Mi történne, ha atombombát dobnának egy nagyvárosra? – rémisztő szimuláció készült
A tudósok a The Sims stratégiai videojátéknak egy ellen-utopisztikus változatával szimuláltak egy Washingtont ért atombomba-támadást. Az elképzelés szerint a 10 kilotonnás, föld közeli nukleáris robbanás a Fehér Ház közelében következne be. Ebből az derült ki, hogy egy egész városnegyed egy pillanat alatt a földdel válik egyenlővé, és az épületek romjai másfél kilométer távolságba robbannak szét minden irányban. Azok az emberek, akik nem tettek semmi óvintézkedést, minden bizonnyal meg fognak halni 48 órán belül a 280 ezer rögtön elpusztultakkal együtt. – írja a Daily Mail .
A szimuláció célja az volt, hogy a vészhelyzet-tervek készítőinek, hogy fogalmuk legyen arról a káoszról, amelyet áramhiány, a megszakadt kommunikációs eszközök és feloldhatatlan közlekedési dugók okoznának.

A virgininai egyetem műszaki intézetének számítógép-tudósai saját egyéniséget is alkottak minden képzeletbeli lakosnak, akik koruknak, nemüknek, foglalkozásuknak megfelelően különböző módon reagáltak a „pánikszerű meneküléstől” a „bénult félelemig”. A döntésben figyelembe vették az alanyok egészségi állapotát, környezetét, azt, hogy mit tudnak családtagjaikról és magáról az eseményekről. Így voltak, akik szeretteiket próbálták megkeresni, mások viszont vakon elrohantak.
Azoknak, akik próbáltak menedékhelyet találni, evakuációban részt venni, vagy betegellátást keresni, nagyobb esélyük volt a túlélésre. Akik viszont a családtagjaikat keresték, vagy másokon próbáltak segíteni, jobban kockára tették az életüket.
A kutatók szerint a legjobb először fedezékbe menni, és onnan felkészülni a menekülésre. Ellenkező esetben az ember olyan sugárdózist kaphat, ami később végzetesnek bizonyulhat – állapította meg a szimuláció.
Az utóbbi hónapokban több hasonló szimuláció készült, köztük egy olyan interaktív térkép, amely nemcsak az egyes területeken történő pusztításokat vette számba, hanem azt is elárulta, hogy mit okoznának a különböző atomfegyverek bevetése. A térkép felhasználói többféléből „választhattak” a hirosimai 15 kilotonnás „Kisfiútól” és az 50 ezer kilotonnás szovjet Cárig.