Ki a Zodiákus? A hírhedt sorozatgyilkosról szóló doksisorozatban a Netflix azt ígéri, megválaszolja a rejtélyt!
A sorozatgyilkos az 1960-as években tevékenykedett Észak-Kaliforniában.
Hihetetlen érdeklődés kísérte a gyilkosságokat, de sosem kapták el az elkövetőt. Állítólagosan 2021-ben egy független nyomozócsoport hosszas nyomozás után arra jutott, hogy egy bizonyos Gary Francis Poste követte el a szörnyű tetteket, ám a férfi 2018-ban meghalt.
A Netflix sorozat nem foglalkozik a Poste-elmélettel. Hogy lehet ez? Mert rengeteg teória merült fel a gyilkos kilétéről. Több sorozat és film is feldolgozta az eseteket, a legismertebb talán a 2007-es David Fincher krimi Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. és Mark Ruffalo főszereplésével.
A Netflix legújabb három részes doksijában egy ismert oldalról közelítik meg a történteket. A gyanúsított nem más, mint Arthur Leigh Allen. Az úriembert már a Fincher-filmben is a legvalószínűbb tettesként tartották számon azóta pedig egyre valószínűbb, hogy ő követte el a szörnyű gyilkosságokat.
Az új bizonyítékok annyiban merülnek ki, hogy Leigh Allen gyerekkori barátaitól megtudjuk, miket mondott nekik el a férfi egy közös vadászat során. Van, aki rögtön megszakította Allennel a kapcsolatot, amint olyan dolgokról kezdett el mesélni, hogy milyen könnyű lenne kilőni egy iskolabusz kerekeit aztán levadászni a kis drágákat. Ez a szóhasználat és vágy a Zodiákus újságoknak küldött leveleiben is szerepeltek.
Később tanárként helyezkedett el, úszást és egyéb tantárgyakat oktatott, majd váratlanul elítélték pedofíliáért. Kiderült, hogy direkt összejött egyedülálló anyukákkal, hogy a gyerekekhez közel kerüljön. Márpedig a ’60-as években minden nagyon laza volt. Amint elfogták, 2 évre elzárták. Ez idő alatt a Zodiákus-levelek is eltűntek majd, amikor kiengedték újra kezdődött a levelezés. Érdekes összefüggéseket vet fel a doksi, több interjút is készítettek egy családdal, ahol Allen gyakorlatilag pótapa volt.

Sok földrajzi összefüggés is akad, amit nehéz megmagyarázni. Ahol Allen mozgott ott történt több gyilkosság is. Több gyanús körülmény is van, ám a hatalmas, ígért új bizonyítékot nem kapjuk meg. Tanúk állítanak dolgokat, amiket ennyi idő elteltével nem igazán lehet már bizonyítani. Allen 1992-ben meghalt, ám halála előtt szörnyű dolgokat vallott be az egyik nevelt gyerekének.
Rengeteget tudunk meg a gyanúsított férfiről, de végső döntést nem hoz a sorozat. Természetesen a Fincher-film „főszereplője” az igazi Robert Graysmith is megszólal. Ő volt az egyik leghangosabb „Arthur Leigh Allen a Zodiákus gyilkos” drukker. Az ő könyveiből készítették a Zodiákus filmet is és őt alakította Jake Gyllenhaal. Elmondja, hogy a legvalószínűbb gyilkos Allen volt, de ő sem mondja ki 100%-osan.

Az Én vagyok a Zodiákus azért is lehet érdekes, mert a szokásos Netflix minőségben készülhetett el. Ez más dokumentumfilmekkel össze sem hasonlítható büdzsét jelent. Nem csak ügyes vágás és rendezés, de gyönyörű felvételek és jól megkomponált képek jellemzik a sorozatot. Tényleges helyszíneken forgatott részek, érdekes interjúk és archív felvételek váltják egymást. Jól követhetően vezet végig minket a sorozatgyilkos tettein. Hogyan félemlített meg egy egész államot egy őrült ember pisztollyal és késsel felszerelkezve. Látszik, hogy szakértő kezekben volt a kamera, mert tényleg a képernyő elé szegez a három rész. Még az újra játszások is hatásosak és feszültséggel telik.
A gyilkos kiléte viszont továbbra is ennyi marad: egy megoldatlan rejtély. Ami újdonság lehet, hogy új bűntényeket is párhuzamba hoznak a Zodiákussal és Allennel, amikben van ráció. De hogy új, visszautasíthatatlan bizonyítékok derültek ki, az egyértelműen csak beetetés. Aki ismeri az ügyet, nem sok újat fog kapni az Én vagyok a Zodiákustól. Akik nem voltak képben a sorozatgyilkos tetteivel, azoknak viszont egy alapos, izgalmas és kellően zavarba ejtő tartalom a netflixes széria a. Főleg azoknak ajánlom, akik szeretik a „true crime” alzsánert.