HÍREK
A Rovatból

A tálibok azt ígérik, nem diszkriminálják a nőket, de a saría szerint kell majd élniük

A tálibok kedden megtartották az első nemzetközi sajtótájékoztatójukat, miután átvették a hatalmat Afganisztánban.


A tálibok kedden megtartották az első nemzetközi sajtótájékoztatójukat, miután átvették a hatalmat Afganisztánban. Zabihullah Mudzsáhid, a tálibok szóvivője a hatalomátvételt követő első sajtótájékoztatójukon, amelyet a BBC közvetített, úgy fogalmazott:

"Húsz évnyi küzdelem után felszabadítottuk az országot és kiűztük az idegeneket".

Hozzátette: meg akarnak bizonyosodni róla, hogy Afganisztán többé nem egy konfliktus csatatere. "Megbocsátottunk mindazoknak, akik ellenünk harcoltak. Az ellenségeskedéseknek végük. Nem akarunk külső vagy belső ellenségeket" - mondta Zabihullah Mudzsáhid.

A tálibok vasárnap foglalták el Afganisztán fővárosát, Kabult. A szóvivő a sajtótájékoztatón azonban azt mondta, a tervük az volt, hogy megállnak a város kapuinál és addig nem nyomulnak be, amíg nem egyeznek meg a korábbi afgán vezetéssel a hatalomátadásról. De a szóvivő szerint a kormány inkompetens volt és nem tudta volna fenntartani a rendet, ezért tenniük kellett valamit.

"Szeretném biztosítani a nemzetközi közösséget, hogy senkinek sem esik bántódása"

- fogalmazott Zabihullah Mudzsáhid, aki szerint ahhoz azonban joguk van, hogy a vallási elveik szerint cselekedjenek.

Ezután rátértek a nők jogaira.

"Elkötelezettek vagyunk a nők jogai iránt a saría rendszere alatt. Vállt vállnak vetve fognak velünk dolgozni. Biztosítani szeretnénk a nemzetközi közösséget, hogy nem lesz diszkrimináció"

- fogalmazott a szóvivő.

A 2001-ben véget ért ötéves tálib uralom idején a nőket kizárták az oktatásból és megfosztották a munkához való joguktól. A szóvivő most egy újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, hogy

a nőknek joguk lesz dolgozni és egyetemi szintű oktatásban részesülni az általuk meghatározott kereteken belül.

Illetve, a nőknek hidzsábot kell majd viselniük, de burkát nem. "Ezek nem a mi szabályaink, hanem az iszlám szabályai" - mondta a szóvivő, aki szerint ez a nők biztonságát szolgálja.

A tálibok ígéretei ellenére ugyanakkor sok afgán nő továbbra is tart attól, hogy a hatalomváltás milyen hatással lesz az életükre. Hoszna Jalil volt afgán nőügyi miniszterhelyettes a Sky Newsnak azt mondta, a tapasztalatok ellentmondanak a tálibok ígéreteinek.

Zabihullah Mudzsáhid a tájékoztatón a sajtószabadság témájával kapcsolatban azt mondta, a média továbbra is szabad és független maradhat, de tiszteletben kell tartania az iszlám értékeket.

"A média pártatlansága nagyon fontos, kritizálhatják a munkánkat, hogy fejlődhessünk, de nem dolgozhatnak ellenünk"

- fogalmazott.

A szóvivő azokról, akik az elmúlt két évtizedben a nyugati erőkkel együttműködtek, azt mondta, nem kívánnak bosszút állni.

"Senki sem fog bekopogtatni az ajtajukon, és megkérdezni tőlük, hogy kinek dolgoztak"

- mondta.

Zabihullah Mudzsáhid a sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy a teljes államhatárt ellenőrzik és dolgoznak a kormányalakításon. Azonban bővebb tájékoztatást csak a véghajrában adnak majd.

Ha ez megtörténik, akkor jöhetnek az új törvények. A szóvivő kijelentette, hogy Afganisztán mindig muzulmán ország volt és az is marad.

"De ha a tapasztalatról, az érettségről vagy a jövőképről van szó, óriási különbség van a mostani és a 20 évvel ezelőtti állapotunk között. Különbség van a fellépéseinkben is. Ez egy evolúciós folyamat volt."

Amikor a szóvivőt a tálibok által ellenőrzött területeken történt emberrablásokról és gyilkosságokról kérdezték, azt mondta: ezek a hírek hamisak és az országban teljes biztonság van.

Arra a kérdésre, hogy kik a tálibok legközelebbi nemzetközi szövetségesei, Zabihullah Mudzsáhid úgy válaszolt: „Nincsenek szövetségeseink. Nem vagyunk tagja semmilyen katonai tömbnek.” Hozzátette, hogy minden olyan országgal keresik a kapcsolatot és az együttműködést, akik Afganisztán felépítésében érdekeltek.

Amikor a sajtótájékoztatón az al-Káidáról kérdezték a tálib szóvivőt, azt mondta, nem hagyják, hogy az országban jelen legyenek külföldi "harcosok".


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Ezen a néven lehet pápa Erdő Péter, ha megválasztják
A magyar bíboros neve egyre gyakrabban bukkan fel a pápautódlással kapcsolatos találgatásokban. Egy olasz lap már azt is tudni véli, milyen néven ülhetne Szent Péter trónjára.


Ferenc pápa halála után megindultak a találgatások arról, ki lehet az új egyházfő. A pápaválasztás hamarosan elkezdődik, a bíborosok zárt ajtók mögött döntenek majd az utódról. Az esélyesek között egyre gyakrabban említik a magyar bíborost, Erdő Pétert is.

Az olasz Rainews arról írt, hogy

Erdő Péter, Esztergom-budapesti érsek, bíboros, prímás a III. János Pál nevet veheti fel, ha megválasztják pápának.

A lap szerint ennek az lehet az oka, hogy Erdőt annak idején Szent II. János Pál pápa nevezte ki bíborossá – számolt be róla a Mandiner.

A The Remnant nevű szaklap úgy fogalmazott: „Erdő tökéletes jelöltnek tűnik, ha a bíborosok olyasvalakit szeretnének választani, aki a ratzingeri vonalon kormányozza tovább az egyházat, de a hirtelen változás látszata nélkül.”

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Az Orbán-kormány mindent megtett, hogy hivatalos minőségemben ne vehessek végső búcsút Ferenc pápától
A tiszás politikus a repülőtérről, a Rómába induló fapados járat mellől posztolt. Nagyon hálás mindenkinek, aki végül minden nehézség ellenére segített neki összehozni az utat.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



Magyar Péter saját költségén elindult Rómába, hogy részt vegyen Ferenc pápa szombati temetésén, derül ki a politikus péntek esti posztjából. Azonban a Tisza Párt vezetőjének útja nem jött össze könnyen.

„Ugyan az Orbán-kormány mindent megtett, hogy megakadályozza, hogy hivatalos minőségemben, pártelnökként és Európai Parlamenti képviselőként róhassam le a tiszteletemet Ferenc pápa előtt, de szerencsére az egyházra, a Vatikánra és az olasz államra még nincs ráhatásuk”

– írja a bejegyzésben Magyar, majd hozzáteszi:

„Köszönöm mindenki segítségét, hogy volt piarista diákként, rengeteg magyar ember nevében személyesen vehetek végső búcsút a Szentatyától, akinek legfőbb tanítása a szeretetről, a békéről és az elesettek segítéséről szólt.”

A politikus ezután hosszasan méltatja a húsvéthétfő reggelén, 88 éves korában elhunyt katolikus egyházfőt. Többek között arról is ír, hogy miért volt oly kedves az argentin származású pápa számára a római Santa Maria Maggiore Bazilika, ahol szombaton végső nyugalomra helyezik majd.

„A Santa Maria Maggiore-bazilika különösen kedves volt a jezsuita Ferenc pápa számára egyebek között azért, mert a rendet alapító Loyolai Szent Ignác 1538 karácsonyán itt mutatta be első miséjét. Az Egyházfő minden külföldi útjára innen indult és ide tért vissza imádkozni. Itt őrzik azt a Szűz Mária-ikont is, amely a hagyomány szerint Rómát oltalmazza, és amelyet Ferenc pápa a pandémia idején, 2020. március 27-én a teljesen üres Szent Péter téren kiállíttatott.”

A pápa temetése magyar idő szerint szombaton délelőtt 10 órakor kezdődik. A szertartást élőben közvetíti majd a TV2. Már megérkezett Vatikánvárosba Orbán Viktor, aki le is rótta kegyeletét Ferenc pápa ravatala előtt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Tiborcz István reagált arra, hogy Orbán Viktor megérti azokat, akiket felháborít a luxusélete
A miniszterelnök veje szerint a vagyonosoknak kötelességük segíteni a köz javát. Példákat is sorolt az általuk támogatott kezdeményezésekre.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



Orbán Viktor miniszterelnök szerdán egy pilisvörösvári lakossági fórumon vett részt, ahol röviden újságírói kérdésekre is válaszolt. A 24.hu arról kérdezte, megérti-e azokat, akik felháborodnak veje, Tiborcz István luxusautóján vagy Rogán Antal feleségének több tízmilliós táskáján. Orbán Viktor röviden úgy válaszolt: „Hát persze”, majd továbbment.

Az ügy előzménye, hogy Lázár János építési és közlekedési miniszter márciusban Kisvárdán arról beszélt: elege van a luxizásból, a repülőzésből és a jachtozásból. Orbán Viktor március 15-i beszédére is utalt, amikor azt mondta: „A kullancsokat is ki kell söpörni, és a poloskákat meg ideje volna lesöpörni magunkról”.

A kormány tagjai azóta sem nevezték meg, kinek az életmódjával elégedetlenek. Orbán Viktor az ÖT YouTube-csatornának adott interjúban azt mondta, megérti, ha valakit Matolcsy Ádám, a volt jegybankelnök fiának luxusautói háborítanak fel. Szerdán pedig arról is beszélt, hogy Tiborcz István életmódja is kiválthat hasonló érzéseket.

A hvg.hu megkereste Tiborcz Istvánt is az ügyben. A BDPST Group vezetője írásban válaszolt kérdéseikre, melynek közlését csak teljes terjedelmében engedélyezte:

„Annak, aki sikeres az üzleti életben, illetve kiemelten vagyonos, kutya kötelessége a köz javára fordítania, és az ezzel kapcsolatos magatartásával, viselkedésével szükséges példát mutatnia.

Én igyekszem így élni az életemet, hiszen mindig is fontosnak tartottam, hogy a BDPST Group tevékenysége valódi értéket teremtsen, ne csak üzletileg, hanem gazdasági, illetve társadalmi szempontból is. Cégcsoportunk a tevékenysége során jelentősen hozzájárul Magyarország és Budapest építészeti és kulturális örökségének megőrzéséhez – elég csak a Gellért Hotel jelenleg is folyó felújítását, a Hotel Dorothea világszínvonalon felújított épülettömbjét, vagy a turai kastélyt említenem –, ezekre a műemléki felújításokra pedig forint tízmilliárdokat fordítunk. Cégcsoportunk előbbi mellett számtalan módon támogat közcélú kezdeményezéseket is, ilyen például a Somogy vármegyei Kastélyosdombón az Ökumenikusokkal együttműködésben tavaly átadott közösségi épület és térségfejlesztési központ, amelynek a több mint 200 millió forintos beruházását a cégcsoportunk finanszírozta. A tavalyi árvíz idején pedig a történetének legnagyobb, koordinált támogatási akciója keretében vett részt a BDPST Group a nemzeti összefogásban, többek közt helyszíni segítségnyújtással, pénzbeli támogatással, adománygyűjtéssel, kamionok és logisztikai kapacitás felajánlásával.

De említhetném a közelmúltban nagyobb nyilvánosságot kapott, egy hátrányos helyzetű óvoda felújítására indított gyűjtést is, ahol a fennmaradó szükséges teljes összeget felajánlotta a BDPST a gyűjtést szervező alapítványnak – ebből az összegből végül más óvoda is megújulhat majd. Rendszeresen támogatunk gyermek egészségügyi intézményeket, gyerek- és anyaotthonokat – ezeket ugyanakkor nem verjük nagy dobra, illetve, ha nyilvánosságra is kerülnek, a sajtó valahogy kevésbé foglalkozik velük.

A jövőben is folytatni fogjuk hasonló programjainkat, akcióinkat, amelyek a társadalmi értékteremtést helyezik a fókuszba, és az ezzel kapcsolatos magatartásunkkal próbálunk példamutatóan eljárni, mind cégcsoport, mind személyes szinten.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor lerótta kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál
A miniszterelnök ott lesz a 88 éves korában elhunyt egyházfő szombati temetésén is.


Orbán Viktor lerótta kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál Vatikánvárosban. A miniszterelnök egy fotót is feltöltött a közösségi oldalára arról, ahogy a ravatalnál áll.

„Ferenc pápa legnagyobb öröksége maga a béke. Magyarországon sosem feledjük bátorságát és a béke melletti kiállását!”

– írta a posztban Orbán.

A kormányfő részt vesz a 88 éves korában, húsvéthétfőn elhunyt katolikus egyházfő szombati temetésén is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: