Lehet, hogy a Szahara rejtegeti Atlantiszt?
Amióta Platón, az ókor egyik legnagyobb filozófusa írt róla, számtalan elmélet született arról, hogy hol lehetett az emberiség aranykorát is jelképező kontinens, amely egyetlen nap és éjszaka alatt süllyedt el a tengerben. Sokan az Atlanti-óceánba, Afrika és Amerika közé helyezték, mások szerint a Földközi-tengerben, Szantorini közelében volt és egy vulkánkitörés okozta pusztulását, de a közelmúltban Mexikó nyugati partjainál találtak olyan óriási kiterjedésű piramist a tenger alatt, amelyet szintén Atlantisszal próbáltak azonosítani.
Most a Bright Insight nevű YouTube-csatorna azt állítja, hogy Atlantiszt a Szaharában érdemes keresni – írja a Mirror.
A Richat-struktúra, amelyet a „Szahara szemeként” is emlegetnek, a nyugat-mauritániai Ouadane közelében található. A bizarr, kör alakú szerkezetről feltételezik, hogy egy aszteroid becsapódása okozta, bár erre nincsen semmi hitelt érdemlő bizonyíték. Mindazonáltal a tudósok elkönyvelték természeti jelenségnek.
A Bright Insight egyenesen Platón leírásaira alapozza teóriáját.
Az ógörög bölcselő szerint ugyanis Atlantisz Kr.e. 11 600 körül pusztult el – ez egybeesik a Fiatal Driásznak nevezett elmélet időpontjában, mely szerint akkoriban egy üstökös zuhant a Földre, és ezáltal kezdetét vette a jégkorszak. De ez nem minden: a Richat-struktúra átmérője 23,5 km, Platón szerint Atlantisz városé 127 sztadión volt, amely kb. 23,9 km-nek felel meg. Azt is írja, hogy a városnak koncentrikus szerkezete volt, és egy csatorna vezetett ki a tengerhez. Ez pedig nagyon hasonlít arra, ami a Bright Insight műhold-felvételein látszik. Persze ne feledjük, hogy Platón is csak sokadik kézből kapta a legendát.

A YouTube látogatói vegyes érzelmekkel fogadták az újabb Atlantisz-elméletet. Voltak, akik legalábbis elgondolkodtatónak tartották, mások szerint viszont ezek az „egybeesések” légből kapottak, és könnyen megcáfolhatók.
Mindenesetre ez az első eset, hogy Atlantiszt egy mai szárazföldön képzelik el. Kérdés persze, hogy elsüllyedésének feltételezett időpontjában valóban szárazföld volt-e körülötte.
És néhány évvel ezelőtt geológiai mérésekkel bizonyították, hogy a Szahara alatt közel 100 km mélységben óriási víztömeg húzódik…