Így ettek-ittak és mulattak a régi Budapesten
A Budapest régi kocsmái, presszói, éttermei nevű Facebook-csoport anekdotákat, emlékeket és történeteket gyűjt, elsősorban Budapest, másodsorban Magyarország hajdani vendéglátóegységeiről. A kezdeményezés még csak bő fél éve indult, de azóta már 4400-an csatlakoztak a különleges múltidézéshez.
Ahogy a csoport alapítója egyik bejegyzésében elmondta, sok szakmabeli jött össze, vannak akik évtizedek után találtak egymásra, és új ismeretségek is kötődtek. A tagok rengeteg érdekes sztorit és archív képet osztanak meg a többiekkel, köztük jó néhány ritkaságot is. Májusban volt egy szavazás, amikor a többség kívánságának engedve úgy döntöttek, hogy a vidéki kocsmák, mulatók történeteit is fogadják. A név viszont ennek ellenére változatlan maradt. Következzen az alábbiakban egy-két történet ízelítőül.

A budapesti Körszálló étterme
Ügyeskedések a Márványmenyasszony vendéglőben
"Minden zenés helyen, a zene kezdéstől kellett zenés felárat fizetni. Feltételezhetően, a zenészek bérének részét képezte. Zeneszüneti napon, nem volt felár. Ezen a csálingerek szakítottak, a zene kezdete előtt leblokkoltak 20-30 üveg sört, 10 üveg bort stb., amit zenés felárral passzolták később el. Magyar sajátosság, a találékonyság...
A legjobb a Rántott borjúláb, de legalább 44-es! A trükkök. A koronazárú ásványvizes üveget úgy nyitották ki ezek a "rosszcsontok", hogy a nyitó alá egy egyforintos érmét raktak, imigyen nem sérült meg. Aztán ballonszódával vidáman feltöltötték és a sértetlen koronát vissza rakták. Ejnye-bejnye" olvashatjuk a bejegyzések között.

Egy 1959-es étlap, rajta a külön zenés árral
A csoport tagjai a mai napon, azaz november 15-én első alkalommal személyes találkozót is szerveznek, mégpedig stílszerűen az Óbudán található Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumba. 10 és 18 óra között várnak mindenkit egy kis közös múltidézésre és sztorizgatásra. Emellett itt lesz délután 4-kor Zeke Gyula presszótörténeti könyvének bemutatója is.
A cím: III. kerület, Korona tér 1. Megközelíteni 9-es, 29-es, 86-os busszal, a szentendrei HÉV-vel, vagy az 1-es villamossal lehet. További infókat IDE KATTINTVA kaphattok.

A Góbé Vendéglő és Söröző az 1930-as évek elején nyitott meg a Rákóczi út 41. szám alatt
Egy jellemző történet Dorogi Gyulától
"Harmincnyolc évvel ezelőtt, egy szeptember eleji napon, Édesanyám felöltöztetett a Csepel áruház konfekció osztályán vásárolt szövetnadrágba, egy széles galléros, meghatározhatatlan mintájú nejlon ingbe, és az ehhez a szereléshez elmaradhatatlan norvég mintás zoknival viselt szandálba. Utamra bocsájtottak Pestre, ott is a Duna Inter-Continentálba ahol felszolgáló tanonc lettem. Az entrée-m (ejtsd antré) kicsit érdekesre sikeredett, miután a szállodába belépve, és keresve a gyülekező helyet, és személyt, ahol, aki a kezdő tanoncokat fogadta, Dombi urat kapásból le elvtársaztam. Pedig egy picit sem szerettem volna ezzel megbántani, már csak azért sem mert kellő képen be voltam tojva, nem beszélve arról, hogy annyi információm már volt, hogy Ő az éttermi szinten, az élet-halál ura. Ezt a kis botlásomat, éveken keresztül hallgattam, napi rendszerességgel az akkori idők fantasztikus, már-már elhívatottan, szakmájukat gyakorló felszolgálóktól.
Ami viszont túl a szakmai nagyságuk mellett, lenyűgözött, az a civil életük külsősége, vagyis az öltözködésük volt. Urak voltak a javából. (...) Nem is jártak, számomra Ők vonultak, lehetett érezni azt a kifinomult eleganciát, amit az akkori idők egzisztenciális lehetőségei nyújtottak."

A Stühmer üzlete Budapesten, a Váci utca-Régiposta utca sarkán, 1940 körül (forrás: Fortepan)
"Emlékszem, egy alkalommal, minden bátorságomat összegyűjtve, megszólítottam Dombi urat, hogy ugyan mondja már meg, hogy mi annak a férfi kölninek a neve amit használ. Remegő lábakkal vártam a választ, sose felejtem el tekintetét, amiből az jött le, „hogy ugyan már mókuskám ezt te úgyse tudod kicsengetni” de ezek ellenére megmondta, Pino silvestre. Több havi zsebpénzemet összerakva, csak azért is megvettem, fantasztikus illat volt."
Itt csatlakozhatsz a Budapest régi kocsmái, presszói, éttermei nevű csoporthoz.
Ha te is szereted a múltidézést, nyomj egy lájkot!