Megfejtették a 3700 éves matematikai kódot, amelyet egy babilóniai agyagtáblán találtak
Sikerült felfejteni a képletet egy 3700 éves agyagtáblán, mely bő száz évvel ezelőtt került elő a mai Irak déli részén – derül ki a My Modern Met híréből.
Az ősi babilóniai táblára, mely később a Plimpton 322 nevet kapta, az a diplomata és régiségkereskedő Edgar J. Banks bukkant rá az 1900-as évek elején, aki Indiana Jones karakterének alapjául szolgált. A leletet végül tíz dollárért adta el a gyűjtő és kiadótulajdonos George Plimptonnak, aki az 1930-as években a Columbia Egyetemre hagyományozta azt. A felirat pontos jelentésére és matematikai jelentőségére csak most derült fény.
A Sydney-ben található Új-Dél-Walesi Egyetem kutatói rájöttek, mi célt szolgált a táblácska, feltárva ezzel a világ legrégebbi és legpontosabb trigonometriai táblázatát, melyet a korabeli, matematikában jártas írnokok arra használhattak, hogy segítségével kiszámítsák a tervezett épületek és építmények pontos méreteit.
– jelent meg az EurekAlert! oldalon.
Az új kutatásból kiderül, hogy nem csak a görögök, hanem már a babiloniak is magas szintre fejlesztették a trigonometriát – mely a háromszögek tulajdonságaival foglalkozó matematikai ág –, ezáltal reflektorfénybe állítva egy olyan ősi matematikai műveltséget, melyről eddig nem volt tudomásuk.


Dr. Daniel Mansfield és Prof. Norman Wildberger leírják, hogy a táblán 4 oszlopban és 15 sorban található ékírással lejegyzett számsorok szexageszimális, vagyis a 60-at alapnak vevő számrendszerben vannak. A számsorokról korábban az volt az elfogadott álláspont, hogy tanári segédletként szolgáltak a diákok által megoldott feladatok ellenőrzéséhez. „A nagy kérdés az volt egészen mostanáig, hogy a korabeli írnokok miért generálták és rendezték táblázatba ezeket a számokat, hiszen ez rendkívül összetett feladat.
Kutatásaink során bizonyosságot nyert, hogy a Plimpton 322 a derékszögű háromszögek fajtáit írja le egy újszerű trigonometria segítségével, amely arányokon, nem pedig szögeken és körökön alapul. Káprázatos matematikai mű, mely vitán felül zseniális”
– írják a kutatók közleményükben.
A trigonometria szögfüggvényes alkalmazása a görög csillagásztól, Hipparkhosztól származik, kb. i. e. 150-ből. A Plimpton 322-től nagyjából ezer évvel korábban keletkezett, de a trigonometria kezdeteit az ókori Egyiptomig, Mezopotámiáig és az Indus-völgyi civilizációig lehet visszavezetni, több mint 4000 évvel ezelőttig.
A felfedezés jelentős abból a szempontból is, hogy a legtöbb Babilóniában talált táblát nem vizsgálták meg tudományos igénnyel, ezzel viszont új lehetőségek nyílnak a modern matematikai kutatások, de még a matematikaoktatás terén is. Dr. Wildberger elmondta: „A Plimpton 322-n egy egyszerűbb, pontosabb trigonometriát találtunk, melynek egyértelműen megvannak az előnyei a miénkkel szemben.” Ha elmélyülünk a matematika történetében, új utakat lelhetünk, melyek segíthetnek megérteni, hogyan működtek az ősi társadalmak. Ezt az agyagtáblát például használhatták terepfelméréshez, esetleg paloták vagy lépcsős piramisok építészeti terveinek elkészítéséhez.
Képek: Wikipédia, YouTube