Javier Bardemnek lőnek a Szörnytegek második évadában, ami több ember lelkének mélyére akar ásni
A Szörnyetegek sorozat egy érdekes állatfaj. Az első évad sikerét meglovagolva készült el a folytatás és már be is jelentették a harmadik szezont. Bevallom annyira nem ájultam el a Jeffrey Dahmerről szóló történettől, de érthető a sikere.
A Dahmer-sztori ügyesen lavírozott a valós események és azok átdolgozása között. Bár nekem kissé rossz szájízem volt attól, hogy egy kannibál sorozatgyilkost próbáltak valamennyire „pozitív” fényben feltűntetni, de ez nem akadályozta meg a sikerét.

A második évadban szükség volt a változásra, Dahmer befejeződött, találni kellett egy új szörnyet. Ez az antológia szerű sorozatkészítés szinte Ryan Murphy alkotó kézjegyévé válik. Az író-producernek köszönhetjük a szintén antológia jellegű American Horror Story-t, az American Crime Story-t és immár a Monsters sorozatot is.
Nos a Szörnyetegek második eresztésében a Menendez-fiúknak „drukkolhatunk”. Erik és Lyle Menendez kegyetlenül meggyilkolták szüleiket, hogy megszerezzék a családi vagyont 1989-ben, Kaliforniában – legalábbis ez az alapsztori, és ez az ügyészség álláspontja is. Megpróbáltak okosan eljárni, de csak a helyi rendőrség bénázásának köszönhetik, hogy nem kapták el őket hamarabb.
A sorozat ezt a történetet sokkal tényszerűbben adja elő, mint a Dahmer-sztorit. Több tényt kapunk, és a tárgyalás is nagyobb részt tesz ki az évadból. Emiatt talán lassabb, vontatottabb és kevésbé izgalmas, mint az előző eresztés volt. A szereplőkre most is adtak az alkotók.
Mivel a narratíva elég töredezett, sokszor visszaköszönnek haláluk után is a színészek, visszaemlékezések, vagy hazugságok keretein belül. Nagyon megbízhatatlan narrátorokkal dolgoznak Murphyék. Sokszor látjuk ugyanazokat a helyzeteket egészen más megvilágításban, attól függően, hogy ki meséli őket. Nagyon érdekes, hogy az alkotók próbálnak nem ítélkezni, nincs végleges döntés, mi is történhetett azon a bizonyos estén.
Az persze egyértelmű, hogy Menendezékkel sok minden nem stimmelt, hiszen nem mindennapos, hogy a gyermekek tizenhatszor rálőnek a szüleikre egy sörétes puskával. De ennél bensőségesebb pszichológiai kérdésekbe is „belemásznak” Murphyék, még ha nem is túl mélyen.

Az első epizódokban látjuk a fiúk szörnyű tettét, majd szépen lassan vezetnek minket, a miértekre, a hogyanokra és az eredményre. Nagyon érdekes, hogy ezek a szociopaták nem voltak tisztában a tetteik következményével. Egyik fiú sem gondolta, hogy életük végéig börtönbe kerülnek.
A színésznőt 1982-ben gyilkolta meg exbarátja. Az ügy hatalmas port kavart és a gyilkos John Thomas Sweeney nagyon rövid büntetéssel megúszta. Dominick John Dunne, a lány édesapja is szerepel a Szörnyetegekben, őt a fantasztikus Nathan Lane alakítja. Dunne azért érdekes adalék a Menendez-ügyhöz, mert a fiúkat védő ügyvéd ugyan azzal a technikával próbálkozott, mint amivel Sweeney olcsón megúszta a gyilkosságot. Erről, az ekkoriban újságíróként dolgozó Dunne elég elítélően írt.
De itt nem így történt, nem fogok spoilerezni, de nézői szempontból talán happy enddel zárul a Menendez-fiúk szörnyűsége.

Megéri megnézni? Ha valaki kedveli a „true crime” zsánert mindenképpen. Nem a megszokott „egy hang beszél és béna színészek újra játsszák az eseményeket” típusú széria. Komoly pénz volt a Szörnyetegek sorozatba tömve, és ez meg is látszik rajta. Ugyan néha kicsit lassú és túl hosszú, a 9 részt soknak éreztem ehhez a történethez. A színészek teszik a dolgukat, a két fiút alakító színészpáros nagyon jó, igazán, beleadott mindenki anyait, apait. Értem, hogy Murphyéknek miért erre a háttértörténetre esett a választásuk.
Ezekben is tökéletes mintapéldányok voltak a Menendez-srácok. Akik a gyilkosság után pár hónap alatt 700 000 dollárt költöttek el felesleges luxuscikkekre a nagy „gyászukban”. Ez mai pénzre átszámolva majdnem 2 000 000 dollár lenne igazán rövid időszak alatt. Nem voltak okosak, csupán a szerencse tartotta őket a rácsokon kívül hónapokon át.
A harmadik évadot már be is jelentették, azt – mikor máskor – idén Halloweenkor kezdik forgatni, és arról az Ed Geinről szól majd, akit minden sorozatgyilkos őstípusának tartanak. A Szörnyetegek: A Lyle és Erik Menendez-sztori megtekinthető, magyar szinkronnal a Netflix kínálatában.