Mikor nevezhetünk egy otthont fenntarthatónak? 100-ból 10-en azt hiszik, a légkondi is azzá teszi
A mindennapi életünk során egyre inkább szem előtt tartjuk a környezetvédelmet és a fenntarthatóságot. Otthonaink esetében is egyre inkább kulcsfontosságú szerepet játszanak a tényezők. Talán neked is ismerős fogalmak ezek: passzív házak, bioklímás házak, napkollektorok és napelemek. De vajon ezeken túl mit értünk "zöld" otthon alatt?
Elég az is, ha szelektíven gyűjtöd a szemetet, vagy feltétel, hogy megújuló forrásból származó energiát használj? Az OTP-vel közös online kérdőívünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy válaszadóink számára mit jelent a “zöld” otthon. Köszönjük a közreműködést azoknak az olvasóinknak, akik szántak pár percet a kérdőív kitöltésére.

Összesen 1015-en válaszoltak kérdéseinkre. Az eredményekből úgy tűnik, hogy
A községben élők jellemzően már nagyobb lépéseket tettek a fenntartható otthon felé, és nemcsak azáltal, hogy lényegesen nagyobb arányban komposztálnak.
A válaszadók szerint a fenntartható otthon legfőbb ismérve, hogy “alacsony az energiaigénye” - ez egészen biztosan összefügg az utóbbi időszak tapasztalataival, amikor is mindenki aggódva figyelte a számláit, vagy netán próbálta lecserélni valamilyen fenntartható megoldásra a korábbi energiaforrását. Második helyen szerepel a válaszok között, hogy a fenntartható otthon “kevés hulladékot termel”. Ezeket követik a “jól szigetelt”, “megújuló energiaforrásokat használ” és a “környezetbarát építőanyagokból épült” jelzők.
Voltak "beugratósnak” szánt opciók is, mint például az, hogy a fenntartható otthon mindenféle kényelmet szolgáló, modern eszközzel felszerelt, mint amilyen a légkondi. Nagyrészt tisztában is lehettek vele a megkérdezettek, hogy a légkondi nem igazán segíti elő azt, hogy egy otthonnak kisebb legyen az energiaigénye, sőt. A lista végére került ez a lehetőség - azonban minden 10. válaszoló ezt is bejelölte, mint a fenntartható otthon jellemzőjét. Ez pedig arra utal, hogy
Saját otthonukról a megkérdezettek úgy vélekednek, hogy a közepesnél valamivel jobban nevezhetők fenntarthatónak – 6,36-os átlagot jelöltek meg egy 10-es skálán. Érdekes módon épp a fenntarthatóságról vélelmezetten többet tudó fiatalabb korosztály értékelte saját otthonát valamivel gyengébben: 5,96-ra. Ennek az is lehet az oka, hogy ha nem saját ingatlanban élnek, nem minden döntést ők hoznak meg a fenntarthatósággal kapcsolatban.
Ha csak anyagi akadálya lenne a fenntartható otthonnak: Zöld Lakáshitel az OTP Banktól!
Az OTP Csoport elkötelezett abban, hogy új és meglévő ügyfeleit is támogassa a fenntartható és élhetőbb jövőt szolgáló ingatlancélú projektjeik megvalósításában. Legyen szó új ingatlan vásárlásáról, építéséről vagy a már meglévő otthon energetikai korszerűsítéséről, a július óta igényelhető OTP Zöld Lakáshitel termék segít a háztartások energiahatékonyságának elérésében.
Ha arról érdeklődtünk, milyen fenntarthatósági lépést vezettek már be a saját otthonukban a felmérés kitöltői, akkor az élen az energiatakarékos izzók használata (93%) és a szelektív hulladékgyűjtés (91%) végzett. A legkevésbé gyakori a napelempanelek használata (12%). A községben élőknél ugyanakkor egészen más megoszlás mutatkozik. Szinte minden felsorolt opciót magasabb arányban választottak, még a napelemeket is (17%),
Kérdőívünk azt is vizsgálta, hogy a fenntarthatósággal kapcsolatban a válaszadók milyen lehetőség bevezetését tervezik az otthonukba.
Nem sokkal van lemaradva mögötte a napelemek beépítése és az energiahatékony háztartási gépek használata 33%-kal.
A válaszolók 41%-a tudta helyesen, hogy a hőszigetelés akár 30-60%-kal is csökkentheti a fűtési költségeket. A 18-35 év közöttiek még nagyobb arányban (56%) adtak helyes választ.
Arra is kerestük a választ, hogy a kitöltőink számára a környezettudatosság vagy a spórolás fontosabb-e. Elsöprő többségben (82%) vannak azok, akik számára a spórolás és a környezettudatosság egyformán fontos, ha energiatakarékos megoldásokat választanak otthonukba. Csak 100-ból 8-an mondták azt, hogy nekik inkább a spórolás számít. A férfiaknál nagyobb azok aránya, akiknek a környezettudatossággal szemben a spórolás a fontosabb (17%).
Ha költözésre kerül sor, az új otthon kiválasztásánál a legfontosabb szempont annak elhelyezkedése, csak ezt követi az ár, harmadik helyre pedig a környékbeli infrastruktúra került a válaszok alapján.
A 18-35 éveseknél az ár került az első helyre, a férfiaknál pedig az ingatlan állapota fontosabb tényező, mint az energiahatékonysága.
Kíváncsiak voltunk arra is, vajon tisztában vannak-e vele a válaszolók, hogy mit jelent, ha egy lakóépület, otthon energiatanúsítást szerez. A válaszolók közel fele tudta azt, hogy a tanúsítás csak bizonyos időtartamra szól (53%), és hogy a tanúsítás meg tudja határozni az energiafelhasználást átlagos fogyasztói magatartás mellett (50%). Valamivel kevesebben (42%) jelölték meg helyesen, hogy a hőveszteségekből, illetve a gépészeti rendszerekből számolják a várható fogyasztást a tanúsításnál. A 18-35 év közöttiek és a férfiak 5-10%-kal nagyobb arányban jelölték meg a jó válaszokat - ők tűnnek valamivel tájékozottabbnak.
A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek. A Bank a hitelbírálat és a kondíciók módosításának jogát fenntartja, az egyes feltételek a hitelbírálat eredményétől függően változhatnak. A THM Zöld lakáshitel: 8,2% meghatározása az aktuális feltételek, illetve a hatályos jogszabályok figyelembevételével történt, értéke a feltételek változtatása esetén módosulhat. A kölcsön igénybevételéhez vagyonbiztosítási szerződés megkötése vagy megléte szükséges a fedezetül felajánlott ingatlanra. A kölcsön fedezete ingatlanra bejegyzett jelzálogjog. A THM értéke nem tükrözi a hitel kamatkockázatát és nem tartalmazza a vagyonbiztosítás díját. A kölcsönt az OTP Jelzálogbank Zrt. nyújtja, az OTP Bank Nyrt. közvetítőként jár el. További részletekről kérjük, tájékozódjon az OTP Bank bankfiókjaiban és honlapján (www.otpbank.hu) közzétett üzletszabályzatokból és hirdetményekből.
A cikk az OTP Bank támogatásával készült.