KULT

Dívának tervezett modern villát az első magyar mérnöknő, ahová mostantól mi is ellátogathatunk

Hogyan vélekedtek nyolcvan éve a munkáról, az egészségről, vagy épp a gyermeknevelésről? A Walter Rózsi-villában nézelődve ez is kiderül.
Rónyai Júlia. Fotó: Építészeti Múzeum - szmo.hu
2022. május 30.



Kevés kellemesebb korszaka volt a magyar történelemnek, mint a két világháború közti modernizmus: a haladó eszmék és technológiák megjelenésével egyre nagyobb hangsúlyt kapott az egészség, a szabadság, az egyéni kiteljesedés. Ez a szellemiség hatja át a korszak építészeti megoldásait, így Walter Rózsi operaénekesnő egykori Bajza utcai villáját is, amelyet az első magyar mérnöknő, Pécsi Eszter tervezett. 

Magyarországon eddig nem volt olyan, nyilvánosan látogatható villa, amely a modernizmus időszakának jegyeit hordozza. Már csak ezért is igazi kuriózum a Bajza utca 10. szám alatti luxusvilla, ami 1936-ban, Walter Rózsi operaénekes és családja számára épült. A jómódú és jó ízlésű család otthonában betekintést nyerhetünk abba, milyen elvek szerint alakította ki privát tereit ekkoriban a nagypolgári réteg.

Hogyan vélekedtek a munkáról, az egészségről, vagy épp a gyermeknevelésről, és hogyan tükrözte mindezt a lakóhelyük?

Walter Rózsiék villája a Magyar Művészeti Akadémia beruházásában újult meg az Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ számára. Mostantól a nagyközönség számára is bejárható, ráadásul kiállításokkal, rendezvényekkel várja majd a látogatókat.

A villa Fischer József építész és Pécsi Eszter statikus mérnök tervei alapján készült. Kevesen tudják, de ehhez a házaspárhoz kötődnek az első Budapesten épült minta lakótelep tervei is. Habár az ilyen épületek ma már a város jól ismert látképéhez tartoznak, a kor embere számára még nagyon szokatlanul hatottak.

A két világháború közti korszakot vizsgálva megfigyelhetünk számos társadalmi változást, így a nők szerepeinek bővülését is. Jól példázza ezt, hogy maga Pécsi Eszter az első magyar mérnöknő volt, aki diplomáját 1920-ban, nőnapon vehette át. Szinte rögtön állást is kapott egy vasbeton tervezői irodában, itt találkozott leendő férjével. Megszállottan, napi 12-14 órákat dolgozott és autóval járta a várost.

Társaság, játék és szórakozás

A modern, polgári életet élő asszony egy másik típusát maga a villa tulajdonosa, Walter Rózsi példázza, aki a kor egyik legkeresettebb operaénekese volt. Otthon is szeretett díva módjára élni: ezt sugallta a nagy szalon, az impozáns terek, amelyek mind az énekesnő igényeinek megfelelően lettek kialakítva.

Egy modern nőnek már nem minden idejét kötötte le a ház körüli munka, főleg Rózsi köreiben: a hölgyek mozgásművészeti iskolába jártak, a színház és opera életében pedig különösen nagy, fényűző társasági élet zajlott. Ennek helyszínei a villa kialakításában is nagy szerepet játszottak, a tágas, napfényes ebédlőben például nagy társaságot lehetett az asztal mellé ültetni.

A család modern felfogását jól mutatja a villa elosztása is. A földszintre kerültek azok a helyiségek, amelyeket igyekeztek elrejteni a vendégek szeme elől: a kiszolgáló terek, a konyha, a kamra, és a házmester lakása. Az első emeleti szalon kiemelt helyet kapott, hiszen itt fogadták a vendégeket, míg a második emeletére kerültek a privát szféra terei – a hálószoba, a dolgozó, a gyerekszoba, a gardróbok és a fürdőszobák.

Megjelentek a modern eszközök: ekkoriban terjedt el a központi fűtés, a villannyal működő melegvízellátás és világítás, ahogyan a nők életét megkönnyítő mosógép, vasaló és porszívó is. A háziak és vendégeik szórakozását gramofon és rádió is szolgálta: e két eszközt az úgynevezett koncertszekrény foglalta magába, aminek általában a szalonban szenteltek külön sarkot.

Egy modern lakóépületben már alapvető elvárás volt az összkomfort és a megfelelő higiénia. Bár akkoriban még ritkaságszámba ment, Walter Rózsi lánya, Mariska például saját fürdőszobával büszkélkedhetett.

A linóleum nagyon kedvelt anyagnak számított, mert könnyű volt tisztán tartani, fertőtleníteni és letisztult megjelenésével jobban illett a térbe. A modern korszakban ugyanakkor már az is elfogadott egészségügyi alapelvnek számított, hogy a friss levegő és napfény jótékony hatással van a szervezetre - rengeteg szanatórium épült a hegyek között, ahol napoztatták, levegőztették a betegeket.

Ezzel a céllal épültek a villa nagyméretű, sok fényt beengedő ablakai is, ahogyan a szobákból megközelíthető, tágas terasz, valamint a medencével kiegészülő tetőterasz is.

Ma már Mariska, az egykori kislány gyerekszobája is bejárható, lenyomataként annak, hogyan vélekedtek a gyereknevelésről a modernizmus idején.

A gyereket ugyanis ekkorra már nem “kis felnőttnek” tekintették, mint azelőtt: önálló lényként kezelték, aki a tapasztalatai útján fedezi fel a világot. Az ideális környezetet ehhez szintén a napfény, a tisztaság, a levegő és a világosság jellemezte.

Felismerték azt is, hogy a játék a gyerek számára nem pusztán szórakozás, hanem tanulási folyamat. A gyerekszobák polcain ezért már többek közt repülők, villamosok és daruk is sorakoztak.

De mi lett az épület további sorsa?

A Walter Rózsi-villát végül 1949-ben államosították, majd a következő hatvan évben a Belügyminisztérium kórháza használta. Felújítása és kiállítóhellyé alakítása 2020-2022 között, Kokas László építész tervei alapján valósult meg a Magyar Művészeti Akadémia finanszírozásában.

„Gazdag fotó- és dokumentumgyűjteményt őrzünk a két világháború közötti időszakból, ezért nagyon örülünk, hogy épp egy modernista épület ad otthont a múzeumnak” – jegyzi meg Magyaróvári Fanni, a nyitókiállítás egyik kurátora.

A Színtér és Lakótér: Modern lakóházak Magyarországon 1928–1945 című kiállítás bemutatja a korszak építészetének jellegzetességeit és azokat az alapfogalmakat, amik mentén az építészek a modernista lakóházakat tervezték. A kiállítás egy teljes évig, 2023 májusáig lesz megtekinthető.

A villa tehát ma már a nagyközönség előtt is nyitva áll. A látogatáshoz fontos információ, hogy helyszíni jegyértékesítés nincs: a belépőket a jegy.hu-n, online lehetséges megvásárolni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Szűcs Márta
A Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes 72 éves volt.
Malinovszki András - szmo.hu
2025. április 24.



Elhunyt Szűcs Márta Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetettje – írja a Papgeno.

Szűcs Márta 1952. szeptember 7-én született. 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián Révhegyi Olga növendékeként. Közvetlenül diplomaszerzése után a Magyar Állami Operaházhoz szerződött. Giuseppe Verdi Rigolettójának Gilda szerepével debütált.

1983-ban a Brüsszeli Belcanto Énekversenyen a legjobb női alakítás díját nyerte Donizetti Lammermoori Luciájával. 1984-ben Edinburgh-ban, Glasgowban, Liverpoolban és Newcastle-ben Gilda szerepét énekelte nagy sikerrel.

Szűcs Márta olyan világsztárokkal énekelt együtt, mint Renato Bruson, Piero Cappuccilli, Sherill Milnes, Jevgenyij Nyesztyerenko, Jennifer Larmoore vagy Peter Dvorsky.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Komoly bakival ért véget a Hunyadi sorozat záróepzódja
Nem valószínű, hogy a tévedés utólag elhomályosítaná a rendkívül népszerű széria sikerét, mindenesetre egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni.


Elképesztő sikere volt a Hunyadi sorozatnak, amibe tényleg apait-anyait beleadtak a készítők: mind látványvilágában, mind történetmesélésében, mind a színészek játékában új korszakot hozott a magyar mozgóképkészítés világába.

A hírekbe sokszor a fülledt erotika miatt bekerülő sorozat utolsó részének utolsó perceibe ugyanakkor egy komoly baki csúszott be, amit egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni – vette észre az ATV.hu.

A mű természetesen szabadon kezeli a történelmi eseményeket, de azért arra igyekeztek vigyázni a készítők, hogy tárgyi tévedések ne rontsanak az élvezeti élményen. Az utolsó rész utolsó perceiben azonban a záró feliratban azt lehet olvasni, hogy az V. László után a következő magyar királyt, Hunyadi Mátyást „a Duna jegén koronázták meg”.

Azon túl, hogy a Duna jegén történt eseményeket a történészek ma már egységesen cáfolni szokták,

azt soha senki nem is állította, hogy maga a koronázás is Duna jegén történt volna – a legenda szerint csak Mátyás királlyá választása történt ott.

Történelmi tény, hogy Hunyadi János fiát csak évekkel később, 1464. március 29-én koronázták meg, ráadásul a Dunától jócskán messze, Székesfehérváron.

A sorozat népszerűségének azonban ez a tévedés valószínűleg mit sem fog ártani: a Hunyadi – A Holló felemelkedése húsvétvasárnaptól ráadásul már a Netflixen is elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt Galkó Balázs
Fia közösségi oldalán jelentette be a hírt. A színész az utóbbi időszakban több egészségügyi problémával küzdött.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színész. Halálhírét fia, Galkó Máté közölte a Facebookon.

„Apa-Balázs immár József Attila és Miki bácsi társaságában elmélkedik egy jobb világról. Búcsúztatásáról itt a facebookon értesítünk benneteket”

– írta a bejegyzésben, amit a Blikk vett észre.

Galkó Balázs az elmúlt évben több súlyos balesetet is elszenvedett: hat bordája eltört, és kétoldali tüdőgyulladást is diagnosztizáltak nála. Többször szorult sürgősségi ellátásra, január elején pedig hosszabb időre kórházba került.

Nemrég a lap munkatársai otthonában keresték fel, ahol arról beszélt, hogy anyagi nehézségekkel küzd, és nem tud megélni a nyugdíjából. Februárban adta hírül, hogy munkát talált: hivatalsegédként kezdett dolgozni egy könyvelőirodánál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Kifogyunk a szuperlatívuszokból… visszatért a legjobb Star Wars, amit valaha láttunk: az Andor!
Ha szereted a Star Warst azért nézd, ha pedig nem, azért! Nincs kérdés, az utóbbi idők legjobb sorozatát tette le elénk Tony Gilroy és kis csapata.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. április 24.



Nem véletlen, a háromrészes első pakk, amit az egeres cég megosztott velünk a Disney+-on. Az Andor eddig is történetfolyamokkal operált, volt egy bonyodalom, amibe Andor vagy egyéb fontos szereplő belekeveredett, majd több részen keresztül ügyesen szőtt sztorivezetéssel megoldották a problémákat. Majd jött a következő kalamajka, ami az előző etap közvetlen következménye volt, és egy pár részen keresztül ekörül forognak főszereplőink. Az első évadból példaként említhetjük a „bankrablást”, melynek eredménye a börtönből való megszökés fejezet.

A mostani három epizód Andor (Diego Luna) kis kalandjával kezdődik. Ellop egy kísérleti Tie Fightert (egy birodalmi űrhajó a Star Wars világában), majd leszállítja azt egy másik pilótának.

Ám nem a kollégáját találja az átadáskor, hanem tizenöt éhes, szedett-vedett, menekült lázadót, akik nem tudják ki Andor és csak el akarnak menekülni a bolygóról. Főszereplőnk megint rossz helyen volt, rossz időben, de jó szokásához híven itt is rabként folytatja a történetszállát. Ezalatt a galaxis többi szegletén is tevékenykednek az első évadból megismert karakterek.

Mon Mothma (Genevive O’Reilly) lánya esküvőjén próbálja a lázadás pénzügyi hátterét stabilizálni kapcsolatainak köszönhetően. Syril Karn (Kyle Soller) is visszatér, aki a birodalmi aktatologatóból kisfőnökké avanzsált – a két évad között eltelt egy év és ez idő alatt elkezdte élvezni új szerepkörét. A törtető birodalmi tiszt Dedra (Denise Gough) egyengeti karrierjét, akivel az előző szezon óta egy párt alkotnak.

Ennek a szálnak a legnagyobb konfliktus forrása egy zseniális ebéd Karn kegyetlen édesanyjával.

Emellett megkapjuk az előzetesekben beígért Krennic igazgató (Ben Mendelsohn) cameo-t, reméljük nagyobb szerepe lesz az ausztrál színésznek. Luthen Rael (Stellan Skarsgård) pedig továbbra is elvégzi a szükséges piszkos munkát a lázadás sikeréért, amihez senkinek nincsen gyomra. Akár egy esküvőn is tevékenykedik az öreg.

Az emlegetett lázadás pedig szépen, lassan építkezik, ez a sok történetszál már az első három részben szépen összeáll, ismerjük célokat, a motivációkat, minden karakter tökéletesen átalakul az alkotó Tony Gilroy víziójának megfelelően. Látjuk, melyik szereplő, hogyan fog bekapcsolódni a galaktikus konfliktusba. Nem viccelek, amikor azt írom, az Andor továbbra is egy csiszolatlan gyémánt.

Akik nem szeretik a Star Wars-t, azok is bátran próbálkozzanak vele, mert nem a szokásos Csillagok háborúját kapjuk, mint amire számítunk.

Talán ez volt a legnagyobb probléma az első évaddal is. Akik szerették a Star Wars-t, azok számára lassúnak és vontatottnak tűnt, akik pedig nem kedvelték a franchise-t, azok hozzá se mertek nyúlni. Pedig ez egy bámulatosan csavaros összeesküvés és lázadás története, apró sztorimorzsákkal elmesélve a karaktereken keresztül. A kisember küzdelmét mutatja be egy elnyomó rendszer ellen. Legyen az egy galaktikus birodalom vagy egy kegyetlen anya karaktere. Elképesztően hatásos és akkor még csak a történetről beszéltünk.

A látványra nincsenek szavak. Mintha ott lennénk Mon Mothma esküvőjén, vagy Bixékkel az ellátmány bolygón. Ja igen. A fekete ló, ami az első évadot sokaknak megkeserítette, sajnos még mindig itt van. Bixnek (Adria Arjona) továbbra sincsen igazán funkciója vagy célja azon kívül, hogy megint jól bántalmazzák szegényt.

A hölgy tényleg csak azért van jelen, hogy Andor aggódjon valakiért és egy célt adjon neki, hogy meg lehessen menteni.

Még akkor is, ha Bix talán már nem annyira törékeny, mint az első évadban volt, de még mindig nem ér fel a többi részletesen megírt, árnyalt karakterhez. Pedig Adria Arjona jó színésznő, ezt már a tavalyi A bérgyilkos, aki nem is volt-ban is bizonyította. Akit eddig zavart Bix, nem kecsegtetem, ugyan olyan rossz. Ám a többiek továbbra is lélegzetelállítóan autentikusak. Stellan Skarsgård hihetetlenül gyorsan vált a lázadás verőembere és a jólelkű műkincskereskedő szerepe között.

Diego Luna, mint egy svájci óra hozza Cassian Andor szerepét, akit talán egy mocskos Han Solonak lehetne leírni.

Mon Mothmát alakító Genevieve O’Reilly már nem csak külsőleg hasonlít az eredeti trilógia híres szenátorára, hanem ténylegesen, aktívan vezeti a lázadást a háttérből.

Minden apró részlet, amit a képernyőn látunk, egy élő, lélegző világot mutat be nekünk. Látjuk a tárgyak funkcióját, nem csak a háttérben látványos díszletként vannak jelen. A vizuális effektek hibátlanok és az eltelt egy év alatt a birodalmi rohamosztagosok is megtanultak célozni!

Nem gondoltam volna, hogy látni fogok Star Warsban bárkit meghalni rohamosztagosok pontos lövései által, de ez a nap is eljött!

Tony Gilroy úgy szővi a forgatókönyvet, mint a Banyapók a hálóját J.R.R. Tolkien könyveiben. Becsalja a nézőt a képernyő elé, elragadja és ott tartja az első pillanattól az utolsóig és továbbra is nagyon működik. Alig várom a folytatást!


Link másolása
KÖVESS MINKET: