KÉK HÍREK
A Rovatból

Milliós bírságot kapott a miskolci szülészet romák diszkriminációja miatt

Nem ez az első eset, korábban azért marasztalták el a kórházat, mert egy orvos azt mondta a kismamának: 'ti cigányok úgyis csak a pénzért szültök'.


A miskolci Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktatókórházban csak az a kísérő lehetett a szülő nő mellett, akik előtte fizetett a higiéniai védőöltözetért. A bíróság megállapította, hogy ez a gyakorlat sérti a szülő nők jogait, különös tekintettel a szegényekre és a romákra. A kórház nem tudott érdemi bizonyítékot bemutatni, ötmillió forintot kell fizetnie a döntés értelmében.

Nem először marasztalták el a miskolci intézményt hátrányos megkülönböztetés miatt: két éve az Egyenlő Bánásmód Hatóság mondta ki, hogy a szülészeten megsértették egy roma nő méltóságát.

A Miskolci Törvényszék ötmillió forintra büntette a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktatókórházat, amiért a szülészeten csak pénzért, “alapítványi hozzájárulás” címén biztosított védőöltözetet a szülő nők kísérőjének. Az úgynevezett zsilipruha, vagy más néven “kispapa szett” – ami egyszer használatos sapkából, maszkból, felsőruházatból, nadrágból és egy lábzsákból áll – nélkül senki sem mehet be a szülőszobába. Mindezért 2-3000 forintot kért el az egészségügyi intézmény. Ha ezt nem tudta megfizetni a hozzátartozó, akkor nem lehetett a szülő nő mellett.

Pedig az egészségügyi törvény kimondja, hogy a szülő nőnek joga van hozzá, hogy kísérője végig mellette lehessen a szülés alatt – olvasható a bíróság indoklásában.

A bíróság szerint a miskolci kórház ezzel megsértette a szülő nők egyenlő bánásmódjához való személyiségi jogát. Azt is kimondta a testület, hogy mivel a védőöltözetért elkért pénz elsősorban a szegényeknek okozott problémát, akik között sok a roma, így közvetve a roma nők jogai is sérültek.

A bírság megfizetése mellett a bíróság utasította a kórházat, hogy szüntesse meg a jogsértő gyakorlatot. Az ítélet nem jogerős.

Nincs pénze a kórháznak

A bíróság indoklásából az is kiderül, hogy a kórház 2018 elején vezette be, hogy csak azt az öltözetet fogadják el, amit a szülészeten szereztek be a családok. Korábban volt arra lehetőség, hogy a rokonok maguk vigyék be a higiéniai szettet, ami a patikában megvásárolva néhány száz forintba kerül. A kórházban évek óta szednek pénzt az öltözetért, erre utal a boon.hu cikke, ami 2013 elején született, ebben a kórház nem is tagadta, hogy pénzt kér azoktól, akik nem visznek magukkal kispapa szettet.

“Az alapítvány bevétele nemes célokat szolgál, a szakdolgozók továbbképzését, az osztály otthonosabbá tételét, műszereinek részbeni beszerzését. Ezek anyagi fedezetét sem a tb-finanszírozás mértéke, sem a dolgozóink bérezettsége nem biztosítaná” – nyilatkozta akkor Nagy Gábor orvosigazgató, osztályvezető főorvos. A kórház magyarázata szerint azért van szükség a hozzájárulásra, mert

a kórház nem tudja saját zsebből kifizetni az öltözetek költségét.

Úgy tudjuk, a miskolci gyakorlat egyáltalán nem példa nélküli, a 2-3 ezres összeg viszont kirívónak számít, még a budapesti szülészeteken sem kérnek el ennyit az egyszer használatos öltözetért. Sok helyen a folyosókon elhelyezett automatákból lehet megvenni a higiéniás szettet, jellemzően 500-1500 forintért.

Az ügyben eljáró Európai Roma Jogok Központja Alapítvány (ERRC) számításai szerint az elmúlt években évente körülbelül 1100 esetben fizethettek az öltözetért. Gellér Judit, az ERRC jogásza az Abcúgnak elmondta, ha csak néhány száz forintot szedett volna be a kórház, akkor sem lenne jogszerű az eljárás, hiszen korlátozza a szülö nők törvényben biztosított jogát. Mint elmondta, az ERRC a Regina Alapítványtól értesült a jogsértésről. A civil szervezet 2016-ban indított adománygyűjtést a probléma miatt és több Miskolc környéki településeken osztott ki védőöltözeteket roma nők között. A Miskolci Törvényszék döntéséről csak a napokban kaptak írásos értesítést, még nem tudni, hogy a kórház fellebbez-e, tette hozzá Gellér Judit. (A miskolci ítéletről az MTA TK Jogtudományi Intézete blogján is olvasható lesz egy ismertetés.)

Nem tudták bemutatni a nyugtákat

A kórház azzal védekezett, hogy minden esetben – így a fiatal roma szülő nők esetében is – támogatta az együttszülést, hiszen az megnyugtatja a vajúdó nőt és megkönnyíti a szülést levezető egészségügyi dolgozók munkáját. Tagadta viszont, hogy előfordult volna olyan eset, amikor valaki azért nem tudott jelen lenni a szülésnél, mert nem volt pénze kifizetni a néhány ezer forintos hozzájárulást. Azzal érvelt a kórház, hogy ugyanazokat a feltételeket biztosítottak minden szülő nő számára, a bíróság viszont nem fogadta el ezt a védekezést.

A kórház nem tudta pontosan megmondani, milyen összegű hozzájárulásokat fogadtak el: 1000 és 5000 forint között mozoghatott ez az összeg. Bár az intézmény állította, minden esetben adtak nyugtát a befizetésről, az eljárásban ezeket nem tudták bemutatni. Azt sem tisztázta a kórház, hogy a szülésznők tájékoztatták-e a kísérőket, milyen jogcímen kérnek tőlük pénzt a zsilipruháért.

„Ti cigányok úgyis csak a pénzért szültök”

Nem először marasztalják el hátrányos megkülönböztetésért a miskolci kórházat, a két évvel ezelőtti esetről az Index számolt be. Egy roma nő, aki itt hozta világra második gyermekét, panaszeljárást indított az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) előtt a szülészeti osztályon tapasztalt bánásmód miatt. Elmondása szerint szülés közben a szülésznő rászólt, hogy ha még egyszer kiabál, felpofozza és az arcába nyomja a párnát. A szülés után a kismama bocsánatot kért, amiért kiabált vajúdás közben, erre az őt ellátó orvos közölte vele, hogy ha még egyet kiabált volna, behívja a pszichiátert, elveteti tőle a gyereket és „nem lehet gyese”. Majd hozzátette, hogy „ti cigányok úgyis csak a pénzért szültök”. Ebben az eljárásban is az ERRC látta el a jogi képviseletet.

Az EBH megállapította, hogy megsértették a nő emberi méltóságát és az egyenlő bánásmód követelményét. A kórház elfogadta a döntést, befizette a kiszabott 500 ezer forintos bírságot, valamint vállalta, hogy a honlapján 60 napra közzéteszi a jogsértést megállapító határozatot.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
Nem keresik tovább a Dunában eltűnt erőnléti edzőt, a vele utazó egyik férfit azzal gyanúsítják, hogy ő vezette részegen a csónakot
A gyanúsított tagadja, hogy ő vezette volna a hajót, ami felborult. Hétfőn kiengedték az őrizetből, és szabadlábon védekezhet.


Szombaton a Dunában tűnt el Lieszkovszky Zalán, a Csepel SC labdarúgócsapatának 34 éves erőnléti edzője. A hatóságok keresték a hajókirándulás során felborult a csónakból eltűnt férfit, de eddig nem találták meg.

A hajóban öten utaztak, hárman kiúsztak, egy utast a vízi-rendőrök mentettek ki, de a Csepel TC edzőjét nem találták meg.

Szemtanúk szerint négyen megpróbálták visszafordítani a csónakot, miközben Zalán elmerült a folyóban. A felborult hajó hosszan sodródott, végül Százhalombattánál emelték ki a Dunából.

A Tények beszámolója szerint az egyik férfit azzal gyanúsították, hogy részegen vezette a motorcsónakot. Ő azonban tagadta, hogy ő vezetett. A Tények úgy tudja, hogy a meggyanúsított férfinek nem volt hajóvezetési engedélye. Hétfőn azonban kiengedték az őrizetből a férfit, szabadlábon védekezhet.

Annak egyre kisebb az esélye, hogy az eltűnt férfit élve találják meg.

VIDEÓ: A Tények beszámolója

A Csepel TC a közösség oldalán azt írta: "Gondolatban és imáinkban vele vagyunk". Azt kérték, hogy ha valaki tud valamit az esetről, vagy a helyszín közelében tartózkodott április 19-én, az haladéktalanul vegye fel a kapcsolatot a hatóságokkal, vagy írjon nekik privát üzenetben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÉK HÍREK
A Rovatból
Három gyerekükkel menekültek az égő házból, az áramszünet miatt nem nyílt ki a kapu
Hirtelen sötét lett este a lakásban, ezért a szülők kimentek, hogy megnézzék, mi a gond. Ekkor vették észre a füstszagot és hallották meg a tető felől a tűz ropogását.


Vasárnap este lefekvéshez készülődött az ötfős család Ecseren, amikor hirtelen sötét lett. Elment az áram, és a szülők kimentek, hogy megnézzék, mi történt. Ekkor vették észre, hogy ég a házuk teteje, füstszag volt, és a tető később be is szakadt.

A három gyerekkel együtt nehezen tudtak kimenekülni a lakásból, mert áram nélkül nem működött az elektromos kapu. Végül átmásztak, így jutottak ki a kertből. A gyerekek a kisállatokat féltették, de végül azokat is sikerült kimenteni a házból. Szinte mindenük elégett, igen komoly károkat szenvedtek. Valószínűleg elektromos hiba okozta a tüzet.

VIDEÓ: A Tények beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Piszkavassal verte agyon anyósát egy 42 éves nő, egészen addig ő ápolta az asszonyt
A 66 éves asszony már évek óta súlyos beteg volt. Fia és annak párja ápolta, naponta etették, pelenkázták.


Brutális tragédia rázta meg a Tatabánya külvárosában található a 6-os telep lakóit. Itt élt a 66 éves Erzsike is, aki súlyos beteg volt. Az asszonyt a fia és annak párja ápolta, naponta etették, pelenkázták. Az asszony azonban nemrég elhunyt.

Április 1-jén rendőrök jelentek meg a háznál, és kiderült, hogy Erzsike nem betegség miatt halt meg, hanem meggyilkolták, ráadásul a saját menye, aki egészen addig ápolta.

A Komárom-Esztergom Vármegyei Ügyészség szóvivője, dr. Stoller Katalin a Blikk megkeresésére közölte: március 31-én egy családtag értesítette a rendőrséget arról, hogy a 66 éves tatabányai nő erőszakos halált halt. A helyszínre érkező mentők azonban már csak a halál beálltát tudták megállapítani.

„Egy 42 éves nő a gyanúsított, aki március 31-én, délután egy tatabányai házban több alkalommal megütötte az ágyban fekvő, demens és mozgásában erősen korlátozott 66 éves nőt fejét egy piszkavassal. A sértettet másnap is újra bántalmazta, aki belehalt a sérüléseibe”

– közölte a szóvivő.

A hatóság különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés miatt indított eljárást. A Tatabányai Járásbíróság egy hónapra elrendelte a nő letartóztatását, pszichés állapota miatt elmeorvosi vizsgálatot is kértek.

„Három éve lakom itt, akkor még láttam Erzsikét az utcán, ám már akkor is látszott rajta, hogy betegeskedik” – mondta az asszony egyik szomszédja a Blikknek. Hozzátette, nem volt közeli kapcsolatban velük, de tudta, hogy a család ápolja az idős nőt.

Egy másik szomszéd azt mondja, nem érti, hogy ha nem bírták tovább a 20 kilósra lefogyott asszony ápolását, miért nem vitették el egy kórház elfekvőosztályára.

„Senki nem érdemel ilyen halált, még ha maga a halál ténye a beteg asszonynak maga volt a megváltás. Megértem Tímeát, hogy belefáradt az anyósa napi ápolásába, tisztán tartásába, de ennek akkor sem szabadott volna így megtörténnie. A szomszédom, Zoli is láthatta ezt, de ő meg dolgozott, rendesen, alig volt itthon, nem tudta, mi mehet a négy fal között, milyen óriási feszültségek halmozódtak ott fel. Sajnálok mindenkit, Erzsike nénit is, Zolit is, de Tímeát is. Úgy hallottuk, beleőrült abba, amit tett, s nem is csodálom”

Egy másik utcabeli szerint gyakoriak voltak a viták a házban. Úgy tudja, Erzsike sokat veszekedett menyével, amikor fia nem volt otthon. „Nekem is volt ilyen idős, beteg rokonom, tudom, milyen az, amikor valaki a baját, a fájdalmát, dühét azok ellen fordítja, akik éppen ezt az állapotot akarják megkönnyíteni. Tímeánál elszakadhatott a cérna, ezt nem mindenki tudja elviselni idegileg. Ám az, hogy felkapott egy piszkavasat és szétverte egy fekvő beteg fejét, megbocsáthatatlan, arra nincs magyarázat. Itt a telepen volt már vita, szurkálták meg egymást férfiak féltékenységből, mentek egymásnak emberek félreértések miatt, de ilyen még sohasem történt, s remélem, nem is fog” - fogalmazott.

Zoltán, az áldozat fia, most még többet dolgozik, a temetésre és a költözésre gyűjt. Nem akar abban a házban maradni, ahol édesanyja meghalt. A gyanúsított lánya is még ott él. Azt mondja, a történtek óta beszélt az édesanyjával is már.

„Beszéltem anyával, ha nem is tudom elfogadni, de megértem a tettét, kiborult. Megígértem neki, várok rá, látogatni fogom, szakmát szerzek, munkát szerzek, hogy mire kiszabadul, újra együtt lehessünk. Reméljük, a tárgyalásig hazaengedik, vagyis szabadlábon védekezhet, mert bármit is tett, ő nem egy elvetemült gyilkos. Elátkozott hely a 6-os, nem kellett volna idejönnünk!”

- fogalmazott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
Kegyetlen lincselés: elevenen elégettek egy gyilkossággal gyanúsított férfit Ecuadorban
A vélhetően brit áldozat korábban agyonlőhetett egy helyi lakost. A környéken élők a rendőrségről rabolták el, hogy megégessék.


Gyilkosság után történt még súlyosabb, megrázó bűncselekmény Ecuadorban, a Cuyabeno Vadvédelmi Rezervátum térségében, ahol vasárnap egy férfi halálos lövést adott le egy helyi lakosra. A gyanúsítottat – akit az ecuadori média angolként említ – ugyan őrizetbe vették, és Sucumbíos tartomány egyik rendőrőrsén fogva tartották, de a feldühödött helyieknek ez nem volt elég.

A környékbeli lakosok egyre nagyobb számban érkeztek a rendőrség épületéhez, kezükben fegyverekkel és házilag készített eszközökkel – számolt be az esetről a Ladbible. A végül kb. 200 fősre duzzadt tömeg kirángatta a férfit a rendőrségről, majd brutális módon végzett vele: élve elégette.

A férfi vasárnap dél körül vesztette életét, körülbelül hat órával azután, hogy elhurcolták az őrs épületéből.

A helyi rendőrfőnök az esettel kapcsolatban azt mondta, a rendőrök igyekeztek megvédeni a „lövöldözés miatt letartóztatott személyt”, de nem tudták megfékezni a helyieket. „Sajnos a tömeg létszáma meghaladta a helyszínen tartózkodó hét rendőr kapacitását” – közölte a tiszt, hozzátéve: a csődület azzal fenyegetőzött, hogy felgyújtja az őrsöt, ha a rendőrök nem adják ki a férfit.

A hatóságok úgy tudják, a tragédiát megelőző lövöldözésre azért került sor, mert a két érintett férfi között több konfliktus is feszült.

Az eddigi hírek szerint egyikük, a vélhetően brit állampolgárságú férfi agyonlőtte a helyi lakost, akit később Rodrigo Chávez néven azonosítottak. A rendőrség annyit tud még róla, hogy a meglincselése előtt angolt tanított és turistáknak segített szállást foglalni a környéken. A személyazonossága egyelőre nem tisztázódott, az ügyben nyomozás indult.


Link másolása
KÖVESS MINKET: