Hazahozná áramütést szenvedett gólyáját a dömösi madármentő – csak miatta utazott Törökországba
Márton András évek óta vadmadár-mentőként segíti a sérült madarakat. Saját dömösi házában, kertjében ápolja, gyógyítja és rehabilitálja őket. Mint mi is megírtuk, a most 51 éves Andrást tavaly nagy trauma érte: Zoknit, egyik kedvencét agyonütötte az áram egy nem madárbiztos villanyoszlopon.
Most egy másik gólyáért aggódik. Elek 2015-ben került hozzá, ő nevelte fel a madarat, amely őszi vándorútja során megsérült. Szerencséjére meg volt gyűrűzve, így be tudták azonosítani, és ennek alapján értesítették a madárvédőt is.
A hír szerint Törökországban találtak rá Elekre. A gólyát áramütés érte, és bár szerencséjére nem pusztult el, de komoly sérülést szenvedett.

"Amióta hír jött Elekről – aki egyike annak az 5 gólyagyerekemnek, akit kézzel neveltem fel, akit a kezemben melengettem, akit tanítottam tücsköt, sáskát fogni, akit sikerrel útjára engedtem, akinek szüleje voltam, akiért azóta is szülőként aggódom – tudom, mennem kell érte."
"Mennem kell, látnom kell, meg kell simogatnom, hogy tudja, ott vagyok vele, hogy bármi áron segítek neki. Mert a lelkünk örökre összenőtt" – írta Márton András közösségi oldalán.
A támogatóinak köszönhetően összejött a pénz a repülőjegyre, így október 9-én megérkezett Isztambulba, ahol egy helyi madármentő szakember, Fikret Can várta. Október 11-én sikerült találkoznia Elekkel. A sérült madarat megröntgenezték, és ekkor derült ki, hogy az áramütés még szeptemberben, hetekkel korábban érhette.
Elek a balesetet követően - vélhetőleg - bujkált, de táplálkozni tudott. Ám a nem kezelt sérülésnek súlyos következményei lettek.

"A mai napon több dolog tisztázódott."
"Az egyik, hogy Elek már soha nem lesz rendesen röpképes."
"A szárnysérülése hetekkel ezelőtti. A hosszú idő nem tett jót a sebnek, az áramütés okozta többszörös törés elkezdett összeforrni, de rosszul. Megműtésére Prof. Serhat Őszoy, az Isztambuli Egyetem Állatorvosi Karának tanára vállalkozott. A beavatkozásra jövő héten kerül sor, ezáltal talán van 30% esély, hogy megmarad Elek szárnya, de repülni már se így, se úgy nem fog."
Elek sorsa kétféle módon alakulhat. Vagy Törökországban marad, és az Isztambuli Egyetem Vadállat Mentőhelyének 15 x 8 méteres szépen elkészített, de teljes élet leélésére alkalmatlan röpdéjében él tovább 20-30 hasonszőrű társával. Vagy visszakerül Magyarországra, ahol a számára ismerős, dömösi környezetben, félig szabadon élhet, sőt fészkelhet és akár fiókái is lehetnének - írta Márton András.
A madárvédő szerint:
"Számomra nem kérdéses, hogy a felelős és etikus megoldás a másodiknak vázolt."
"Eleknek haza kell jönnie."

"Elvárom – s kérem minden értő és érző honfitársam támogatását –, hogy minden érintett magyar hivatal es szakhatóság – szakminisztérium, kormányhivatal természetvédelmi főosztálya, Nébih – tegyen meg mindent, hogy a hazahozatalhoz szükséges okmányok mielőbb elkészüljenek, a hazahozatalt mindenben támogassák, a hazahozatalhoz minden segítséget megadjanak! Elek egy magyar gólya, itt született, itt nevelkedett, Magyarország szégyene lenne sorsára hagyni!
Amennyiben a jövő héten megműtik Eleket, rá 2 hétre legkésőbb szállítható állapotban lesz. Addigra kell elintézni minden hivatalos dolgot, melyben a török és a magyar hatóságoké a főszerep. Márton András azt szeretné, ha Elek hazahozatalával emberiességből és együttműködésből a két ország illetékesei példát mutatnának Európának és a világnak." - írta a Facebookon Márton András október 12-én.
A műtét Törökországban elvégzik. András szerint a kinti kollégák nagyon rendesek és segítőkészek. Teljesen megbízik bennük, és biztos abban, hogy ugyanúgy segítik majd Elek lábadozását a műtét után, ahogy azt ő tenné. Neki most itthon kell helytállnia, az engedélyek beszerzése miatt jött haza.
A fejleményeket Márton András Facebook-oldalán követheted.
Címlapkép: illusztráció, Fotó: Mervai Márk