezetett Finnországban. Nem egyik napról a másikra történt. Lépésről lépésre, okosan, tudatosan, szervezetten haladtak.
Ahogyan az a finn oktatás egészére jellemző: felmérték, hogy mi az épp aktuális kiindulópont, célt tűztek ki, feladatokat társítottak ehhez. Átfogóan. Országszerte. Majd újra és újra megnézik, hol tartanak, mi működik, mi nem, mi legyen a következő teendő, megfelelő-e az irány.
Konszenzus, nyíltság, bizalom, szabadság, kreativitás, együtt gondolkodás, együtt tanulás. Kiváló taneszközök széles választéka. Múltba révedés helyett előrelátás. Eszmei, elvi szűklátókörűség helyett szakmaiság. Politika helyett pedagógia. Átláthatóság. Friss levegő.