FELFEDEZŐ
A Rovatból

A régi pólód új esélye: Miért ne dobd szemétbe a textilt?

Ne dobd a régi pólódat a kukába – sokkal jobb helye van máshol! Megmutatjuk, miért érdemes a használt ruháidnak új esélyt adni, és hova viheted őket Magyarországon.


Ugye neked is lapul a szekrény mélyén egy-két megunt, kifakult vagy divatjamúlt ruhadarab, amitől szíved szerint azonnal megszabadulnál? A kérdés az: mit csinálj vele, hogy ne a szeméttelepen végezze?

Ha a ruhád még jó állapotban van, érdemes eladományozni vagy eladni, de mi a helyzet azokkal a darabokkal, amelyeket már senki sem venne fel?

A legkézenfekvőbb megoldásnak tűnhet a kukába dobni, de ezzel nemcsak a környezetnek ártanál, hanem értékes alapanyagokat is elvesztegetsz.

A ruháidnak sokkal jobb sorsot is szánhatsz – például egy textilgyűjtő konténerben!

De vajon miért fontos a textíliák újrahasznosítása? Hol találhatók textilgyűjtő konténerek Magyarországon, és mi történik az oda bedobott ruhákkal? Ha szeretnéd megtudni a válaszokat, olvass tovább! Megmutatjuk, miért ne dobd a textilt a kukába, és hogyan adhatod meg a régi pólódnak az esélyt egy új életre.

Miért fontos a textíliák újrahasznosítása?

Tudtad, hogy egy átlagos európai évente kb. 26 kilogramm ruhát vesz, de ebből 11 kilogrammot kidob? És hogy a kidobott textíliák 87%-a szemétlerakóban vagy égetőben végzi? A legtöbb műszálas anyag évtizedek alatt sem bomlik le, közben pedig mikroműanyagokkal szennyezi a talajt és a vizeket. Ez hatalmas teher a bolygónak!

Az EU felmérése szerint ráadásul a használt ruhák kevesebb mint felét gyűjtik be újrahasználatra vagy újrahasznosításra, és mindössze 1%-ukból készül új ruházati termék. Pedig rengeteg textília menthető lenne!

Éppen ezért az Európai Unió 2025. január 1-től kötelezővé tette a textilhulladékok szelektív gyűjtését, hogy minél több ruhadarab kapjon új esélyt.

A legjobb, amit tehetsz, hogy ruháidat a kukába dobás helyett, elviszed egy textilgyűjtő konténerbe, amivel csökkented a környezeti terhelést és hozzájárulsz a fenntarthatóbb jövőhöz.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 2850 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét. Emellett egyes MOL töltőállomások is csatlakoztak a kezdeményezéshez, helyszínt biztosítva a textilgyűjtő konténereknek.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online pályázhatnak a MOHU Gyűjtőedény igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település sikeresen pályázik és szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

Mi történik a leadott textíliákkal?

Ha egy textilgyűjtő konténerbe dobod a megunt vagy használhatatlan ruháidat, azok egy Székesfehérvár melletti válogatóba kerülnek, ahol első lépésként megvizsgálják őket. Ha a darab még hordható, akkor kategóriák szerint szétválogatják: nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők. A jó minőségű ruhák európai second-hand üzletekbe kerülnek, míg a kevésbé jó minőségűeket Afrikába szállítják lebálázva. Van egy különleges vintage szekció is, ahova a legjobb minőségű ruhák 1%-a kerül – ezek a legnépszerűbb second-hand boltokban kötnek ki.

Ha egy ruha már nem alkalmas viselésre, azt ledarálják, majd RDF (refuse derived fuel) formájában elégetik energiatermelés céljából. A textilhulladék egy részét ipari célokra használják fel: például autóipari szigetelőanyagokként vagy tisztítórongyként. Az újrahasznosítás e formái jelentősen csökkentik a szemét mennyiségét, és segítenek a hulladékkezelési problémák mérséklésében.

Mit tehetsz még?

Gondold át, mire lehet még jó!

Mielőtt megszabadulnál egy régi ruhától, gondold át, hogy más célra is használhatod-e. Egy elnyűtt póló remek tisztítórongy lehet otthon vagy az autóban. Ha szeretsz kézműveskedni, a textilt kreatív projektekhez, például foltvarráshoz vagy egyedi díszítéshez is felhasználhatod. A kerti munkákhoz is jól jöhet egy régi póló vagy nadrág, amely már nem baj, ha koszos lesz.

Próbáld meg eladni!

Ha a ruháid jó állapotban vannak, de már nem hordod őket, próbáld meg eladni online piactereken, közösségi média csoportokban vagy bolhapiacokon. Nemcsak a ruhák kapnak így új életet, de még egy kis plusz pénzt is kereshetsz vele.

Hívd át a barátokat egy ruhacsere estére!

Szervezz egy gardróbcserét a barátaiddal! Így mindenki megszabadulhat azoktól a daraboktól, amelyeket már nem visel, és új ruhadarabokat találhat magának ingyen. Ez nemcsak fenntartható megoldás, de szórakoztató program is lehet.

Adományozz!

A jó állapotú ruhák még sok más embernek hasznosak lehetnek. Ha van olyan ruhadarabod, amit már nem hordasz, de másnak még értékes lehet, keresd meg a helyi jótékonysági szervezeteket, ruhaadomány-gyűjtő helyeket vagy családsegítő központokat. Számos alapítvány és karitatív szervezet fogad el használt, de tiszta és jó állapotú ruhákat, amelyek rászorulókhoz kerülhetnek.

Válassz fenntarthatóbb divatot!

A ruhavásárlásnál is hozhatsz tudatos döntéseket. Válassz jobb minőségű, tartósabb ruhákat, amelyeket hosszabb ideig hordhatsz. Ha lehet, támogasd a fenntartható divatmárkákat, és próbálj kevesebbet vásárolni, de azt átgondoltabban. A tudatos vásárlás nemcsak a pénztárcádnak kedvez, hanem jelentősen csökkenti a textilhulladék mennyiségét is.

Ha legközelebb a kezedbe akad egy használt ruha, ne a kukába dobd! Gondolj rá, mint egy lehetőségre: egy esélyre, hogy valaki más még használhassa, vagy hogy egy új termékké átalakulva tovább élhessen. A környezet és a jövő generációi is hálásak lesznek érte!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Az EU azt kéri az emberektől, hogy mindenki készítsen össze egy 72 órás túlélőkészletet otthon
A világ egyre bizonytalanabb, ezért az Európai Unió arra kéri a polgárokat, készüljenek fel előre. Egy háromnapos vészcsomag életmentő lehet, ha hirtelen megszakad az alapvető ellátás.


Az Európai Bizottság új javaslata szerint minden uniós polgárnak érdemes lenne egy háromnapos túlélőkészletet otthon tartania arra az esetre, ha valamilyen válsághelyzet miatt átmenetileg megszűnne az alapvető ellátás, írja az Euronews.

A csomagban például legyen élelem, ivóvíz és a fontos iratok másolata.

A javaslat része egy új EU-s felkészülési stratégia, melynek célja, hogy minden tagállam jobban felkészüljön a különböző veszélyhelyzetekre – legyen szó természeti katasztrófáról, ipari balesetről, kibertámadásról vagy akár háborús fenyegetésről.

„Az EU-ban másképp kell gondolkodnunk, mert a fenyegetések mások, nagyobb léptékben kell gondolkodnunk, mert a fenyegetések is nagyobbak” – mondta Hadja Lahbib, a humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős uniós biztos.

Roxana Mînzatu, aki az uniós felkészülésért felel, úgy fogalmazott, az EU nem a nulláról indul, hiszen a koronavírus-járvány idején már bebizonyosodott, mennyire fontos az összehangolt fellépés.

A most bemutatott stratégia 30 lépést sorol fel, amelyeket az uniós országoknak meg kell tenniük a jövőbeli válságok kezelésére. Az egyik legfontosabb ezek közül az, hogy a lakosság is legyen felkészült: minden állampolgár rendelkezzen egy 72 órás vészcsomaggal, amellyel akár három napig is el tud boldogulni akkor is, ha valami miatt nem fér hozzá a szokásos ellátáshoz.

Több országban már most is van ilyen ajánlás. Franciaország például azt javasolja, hogy a vészcsomag tartalmazzon élelmet, vizet, gyógyszert, elemlámpát, tartalék elemeket, telefontöltőt, készpénzt, fontos iratok másolatát (például orvosi receptekét is), pótkulcsokat, meleg ruhát, alapvető szerszámokat, például zsebkést és hordozható rádiót.

A Bizottság célja, hogy egységes irányelveket alakítsanak ki minden tagállamban. Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint fontos lenne, hogy „a különböző szinteken mindenkinek legyen egy kézikönyve arról, hogy mit kell tennie, ha megszólalnak a szirénák”.

„A felkészültségi szint az Unió, a különböző tagállamok között nagyon eltérő. A felkészültséget minden bizonnyal a különböző tagállamokban különbözőképpen értelmezik” – tette hozzá a tisztviselő.

A stratégia másik fontos eleme az alapvető eszközök és készletek felhalmozása. Ide tartoznak például a gyógyszerek, vakcinák, orvosi felszerelések, fontos nyersanyagok vagy ipari és energetikai berendezések.

Brüsszel már korábban is javasolta, hogy a tagállamok növeljék a kritikus gyógyszerek és ásványi anyagok készleteit – ez továbbra is az egyes országok hatáskörébe tartozik.

„A felkészültségi stratégia célja, hogy mindezt összefogja, és meghatározza, hogyan működnek együtt a készletek, milyen közös tapasztalatokat lehet egymástól tanulni” – mondta egy másik uniós tisztviselő.

Ehhez uniós szintű készletek létrehozását is tervezik, amelyek kiegészítenék az eddig is működő RescEU rendszert. Ezek részben nemzeti szinten lennének elérhetők, részben virtuális formában, például magáncégekkel kötött megállapodások alapján, részben pedig fizikai raktárkészletként.

A válsághelyzetekben a civil és katonai hatóságok közti jobb együttműködés szintén kiemelt cél. A Bizottság új keretrendszert dolgoz ki, amely pontosan meghatározza, kinek mi a feladata egy-egy válság során. Emellett rendszeres gyakorlatokat is javasolnak, hogy a tapasztalatokat élesben is le lehessen tesztelni.

„Sajnos a való életben rengeteg példánk van arra, hogy milyen fenyegetésekre kell felkészülnünk” – mondta az egyik tisztviselő, utalva például szabotázsakciókra, kibertámadásokra vagy dezinformációs kampányokra.

A civil és katonai szerepek tisztázása már el is kezdődött. A tisztviselő példaként említette a Balti-tengernél történt szabotázseseteket is: „Most elemezzük, hogyan reagálunk, és hol vannak a vakfoltok, hol lehetnénk hatékonyabbak, hol gyorsabbak, mit tehetnénk még”.

Ezt a munkát egy új válságkezelési központ fogja segíteni. Az EU egy átfogó kockázat- és fenyegetésértékelést is készít, aminek első változata 2026 végére várható.

Arra a kérdésre, miért tart ez ilyen sokáig, egy tisztviselő így válaszolt: ez egy összetett folyamat, sok tagállami visszajelzéssel, ráadásul különböző ágazatok is más-más időzítéssel adják le elemzéseiket.

„Ahhoz, hogy mindezeket összefogjuk, elemezzük, és egy emészthető és hozzáadott értéket képviselő dokumentumot készítsünk, időre van szükség. Ezért nem szeretnénk ezt néhány hét alatt megcsinálni, mert fennáll a veszélye, hogy valamit figyelmen kívül hagyunk (...), és az elemzés és az információk egy része hiányzik” – mondták a lap forrásai.

Addig is a Bizottság ad hoc figyelmeztetéseket ad ki, és még idén elindít egy „válság-műszerfalat”, amelyen keresztül az országok friss adatokat kaphatnak a lehetséges kockázatokról, és jobban fel tudnak készülni a jövőbeni veszélyhelyzetekre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Pottyondy Edina: Aki nincs a szülőszobán, az takarodjon a lőtérre gránátot dobálni!
A humorista legújabb videójában a hatvanpusztai zebrákról, a Matolcsy-ügyről, az újdörögdi gránátbalesetről és a gyülekezési törvény módosításáról is elmondta a véleményét.


Ezen a héten is megérkezett Pottyondy Edina friss videója, ami az elmúlt egy hét közéleti eseményeit veszi górcső alá.

A humorista ezúttal azzal indított, hogy „két nagyhatalmú trumpista milliárdos is hatalmasat bukott az elmúlt hónapokban”. Egyikőjük Elon Musk, aki beállt Donald Trump mögé, másikuk pedig „a trumpista Pablo Escobar, aki mérget árul országhatáron innen és túl, imádja a focit, és a birtokát egzotikus állatokkal népesíti be”.

Megemlítette a hatvanpusztai birtokon állítólag feltűnő zebrákat, hozzátéve, hogy „a következő kétharmad után jöhetnek a vízilovak és a flamingók”.

Addig viszont meg kell oldani a Matolcsy-problémát - jegyezte meg Pottyondy.

„A régi barát és harcostárs, az unortodox gazdaságpolitika atyja hát nem elbugázott 500 milliárdot a főni pénzéből?”

- fogalmazott Pottyondy, aki szerint „ez az a zsé, ami néhány éve már elvesztette a közpénzjellegét és egy alapítványban várta, hogy előbb vagy utóbb valamelyik Orbán-rokon bankszámláján landoljon”.

A humorista szerint hiába ciki, és hiába tűnik arcvesztésnek, „Don Carmelitó” ráküldte a számvevőszéket Matolcsyra. Na de szerinte nem a pénz miatt, hanem azért, mert „mi lesz, ha a többi stróman is baleknak nézi?”

Ugyanakkor Pottyondy szerint

hiába zajlik már a rendőrségi vizsgálat, „még mindig nyitott kérdés, hogy mit tudnak kezdeni a hatóságok azokkal, akik Orbán módjára, Orbán törvényeit használva orbánosítják el a közvagyont”.

A humorista azt mondja, a Matoclsy-balhé is azt jelzi, hogy „a hatalom gyengül, a beosztottak egyre pofátlanabbak, a keresztapát már annyira nem félik és nem tisztelik”.

„Kupleráj ez az ország. És erre mi a nagy innovációjuk az államigazgatásban? Közalkalmazottakat visznek éles lőgyakorlatra”

- fogalmaz Pottyondy arra a hírre reagálva, hogy pénteken egy kormánytisztviselő mindkét karját elveszítette a Magyar Honvédség újdörögdi gyakorlóterén, miután felrobbant egy gránát a tenyerében.

„Egy szerencsétlen nő mindkét kezét elvesztette, mert ezek a békeharcos elmebetegek annyira rettegnek, hogy civileket képeznek fegyveres harcra...éles gránáttal! Orbán már hősnek is nevezte a megsebesült köztisztviselőt. Mégis minek a hőse, kinek a hőse? Miért kellett megnyomorodnia?

Nem a hazáját védte, meg nem a munkáját végzete, nem másokért áldozta fel magát, hanem megcsonkították, mert a hagyományos nemi szerepek mellett elkötelezett békekormány halálosztó amazonokat próbál faragni közalkalmazottakból. Az apa férfi, az anya nő, no gender, és, aki nincs a szülőszobán, az takarodjon a lőtérre gránátot dobálni"”

- fogalmazott Pottyondy.

A humorista szerint a kormány paranoiás, és ez lehet az egyik oka annak, hogy a DK egymaga megverte Újpesten a Fideszt az időközi választáson, és Orosházán is a Fideszes jelöltet is legyőzte a helyi összefogás.

Pottyondy szerint megrendült a hatalom, pánikban vannak, és ez az oka a közéleti szőnyegbombázásnak, ami Orbán poloskázásával durvult be igazán.

„Hiába robbant a saját arcukba a poloskagránát, nem változtatnak”

- jegyezte meg.

Pottyondy természetesen a Pride betiltását lehetővé tevő gyülekezési törvény módosításáról is beszélt videójában, ezzel kapcsolatban pedig Bagdy Emőke nyilatkozta és az ellenzéki képviselők tiltakozása is szóba került.

Pottyondy ugyanakkor bírálta Magyar Pétert, aki szerinte „ahelyett, hogy összefogta volna az ellenzéki tábor egy erős narratívával, inkább befeszült abba a pózba, hogy tudomást sem vesz a bubuzásról és a jogtiprásról, mondván, hogy nincs aktualitása, és hogyha lesz, akkor majd lehet bíróságra menni”. Azt is megjegyezte, hogy a gyülekezési törvény módosításakor Magyar reakciója az volt, hogy kiposztolta: összejött a titkárnőjével.

„Én tényleg nem látom, hogy olyan nagyon más lenne ez a Pride-os sztori, mint amikor korrupcióval, vagy családon belüli erőszakkal, vagy fiatal lányok szexuális zaklatásával hergelt Magyar ellen a propaganda - mondta Pottyondy, aki szerint „már csak azért is nevetséges a rettegés a melegtémától, meg a habonyi zsenialitástól, mert az az állampárt indít kampányt a melegek ellen, ami pár hónapja hozta vissza az ország legikonikusabb szexpartis bubudíszfaszát”. A humorista szerint pedig „az a legabszurdabb, hogy ők hivatkoznak gyermekvédelemre, akik lassan több pedofilbotrányt prezentálnak, mint pontosan érkező nem lángoló vonatot”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Magyar Péter a magasból zuhant a mélybe – videón az akció
A Tisza Párt elnöke úgy kommentálta a történteket, hogy „ezt is túléltem”, majd megint üzent a kormány propagandistáinak.
F O. - szmo.hu
2025. március 26.



„Ezt tegyétek el humorosba! Köszönöm a rengeteg szeretetet és bizalmat! Legközelebb türelmesebb leszek” – ezekkel a Knézy Jenőtől idézett mondatokkal tett ki videót Magyar Péter a Facebook-oldalára.

A harminc másodperces felvételen az látható, hogy a Tisza Párt elnökét hárman a magasba emelik, majd felmerül a kérdés, hogyan tegyék le a földre. Ekkor már látszik, hogy az esetnek kellemetlen vége is lehet.

Az ellenzéki politikus végül tényleg a magasból a mélybe zuhan, amit úgy kommentál, hogy „ezt is túléltem”.

A leírásban még gúnyosan azt is megjegyzi: a videót direkt összevágták a propagandistáknak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Nem engedi el a zebra-ügyet Orbán Viktor: most egy videóban mondta el, hogy nincsenek zebrái
A miniszterelnök videójában arról kérdezik a kormánytagokat, hogy van-e háziállatuk.


Van otthon bármilyen háziállatuk? – kérdezik Orbán Viktortól a Facebook-oldalára feltöltött reels-videóban. A válaszból megtudhatjuk, hogy a kormányfőnek nincsenek háziállatai, majd ezután külön rákérdeznek a zebrákra is.

„Zebrák az állatkertben vannak”

– válaszolta mosolyogva Orbán.

A patások azután kerültek az érdeklődés előterébe, hogy Magyar Péter a múlt héten egy Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy Lévai Anikó mesélt neki a hatvanpusztai birtokról, ahol – elmondása szerint – darabonként 30 millió forintért vásárolt előnevelt fákat ültettek, és zebrák is élnek a házi szafariban.

Erre kontrázott rá a miniszterelnök, és hétfőn közzétett egy levelet, amit a fővárosi állatkertnek címzett, és azt írta, hogy szeretne örökbe fogadni egy zebrát.

A zebra-ügyre aztán reagált Mészáros Lőrinc cégbirodalma is, miután decemberben a Gulyáságyú Média megírta, hogy zebrákat tartanak a Talentis Group Zrt. alcsútdobozi telephelyén.

„Az említett zebrák és más, a cikkekben leírt állatok tartása minden esetben a hatályos jogszabályok betartásával és engedélyekkel történik”

– írták.

Erre érkezett Orbán csütörtöki videója, amiben több kormánytagtól megkérdezik, hogy van-e háziállata. Az már az elején kiderül, hogy a kormányfőnek nincs háziállata, más kormánytagoknak viszont igen. Lázár Jánosnak például kutyái vannak, Nagy István agrárminiszternek tyúkjai is, Vitályos Eszter kormányszóvivőnek pedig törpenyulai.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk