Édes utazás a kakaóbabtól a tábláig: chocoMe Atelier
A chocoMe története 2010-ben kezdődött, amikor Mészáros Gábor csokoládémester saját márkát alapított, hogy az általa megálmodott különleges csokoládékat megoszthassa a világgal.
Az induló egyszemélyes vállalkozás mostanra 30 fős csapattá nőtte ki magát. Évente több mint 100 tonna prémium csokoládét gyártanak, és a termékek mostanra világszerte elérhetőek. Jelenleg 28 országban találhatóak meg 1500 partnerüzletben.
A Great Taste Awards, az International Chocolate Awards és az Academy of Chocolate Awards versenyeken számos terméküket díjazták.
Mészáros Gábor elkötelezett híve a minőségnek és az innovációnak, sőt, évek óta dédelgetett álma egy valóban exkluzív, a csokoládékészítés hagyományaihoz visszanyúló termékcsalád megteremtése volt, amely végül az „Atelier” néven valósult meg. A név pedig egy bean to bar csokoládékollekciót takar.

Bean to bar – Mit is jelent pontosan?
A bean-to-bar (babtól a tábláig) kifejezés a csokoládé készítésének teljes folyamatát jelenti, a kakaóbabok begyűjtésétől kezdve egészen a kész tábla elkészüléséig.
A bean-to-bar csokoládék általában kisebb tételekben készülnek, így a készítők nagyobb kontrollt gyakorolhatnak a végtermék minősége és ízprofilja felett. Gyakran hangsúlyozzák a kakaó származását, és az etikus beszerzést is fontos szempontnak tartják, azaz a kakaóbabokat fenntartható módon szerzik be, és átláthatóságot biztosítanak a feldolgozási folyamatokban. Ez hasonló a farm-to-table (gazdaságtól az asztalig) modellhez az étkezési iparágban, amely lehetőséget ad arra, hogy a készítők a legmagasabb szintű kézművességgel és figyelemmel alkossák meg csokoládéikat.


Egyedi ízek és különleges alapanyagok
A chocoMe Atelier kollekció csokoládéi távoli kakaótermő vidékekről származnak. Egészen pontosan: Venezuelából, Nicaraguából, Tanzániából és Madagaszkárról. Mészáros Gábor személyesen járta be ezeket a régiókat, hogy a legkiválóbb kakaóbabokat szerezhesse be.
A táblás csokoládék (chocoMe Atelier) rendkívül széles spektrumon mozognak. A venezuelai Choroniból származó kakaóbabból készülő étcsokoládé íze például a kakaóbab mesteri feldolgozása miatt maradt kifejezetten savanykás és gyümölcsös. A Kokoa Kamili kakaóbabból készülő étcsokoládéhoz viszont wasabis szezámmagot is adtak, ami egészen extra élményt nyújt.



A drazsé termékeknél (chocoMe Atelier Raffinée) különböző olajos magvakat vontak be csokoládéval. Talán az egyik legizgalmasabb az a drazsé, aminek a belsejében egy egész kakaóbab található, de a tonkababbal fűszerezett kókuszkorongot rejtő verzióba is elképesztő élmény beleharapni.
A bean to bar csokoládékat az aprólékos kézműves munka és a magas technológiai színvonal jellemzi, ahol minden tábla csokoládé megőrzi a kakaóbab egyedi személyiségét és aromavilágát. A csokoládékészítés folyamata minden esetben kézműves, és szigorú minőségi ellenőrzés mellett zajlik, garantálva a gazdag és felejthetetlen ízélményt.
A bean to bar csokoládé készítésének folyamata:
Felfedezés: A legjobb minőségű kakaóbabokat különböző kakaóültetvényekről szerzik be, fenntartható módon.
Beszerzés: Közvetlenül a termelőktől vásárolják meg a különleges kakaófajtákat, hangsúlyozva a fenntarthatóságot és az etikus beszerzést.
Betakarítás: A kakaóhüvelyeket kézzel szüretelik, majd a babokat kibontják a hüvelyből.
Fermentálás: Az erjedés folyamata 5-7 napig tart. Itt kezdődik a kakaóbabok jellegzetes ízének kialakulása.
Szárítás: A babokat napon szárítják, az optimális nedvességtartalom eléréséig.
Szállítás: A fenntartható logisztikára összpontosítanak, például vitorlás hajóval csökkentve a szén-dioxid-kibocsátást.
Kézzel válogatás: A babokat gondosan átválogatják, eltávolítva a hibás darabokat.
Pörkölés: Alacsony hőmérsékleten történik a pörkölés, amely lehetővé teszi az ízek teljes kibontakozását.
Őrlés: A kakaóbabok még enyhén meleg állapotában kerülnek egy őrlőgépbe.
Héjeltávolítás: A kakaóbabok héját egy légbefúvó rendszerrel távolítják el.
Melanging: Az őrlés közben a meleg hatására kialakul a kakaómassza, amihez cukrot, majd kakaóvajat adnak.
Szitálás: A csokoládét tömbökbe öntik. Közben finoman átszitálják, hogy sima, egyenletes állagot érjenek el.
Érlelés: Az érlelési időszakban (1-3 hónap) a csokoládé aromái még gazdagabbá válnak.
Temperálás: A csokoládé kristályszerkezetét finomhangolják melegítéssel majd hűtéssel.
Formázás: A temperált masszát öntőformákba öntik.
Hűtés: A csokoládét megdermesztik.
Csomagolás: A csokoládét csomagolják, hogy elérje végső formáját.
Erről a folyamatról bővebben olvashattok a chocoMe oldalán.


Kóstolószeánszok – Egy különleges gasztronómiai élmény
A chocoMe szervezett kóstolószeánszokkal is várja az igazi csokoládérajongókat.
A szeánszon a vendégek különleges ízélményekben részesülhetnek, és a csokoládékészítés szakmai titkait is megismerhetik közelebbről. Ezek az interaktív és szórakoztató események 11 tételes, kétórás kóstolót kínálnak, amelyeken több érzékszervet is bevonva ismerkedhetnek meg a látogatók a csokoládé komplex ízvilágával. A résztvevők a csokoládén kívül olyan különleges alapanyagokat is megkóstolhatnak, mint a japán panko morzsa, a wasabis szezámmag, vagy a yuzu.
Válassz dátumot és váltsd meg jegyed most! Ha pedig ajándékba adnád az élményt, utalványként is megvásárolhatod a jegyet: chocome.hu/atelier/kostoloszeansz

