Mi történne, ha egy 10 000 tonnás meteor ütközne a Földdel? A NASA ezt válaszolta!
Az amerikai kutatók a NASA legerősebb szuperszámítógépével szimulálták, mi történik, ha egy aszteroida belép a Föld légkörébe. Így megjósolhatóvá válik, hogy egy Föld felé közelítő aszteroida miként viselkedik majd a légkörbe belépve, ezzel együtt pedig milyen károkat és sérüléseket okozhat. Így hatékonyan fel lehet készülni egy ilyen katasztrófára.
A NASA szakértői a 2013-as oroszországi, egész pontosan a cseljabinszki meteoreseményt is szimulálták, amiből jól látszik, miként viselkedett a 20 méter átmérőjű, nagyjából 10 ezer tonnás égitest, amikor 20 km/másodperces sebességgel belépett a légkörbe. A pirossal, narancssárgával és sárgával jelölt lökéshullámok repedéseket okoztak az aszteroidán, ami végül palacsintaként lapult ki.
A cseljabinszki meteorbecsapódásról készült videoszimuláció:
Bár Michael Aftosmis, a NASA egyik vezető mérnöke szerint jelenleg az aszteroidák becsapódása az egyetlen olyan természeti katasztrófa, amit képesek lehetünk előre jelezni, sajnos ennek is megvannak a korlátai. Éppen a cseljabinszki eset is olyan volt, hogy a meteor a Nap felől közelített, így egyetlen teleszkóp sem észlelte.
A címkép illusztráció - Forrás: NASA