Lefagyasztották egy rákban meghalt fiatal lány testét, ez volt az utolsó kérése
Egy 14 éves brit lányt súlyos és gyógyíthatatlan rákkal diagnosztizáltak, és azt kérte szüleitől, hogy halála után fagyasszák le testét, hogy újraéledhessen, ha azt lehetővé teszi majd az orvostudomány. A lány apja bőszen ellenezte az ötletet, de bíróság döntött a lány sorsáról, így most már a jég fogságában várakozik teste.
A ma már halott iskoláslányról – akinek nevét személyiségi jogok miatt nem említi a Mirror – nemrég derült ki, hogy halálos rákban szenved, és ahelyett, hogy normális diákként álmodozhatott volna a jövőjéről, mindössze néhány hete maradt arra, hogy felkészüljön az elkerülhetetlenre.
Utolsó hónapjait keserves kutakodással töltötte, mert utána akart járni annak, miként tudja testét lefagyasztatni, hogy majd egyszer „felébresszék” a halálból. Édesapja viszont a kezdetektől fogva ellenezte a dolgot, ezért a lány bírósághoz fordult egy levéllel, amelyben a következőt írta:
A lány sikerrel járt a brit legfelsőbb bíróságon, de sajnos nem érhette meg az ítéletet: halála után egy hónappal hozták meg a döntést a bírák, amelyben helyet adtak kérelmének. A végzés értelmében az Egyesült Államokba kerül a test, ahol majd szakszerű eljárással lefagyasztják. Az egyik bíró, Peter Jackson szerint azért döntöttek így, mert „békében halt meg és abban a tudatban, hogy a testét megőrzik úgy, ahogy kívánta”.

A fotókon a Kriogenikai Intézet látható, ahol a lány testét hibernálták
A fiatal lány szülei már korábban elváltak, és közülük csak az apa volt az, aki mindenáron ellenezte az eljárást. Londonban élő édesanyja mellette volt a kezdetektől. Az apa azt nyilatkozta a Mirrornak, hogy aggódik, mi lesz a lánya sorsa, ha egyszer valaha újjá lehet éleszteni az Egyesült Államokban:
– mondta, majd hozzátette: „Lehet, hogy keserves helyzetben találja majd magát – azért is, mert csak 14 éves – és mert nem a hazájában, hanem az Egyesült Államokban lesz”.
Ennek ellenére az apa a bírósági ítélet után azt mondta, elfogadja a döntést, mert „ez az utolsó és egyetlen dolog, amit tőlem kért”.

Jogilag egyedülálló ez az eset a brit bíróságok történetében
Az eljárás még a lány halála előtt kezdődött, de annyira beteg volt, hogy a bírónak a kórházban kellett meghallgatnia őt. A bíró szerint az ítélethozatalnál nem az eset tudományos jogosultságát vette figyelembe, hanem a szülők közti vitát.
A brit lány a 143. ember a fagyasztási eljárást végző intézetben, akit a „feltámadás” reménye céljából hibernáltak.
A műveletet az USA-ban végzik, amely során a testeket először lehűtik -110 Celsius fokra nitrogénes gázban. A következő két hétben a hőmérsékletet további -196 Celsiusra csökkentik, majd végül egy folyékony nitrogént tartalmazó medencébe helyezik őket, ahol határozatlan ideig várják, hogy a tudomány előrehaladtával új életre keljenek. Az 1960-as években találták fel ezt a technológiát, azóta összesen 3 cég – két amerikai és egy orosz – foglalkozik kereskedelmi keretek között is a témával.

Az október 17-én elhunyt lány maradványait a michigani Kriogenikai Intézetbe szállították, ahol többek közt a technológia, azaz a kriogenika atyjának, Robert Ettinger teste is nyugszik. A másik amerikai intézetben is hasonló számú páciens várja sorsát az örök(?) fagyban. A művelet költségei 37 000 angol fontra, vagyis nagyjából 13 millió forintra rúgnak, amelyhez a családnak pénzgyűjtést kellett szerveznie.
A lány testét orvosi végzettség nélküli önkéntesek készítették fel az amerikai útra, vagyis megtették az első fagyasztási lépéseket, mert Nagy-Britanniában nem létezik kriogenikai szervezet.
Az eset viszont egyáltalán nem egyedi, a következő hírességek is ilyen módon szeretnék testüket megőrizni az utókornak:
• Seth McFarlane, a Family Guy alkotója
• Larry King, népszerű amerikai talk show műsorvezető
• Simon Cowell, az X-faktor vezetője
• Britney Spears popsztár
Akik pedig már a cseppfolyós nitrogén birodalmában vannak:
• James Bedford, 73 éves pszichológus, akit elsőként fagyasztottak le 1967-ben
• A baseball-legenda, Ted Williams, akinek fejét és testét külön tárolják
• Ifj. Matheryn Noavaratpong, aki a thaiföldi Bangkokból származik, és aki az eddigi legfiatalabban lefagyasztott nő, miután 2015-ben agydaganatban elhunyt.

Egy neves amerikai sebészprofesszor, Dr. Barry Fuller elmagyarázta a Mirrornak, hogy valójában nem szó szerinti lefagyasztás történik. Normál esetben a fagyott szerves anyagok sejtjei szétroncsolódnak a jégtől, mert az emberi test túlnyomó többsége vízből áll. Így fagyasztás esetén – jéggé válva - megnő a sejtek térfogata, amelyek aztán szétesnek. Viszont a speciális techonológia megakadályozza ezt, és például kiválóan meg lehet őrizni vérsejteket, spermákat és embriókat az idők végezetéig, ha a különleges eljárást szakszerűen betartják. Azonban egyelőre nagyobb összetettségű szerveket, így mint májat vagy tüdőt nem tudtak még működésre bírni kriogenikus eljárás után, ezért most még nincs arra garancia, hogy valaha életképesek lesznek a lefagyasztott testek.
„Megkértek arra, hogy magyarázzam el, miért akarom csinálni ezt a szokatlan dolgot. Csak 14 éves vagyok, nem akarok meghalni, de tudom, hogy meg fogok. Azt gondolom, azzal, ha kryo-fagyasztáson megyek át, esélyt kapok arra, hogy egy napon meggyógyítsanak és felébresszenek – még akkor is, ha évszázadok távolságában.
Nem akarom, hogy a föld alá temessenek.
Élni akarok és tovább akarok élni, és azt hiszem, a jövőben talán majd találnak gyógymódot a rákomra, és felébresztenek. Akarok élni ezzel a lehetőséggel. Akarom ezt a lehetőséget.
Ez a kívánságom.”
forrás: Mirror