Ez Magyarország jövője? A rezsim kritika
Az az érzésem támadt, hogy A rezsim az Avenue 5 által hagyott űrt kívánja betölteni. Mindkét sorozatban van egy nagynevű főszereplő, az Avenue 5-ban Hugh Laurie volt, A rezsimben Kate Winslet.
Amit Armando Iannucci az Avenue 5 a sci-fi zsánerben csinált, ugyan azt próbálja elérni Will Tracy alkotó A rezsimmel. A probléma csak az, hogy a két sorozat minősége is nagyon hasonló, ami nem jó hír A rezsimnek.
Egyszerűen nem tudom abbahagyni a két sorozat összehasonlítgatását. Armando Iannucci a Sztálin halálával és az Alelnökkel már bizonyította, hogy ért a szatírához, majd hatalmasat bukott az Avenue 5-al. Will Tracy egyik írója volt a hihetetlenül jó John Oliver-show-nak, ami nem kevés humorral és iróniával dolgozik. Szintén dolgozott egy pár epizódján az Utódlásnak, ami az utóbbi idők egyik legjobb sorozata, és neki köszönhetjük a kiváló A menü forgatókönyvét is 2022-ből.
Pedig sajnos úgy fest, hogy a két széria hasonló sorsra jut. Valahogy nem érzem mit szeretnének elérni a sorozattal. Ez egy szatíra, amin nevetni lehet, csak nagyon rossz a humora, vagy egy dráma, aminek sokkolnia kellene a világot, hogy ilyen megtörténhet, de valójában teljesen érdektelen.
Kezdjük a történettel: főszereplőnk Herbert Zubak-ot (Matthias Schoenaerts) láthatjuk, ahogy viszik valahova egy autóval, valószínűleg akarata ellenére. Annyit tudunk Zubakról, hogy katonai ruhában van és elkábították valamivel. Majd szépen lassan megkapjuk az összes expozíciót a mellékszereplőktől. Zubak irányítása alatt egy bányalázadás során, több ember meghalt az ő hibájából. Meg is kapja a mészáros becenevet a többi karaktertől.
Tájékoztatják főszereplőnket, hogy új feladata lesz: Elena erősen hipochonder és édesapja egy tüdőbetegségben halt meg, amitől retteg. Ezért kísérnie kell mindenhova a kancellárt és mérni kell folyamatosan a páratartalmat egy géppel, nehogy penészes legyen a levegő, amit az diktátor beszív. Nem tudjuk miért pont az erőszakosságáról hírhedt Zubak-ot választotta Elena, de az biztos, hogy több konfliktus is lesz közöttük, hiszen a nő teljes irányítása alatt tart egy egész országot és csak igaza lehet.

Nem értem miért van szükség erre a sorozatra. A színészek nagyon ügyesek, Kate Winslet mindenben nagyon jó, a többi szereplő is erős. Matthias Schoenaerts-et a Rozsda és csont, illetve a Bikanyak óta szeretem. Aki még csatlakozik ehhez a neves társasághoz, a mindig zseniális Andrea Riseborough, akit sokan a Nick Cage nevével fémjelzett Mandy-ből ismernek, illetve Guillaume Gallienne, aki a „first husband” szerepében brillírozik. Hugh Grant is feltűnik a szériában, de az első részben vele még nem találkozhattunk.
Ezt a történetet már sokszor láttuk, a való életben egy ilyen diktatúra sokkal kegyetlenebb, nem életszerű, szatírának pedig nem eléggé vicces. Mindezt úgy mondom, hogy a helyszín egy meg nem nevezett Közép-európai ország, ami akár a jövőbeni Magyarország is lehetne. Bár egy igazi diktatúrában szerintem sokkal kegyetlenebb és sötétebb dolgok történnek, mint ahogy ezt ez a sorozat bemutatta eddig.

Egyelőre nem tudom ajánlani A rezsimet, még Kate Winslet és a teljes szereplőgárda brillírozása mellett sem. A történet eddig üres, nem tudja eldönteni mi akar lenni. Nevetni vagy sírni kellene rajta?
Azért megnézek még egy pár epizódot, hogy beigazolódik-e a jóslatom. Kár érte, kiváló ügynök lehetne. A rezsim első epizódja megtekinthető az HBO Max streamingszolgáltató kínálatában.