„A földi élet jövője a tét” – minden eddiginél keményebb figyelmeztetést adott ki a Természetvédelmi Világalap
A világ vezetőinek címzett levél, amelyet 600 természetvédő szakember írt alá, emlékeztet arra, hogy a Biodiverzitás és Ökoszisztéma Szolgáltatás Kormányközi Platform (IPBES), amely több mint 130 ország tudósait és diplomatáit egyesíti, riasztó képet festett a Föld élőlényeinek pusztulásáról, élőhelyeik eltűnéséről, az ökorendszerek felbomlásáról, a természet elvesztésének drámai felgyorsulásáról.
„A jelentés azt is világossá teszi – írja a WWF – hogy e pusztulás okai mi magunk, emberek vagyunk, erdeink kivágásával, a túlhalászattal, vizeink, földjeink szennyezésével, klímánk megváltoztatásával. Mindez már most fenyeget minden földi életet – magunkat is beleértve.”
A szervezet szerint még mindig van idő megmenteni, ami megmaradt, és elkezdeni a természet helyreállítását. Ehhez azonban radikálisan meg kell változtatnunk életmódunkat: energiafelhasználásunkat, élelmiszer-termelésünket, a hulladékok kezelését.

Ebben minden embernek megvan a maga szerepe, de a politikai vezetők feladata, hogy egy olyan jövő útját mutassák meg, amelyben az emberiség és a természet is gyarapodik.
„Jövőre kihagyhatatlan lehetőség nyílik arra, hogy új vezetőket válasszunk az embereknek és a bolygónak. Fontos globális döntések születnek majd a biosokféleségről, a klímaváltozásról és a fenntartható fejlődésről a 2020-as ENSZ-tanácskozásokon. Mindezek együtt adják meg a változás akciótervét, de ehhez döntő és nagyratörő cselekvést várunk Önöktől – áll a levélben,
amely felszólítja a világ vezetőit: állítsák le a természetromboló tevékenységek finanszírozását; állítsák le az erdőirtást és a földek tönkretételét; védjék meg óceánjainkat, a tengeri életet, különösen a műanyag-szennyezés ellen; támogassák a fenntartható mezőgazdaságot; tartsák tiszteletben a klímaváltozás megállítását célzó Párizsi Egyezményt. „Minden földi élet jövője a tét” – áll a levélben.
A Guardian a levél több aláíróját is megszólaltatta. Hugh Fearnley-Whittingstall, a Fauna & Flora International alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy ha egészséges tengereket akarunk, amely továbbra is ellát minket élelemmel, le kell állítani az elképesztő méretű túlhalászatot, és meg kell védeni a tengeri környezetet.
Antonio Busiello fotós ezzel kapcsolatban elmondta, hogy egy hónapot töltött egy halászhajón, amely kékuszonyú tonhalra vadászott, és örömmel tapasztalta a halászok környezettudatosságát, hogy megértették a tengeri halászat fenntarthatóságának lényegét és módszereit.