Macska feng shui - avagy így varázsolj cicabarát otthont
A macskák – ahogy a mondás is tartja – szeretik, ha istenként bánnak velük, cserébe azonban nagyon kedves társakra lelhetünk bennük a mindennapokban. Azonban ahhoz, hogy ez az összhang meglegyen, jó ha alaposan felkészülünk az új jövevény érkezésére, azzal, hogy számára és számunkra is kényelmes legyen az otthon és mindenkinek jusson elég élettér… Összeszedtük mi kellhet, ha egy macska kerül újonnan a házhoz.
Ha ezen kívül szeretnél még Otthoni tippekről olvasni, látogass el a Provident blogjára!
Rend a lelke mindennek
Elsőként a legfontosabb, hogy mindennek meglegyen a helye: egy békés zug, ahol ehet és egy másik, ahova az alomtálca kerülhet, valamint egy pont a fekhelyének. A legjobb, ha ezek minél távolabb vannak egymástól, hiszen te sem szívesen ebédelnél a wc mellett… A cicák gyorsan megjegyzik ezeket a helyeket, de nem nagy rajongói a feng shui-nak, azaz nem szeretik, ha gyakran változtatják a helyüket, úgyhogy lehetőleg ezeket úgy találd ki, hogy egy átrendezéskor se kelljen a macskának alkalmazkodnia. Bár rengeteg pihe-puha cicakosár vagy macskaágy van a piacon, már előre készítsd fel magad a lehetséges kudarcra: a macska ott fog aludni, ahol neki kedve tartja. Legyen az egy szabad fotel, az ágy, egy üres kartondoboz, a szekrény teteje vagy éppen az öled…

Reggeli (esti, éjszakai) torna
Bár a nap felét átalusszák, a maradék időben nagyon is aktívak tudnak lenni a cicák. Főleg kicsiként. Ezért ha lakásban éltek, próbálj minél nagyobb teret biztosítani neki, hogy kiélje mozgásvágyát. Tartsd nyitva az ajtókat, hogy nyugodtan szaladgálhasson és figyelj oda arra is, hogyha a bútoraidat ugródeszkának használja, ne kerüljön semmi olyan az útjába, amit sajnálnál, ha lever vagy, ami sérülést okozhat a macskának. Ha megvolt a futó edzés, a legtöbb macska szívesen vált át focizásra, amihez egy sima gumilabda is megteszi, de egy papírgalacsin vagy alufólialabda is eufórikus örömöt tud okozni (ellenben a gazdi nyugalma érdekében jobb elkerülni a csörgős labdákat, nehogy előkerüljenek az éjjeli edzésen). A nagy vadászoknál szuper játék lehet, ha a fiók vagy a szekrényfogantyújára akasztasz egy madzagot, a végére pedig egy játékegeret, amit szabadon pofozgathat. De vadász képességeit remekül tesztelheted egy lézer segítségével is. Sőt, ha ügyes vagy, utóbbi a macska „távirányítására” is tökéletes lehet, ha el akarod őt küldeni a szoba egy másik pontjára.
A gazdi idegeinek megóvása
A macskák az egész lakást felségterületüknek tekintik, ezért szeretnek mindent bejárni, mindenhova odafeküdni és mindenhol játszani. Amiket könnyen eltüntethet (ékszerek, apró tárgyak) vagy eltörhet, azokat érdemes olyan helyre tenni, ahol nem érheti el, illetve már kicsi korától (sok szerencsét!) megtanítani neki, hogy hova teheti mancsait és hova nem. Ebben egyébként segítségedre lehet egy egyszerű vizes spriccelő, így ha a tiltott helyre ugrik, csak spricceld le vízzel, hogy kellemetlen élménnyel kösse össze az ebédlőasztalra ugrálást és az ebéd közelebbi szemrevételezését…
+ Tipp: Mielőtt hazavinnéd kiskedvencedet vizsgáld meg alaposan a növényeidet. Olvass utána mindegyiknek, hogy az adott virág nem mérgező-e macska számára, ha abból támad kedve falatozni (fog) és a veszélyeseket tedd olyan helyre, ahol biztosan nem férhet hozzá vagy végy tőlük könnyes búcsút. Aztán nézd meg a többit is teljes pompájában és reménykedj, hogy a cicád nem szeret majd kertészkedni.

Manikűr-pedikűr
A doromboló szörnyecskék gyakorta kedvelt hobbija a bútorok kaparása is, így miközben ő manikűrszalonnak nézi a nagymama kedvenc foteljét, te hajat tépve ordibálsz a macskával, miközben a fotel egyre rongyosabbá válik. Egyes helyi legendák szólnak olyan macskariasztó spraykről, amelyek sikeresen vették fel a harcot a szőrgombóc kaparási kényszerével, de hasznos lehet, ha valamilyen más anyaggal fedjük be a védeni kívánt felületet (amit már nyugodtan kaparhat) vagy olyan kellemetlen tapintású anyaggal, amihez hozzá sem nyúl szívesen (kérdés, hogy nekünk kényelmes marad-e az annyira védeni óhajtott kedves bútordarab.) Egy jól nevelt cicánál a kellő magasságú kaparófa aranyat érhet, azonban, ha ez sem válik be, még mindig segíthet a karomvágás. A cicák ugyanis azért kaparnak, hogy a túlnőtt, elhasznált karmaikat lekoptassák, erre azonban egy lakásban kevés az esélyük. Ezen segíthet egy direkt a kisállatok részére készített körömvágó csipesz, amivel óvatosan levághatod a karmok végét, de megkérheted erre az állatorvost is. A műveletet ajánlott nagy körültekintéssel és óvatossággal végezni, ugyanis amellett, hogy minden elhibázott lépés komoly karomnyomokat eredményezhetnek a testeden, a macska memóriájában is mély nyomot hagynak és onnantól a pár perces körömvágás egy többszemélyes birkózómutatvánnyá változhat.
Macskaszőr
Ideje a takaróvásárlásnak! Takarj le minden olyan felületet, amit megakarsz óvni a macskaszőrtől: huzat a kanapéra ágytakaró a hálóba, puha pléd a cicaágyba. A ruháidat lehetőleg sose hagyd elől, mert biztos, hogy azon fog legközelebb aludni. Ne hagyd nyitva a szekrényajtódat sem, mert kiváló búvó- és alvóhely (és ameddig erre rájössz, kétségbeesetten fogod felkutatni érte az egész házat) és legyen mindig a kezed ügyében egy szöszhenger, innentől ugyanis az lesz a legkedvesebb háztartási kelléked (vagy csak öltözz a macska színének megfelelően).
További Otthoni Tippekért látogass el a Provident blogjára.