HÍREK

Bécsben is meghalt egy ember a brutális áradásokban

Egy tűzoltó vesztette életét a mentés közben. A mentésben részt vesz a civilek mellet az osztrák hadsereg is.


Az osztrák fővárost is elérte a heves esőzések okozta árhullám, amely vasárnap reggel már komoly gondokat okozott Bécsben. A Wien-folyó vízszintje a Kennedy-hídnál 2,26 méterig emelkedett, míg előző nap még alig 50 centiméteren állt. Penzingben a folyó kilépett a medréből, és több házat elöntött, amelyeket most már csak csónakkal lehet megközelíteni.

Az áradás miatt kora reggel több lakost is ki kellett menekíteni a hatóságoknak.

Bécsben a tűzoltóságra óriási nyomás nehezedik: az elmúlt órákban több mint 1100 alkalommal riasztották őket. A tűzoltóknak elsősorban kidőlt fákat kellett eltávolítaniuk és elöntött épületek környékén beavatkozniuk. Az árvízi védekezés azonban már áldozatot is követelt.

Egy tűzoltó meghalt bevetés közben, amikor próbálta megfékezni az elemek tombolását

– közölte Gerald Schimp, a bécsi tűzoltóság vezetője. „Nem számítunk arra, hogy a folyó hamarosan visszahúzódik” – tette hozzá.

A helyzet Alsó-Ausztriában is egyre súlyosabb. A tartományt vasárnap reggel hivatalosan is katasztrófa sújtotta területté nyilvánították, miután számos települést elöntött az ár. Tullnban sürgősen önkénteseket keresnek a homokzsákok feltöltésére, míg Markersdorf környékén az osztrák fegyveres erők Black Hawk S–70-es helikoptere folyamatosan menti az embereket.

A tovább romló helyzet miatt

vasárnap délután 14 órakor ismét összeült a válságstáb az osztrák belügyminisztériumban,

ahol Karl Nehammer szövetségi kancellár is részt vesz a megbeszéléseken. Nehammer jelenleg a leginkább érintett tartományok képviselőivel tárgyal, hogy koordinálják a további védelmi intézkedéseket és a mentési munkálatokat.

Az előrejelzések szerint az esőzések még napokig folytatódhatnak, így Ausztria szerte továbbra is komoly árvízveszély van.

(via Blikk, 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán Magyarnak: Nincsenek OTP-részvényeim, Magyar Orbánnak: Bankjai vannak
A miniszterelnök mosolyogva szólt be a Tisza Párt vezetőjének az OTP pénteki rendezvényén. Magyar Péter azonnal visszavágott.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



Egyre nyilvánvalóbban üzenget egymásnak a két legnagyobb magyar párt vezetője. Előbb Orbán Viktor célzott Magyar Péter állítólagos bennfentes kereskedésére az OTP rendes éves közgyűlésén pénteken:

„Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Részvényesek! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A legelején tisztáznom kell, hogy nekem nincsenek OTP-részvényeim, ezért kereskedni sem tudok velük, sem szabályosan, sem bennfentes módon. Vendégként vagyok itt, és köszönöm a megtisztelő meghívást”

– mondta a miniszterelnök felszólalása elején, ami külön videóban is megosztott a Facebookon.

Nem sokat kellet várni a Tisza Párt elnökének válaszára sem.

„A miniszterelnöknek nem részvényei, hanem bankjai vannak”

- kezdte posztját Magyar Péter.

„Orbán Viktor ma egy rendkívül humorosnak szánt megjegyzéssel üzent, hogy nincsenek OTP részvényei és tőzsdézni sem szokott. Nos én egy olyan emberről, aki sem egy bankkártyát sem egy számítógépet nem tud használni, készséggel elhiszem, hogy fogalma sincs arról, hogy miként működik a tőzsde, bár ez nem rólam állít ki szegénységi bizonyítványt.

De ha már ilyen vicces kedvében van a miniszterelnök, akkor esetleg azt is elárulhatná, hogy az MBH Bankban és a Gránit Bankban mekkora tulajdonrésszel rendelkezik a családtagjain és a strómanjain keresztül”

– írta a folytatásban a politikus. Hozzátette:

„Ahogy arról is beszámolhatna, hogy a Matolcsy klánhoz tartozó százmilliárdos MBH Bank részvénycsomag milyen módon kerül nemsokára szintén az Orbán-dinasztiához.”

Az OTP pénteki közgyűlésén nemcsak Orbán Viktor felszólalása volt az egyetlen érdekes esemény:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Donald Trump: A Krím Oroszországnál marad!
Szerinte Zelenszkij és mindenki más is belátja, hogy a félsziget már régóta Oroszország része. Arról is beszélt, hogy Ukrajna provokálta ki a háborút a NATO-tagság emlegetésével.


Donald Trump a Time magazinnak adott interjúban azt mondta, szerinte Ukrajna felelős az orosz–ukrán háború kitöréséért. Úgy fogalmazott: „Szerintem az okozta a háború kirobbanását, amikor elkezdtek beszélni a NATO-hoz való csatlakozásról.”

Az amerikai elnök a Krím-félsziget ügyéről is beszélt. Azt mondta:

„A Krím Oroszországnál marad!”

Hozzátette, szerinte nem ő, hanem Barack Obama adta oda a területet az oroszoknak. Úgy véli, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és „mindenki megérti”, hogy „a Krím már régóta Oroszországhoz tartozik”.

Oroszország 2014 óta tartja megszállás alatt a Krím-félszigetet. Az orosz csatlakozásról szóló népszavazás eredményét az Európai Unió tagállamai – köztük Magyarország – nem tekintik érvényesnek. A referendumot eddig csak néhány ország ismerte el, köztük Afganisztán, Kuba, Észak-Korea, Kirgizisztán, Nicaragua, Szudán, Szíria és Zimbabwe.

Recep Tayyip Erdogan török elnök tavaly ősszel arról beszélt, hogy vissza kellene adni a Krím-félszigetet Ukrajnának, mert aggasztja a területen élő tatárok helyzete.

Miután a sajtóban megjelent, hogy az Egyesült Államok elismerheti a Krímet Oroszország részeként, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden kijelentette: nem fogják jogilag is elismerni az orosz fennhatóságot a 2014-ben annektált terület felett, mert ez ellentétes lenne az ukrán alkotmánnyal. A bejelentés után lemondta részvételét a londoni béketárgyalásokon.

Szerdán az amerikai kormány javaslatot tett Ukrajnának: a Krím orosz fennhatóságának jogi elismerése mellett az is szerepelt az elképzelések között, hogy Oroszország megtarthatná Luhanszk, Donyeck, Herszon és Zaporizzsja megszállt területeit. A javaslat szerint Ukrajna nem csatlakozhatna a NATO-hoz, de az EU-tagság lehetőségét nem zárnák ki. Az Egyesült Államok emellett azt is felvetette, hogy törölnék az Oroszországgal szembeni, 2014 óta érvényben lévő szankciókat.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
Katasztrófa Horvátországnál –17 tonna olaj ömlött az Adriai-tengerbe Hvarnál
A hatóságok nagy erőkkel vonultak ki a helyszínre, a kármentesítés már megkezdődött. A szivárgást egy csőrepedés okozhatta.


Péntek délelőtt környezetvédelmi katasztrófa történt az Adriánál, Hvar városánál. A Szabad Magyar Szó információi szerint 17 tonna kőolaj ömlött a tengerbe.

A helyszínre rendőrök és tűzoltók is kivonultak, a hatóságok megkezdték a kármentesítést.

Az értesülések szerint a szivárgást egy csőrepedés okozta, de egyelőre nem tudni, hogy pontosan melyik vezetékről van szó.

A lap úgy tudja, hogy felmerült az INA csővezetékének lehetősége is, de ezt hivatalosan még nem erősítették meg. A hatóságok nyomozást indítanak az eset körülményeinek tisztázására.

Videó a helyszínről:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Az Alapjogokért Központnál kapott állást a körözött lengyel miniszterhelyettes
Marcin Romanowski vezetésével a Magyar–Lengyel Szabadság Intézet már el is készítette első, Magyar Péter-ellenes kutatását.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



Marcin Romanowski, aki tavaly decemberben menekült Magyarországra, most már az Alapjogokért Központ munkatársa, vette észre a hvg.hu. A volt lengyel igazságügyminiszter-helyettes politikai menedékjogot kapott, miután hazájában európai elfogatóparancsot adtak ki ellene.

Az Alapjogokért Központ honlapja szerint jelenleg ő vezeti a nemrég létrehozott Magyar–Lengyel Szabadság Intézetet.

Az intézmény megalakulását és első kutatását sajtótájékoztatón mutatták be. A kutatás célja annak bemutatása volt, „milyen módszerekkel élne a magyarországi globalista oldal – Magyar Péter vezetésével –, ha a 2026-os országgyűlési választáson többséget szereznének”.

A honlap szerint az intézetet azért hozták létre, hogy „a jog- és politikai rendszer alapját képező állandó értékeket” kutassa, melyek „korokon és politikai rendszereken átívelően összekötik a két országot”.

Az Alapjogokért Központ közölte azt is, hogy Romanowski kinevezése nem véletlen. Mint írták: „Ahogy 86 évvel ezelőtt hazánk befogadta és segítette a lengyel menekülteket, úgy tesz most is: intézetünket a Magyarországon menedéket lelő Marcin Romanowski jogász, volt igazságügyminiszter-helyettes vezeti”.

A központ szerint Lengyelország „jelenleg egy olyan kísérleti terep, ahol a nyugati civilizáció alapjait képező értékeket kétségbe vonják és folyamatosan támadják”. Hozzátették: „A Magyar–Lengyel Szabadság Intézet célja, hogy ezen tendenciákat kutassa és feltérképezze, valamint előrejelző mechanizmusokat dolgozzon ki e fenyegetettségekkel szemben”.

Romanowskit Lengyelországban tizennyolc rendbeli bűncselekmény elkövetésével gyanúsítják, többek között azzal, hogy egy állami vagyonban kárt okozó szervezett bűnözői csoport tagja volt.

A vádak az Igazságosság Alap korábbi pályázataihoz kapcsolódnak. A politikus és a PiS (Jog és Igazságosság) párt szerint az ellene indított eljárás jogtalan.

A magyar kormánypártok korábban törvénymódosítást is elfogadtak, amely lehetővé tette, hogy ne adják ki Romanowskit a lengyel hatóságoknak. Bár a lengyel ügyészség európai nyomozási határozatot is kiadott ellene, az Interpol elutasította a körözését. Azt, hogy Romanowski mennyi fizetést kap új pozíciójában, nem hozták nyilvánosságra.


Link másolása
KÖVESS MINKET: