KVÍZ: Mennyire vagy felkészült gazdi? – Tedd próbára a tudásod!
Ahogy melegszik az idő, egyre több időt töltünk a szabadban kedvenceinkkel. A tavaszi séták, kirándulások és kerti mókázás azonban nemcsak örömöt hozhatnak, hanem veszélyeket is rejthetnek. Ilyenkor ugyanis megkezdődik a kullancsok és bolhák aktív időszaka, és ha nem védekezünk megfelelően, ezek az élősködők nemcsak négylábú barátainknak okozhatnak komoly betegségeket, hanem rajtuk keresztül minket is megfertőzhetnek. Ezért kiemelten fontos, hogy időben gondoskodjunk a megfelelő védelemről, és megóvjuk őket a vérszívók támadásától.
Ha van kutyád vagy cicád, akkor biztosan találkoztál már ezekkel az apró élősködőkkel, de vajon tudod-e, hogyan védekezhetsz ellenük a leghatékonyabban? Ha most éppen bizonytalanul vakargatod a fejed, ne aggódj, segítünk eligazodni a témában – és a cikk végén egy kvíz is vár rád, amivel tesztelheted, mennyire vagy tudatos gazdi!

Miért kell komolyan venni a kullancsokat és bolhákat?
A kullancsok és a bolhák igazi élősködők (paraziták), mivel életben maradásuk, szaporodásuk gazdaállatfüggő. Éles szájszerveikkel fájdalmas, viszkető sebeket ejtenek a bőrön, hogy vérhez jussanak és közben nyálukkal különféle kórokozókkal fertőzik meg a "véradót".
Kullancsok: a rejtőzködő veszélyforrás
Tudtad, hogy a kullancsok képesek akár hónapokig is életben maradni táplálék nélkül? Ezek az apró élősködők rendkívül szívósak, és különböző életszakaszaikban eltérő helyeken lesnek áldozatra. A nimfák, vagyis a fejlődési állapotban lévő kullancsok például az árnyékos, nedves helyeket kedvelik, míg a kifejlett egyedek a magas fűben és bokrokon várakoznak. Éppen ezért nemcsak erdei séták során érdemes óvatosnak lenni, hanem akár városi környezetben vagy a kertedben is, hiszen egy elhanyagolt, gazos udvar is tökéletes élőhelyet biztosíthat számukra.
Bolhák: a kisebb, de ugyanolyan alattomos ellenségek
A bolhák apró, vérszívó paraziták, amelyek szinte bárhol felbukkanhatnak – más állatoktól, a kertből, vagy akár a lakásból is összeszedheti őket a kedvenced. Egyetlen bolhás állat pedig elég ahhoz, hogy rövid időn belül bolhák százai lepjék el a környezetet. Ha kedvenced folyamatosan vakarózik, nyugtalan, vagy apró fekete pöttyöket látsz a bundájában (ez a bolhaürülék), akkor ideje cselekedni!

Hogyan védekezhetsz?
A bolhák és kullancsok elleni védekezés nem csupán nyári feladat. Bár a bolhák a legmelegebb nyári hónapokban szaporodnak a legnagyobb intenzitással, addig a kullancsok szinte egész évben fenyegető veszélyt jelentenek, de a tavaszi és az őszi hónapokban a legaktívabbak. A nyári forró időszakot nyugalmi állapotban töltik, mivel a kiszáradásra, direkt napsugárzásra érzékenyek, ugyanakkor - szívósságuk miatt - a téli hónapokban, a legnagyobb fagyok idején is találhatunk kullancsot az állaton.
Bár egyes betegségek súlyos szervi és idegrendszeri károsodást, sőt akár halált is okozhatnak, a jó hír az, hogy ma már számos hatékony védekezési lehetőség áll rendelkezésre a kullancsok és bolhák ellen.
Ne feledd: a megelőzés mindig olcsóbb és egyszerűbb, mint egy betegség kezelése!