ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

9 dolog, amit ne tegyél meg a cicáddal!

9 éve indult az oldal, ahol a szerző gazdiknak segít a macskáik viselkedését megérteni, és sokszor meg is változtatni. Gyakran ad tanácsokat ahhoz, hogy mit csinálj gazdiként a cicáddal.
Pintér Attila írása a Szeretem a cicámat! blogon. Címkép: Pexels/David Yu - szmo.hu
2022. október 29.



"Az évezred eleje óta macskázom, több éve foglalkozom antiszociális macskák rehabilitációjával, sok menhelyi és utcacicát fogadtam már be. Ők félősek, stresszesek, szocializálni kell őket. Az így szerzett tapasztalataim osztom meg a blogon, és adok tanácsot cicagazdiknak kedvencük megismeréséhez és neveléséhez. Ha félős vagy éppen agresszív a cicád, az ágyadra pisil vagy nem fogadja el az új macskát, itt segítséget találsz!"

A macskákról sokan gondolják, hogy maguknak valók, vagy akár azt is, hogy nem szeretik az embert, pedig ez nem igaz, és akinek van cicája, ezt pontosan tudja. De mégis van pár olyan dolog, amit a cicák nem szeretnek, vagy nem jó nekik, ezek közül válogattam most ki a kilenc legfontosabbat.

1. Ne félj tőle, és ne haragudj rá!

Ez persze nem mindig könnyű. Főleg, ha megtámad vagy az ágyadra pisil, de ilyenkor inkább gondolj arra, hogy a cicád ezt nem gonoszságból csinálja, vagy mert utál téged. Az is téves, amikor „bosszúpisiről” beszéltek sokszor. A macskák ugyanis nem bosszúállóak, a bosszúállás kizárólag az emberekre jellemző. A legtöbbször éppen félelemből teszi ezeket a macska, mert nem érzi magát biztonságban az új helyén, vagy félti azt az új macskától, de lehet egy betegség is az oka. Ezért mindig próbálj rájönni a valódi okokra, változtass dolgokon, hogy a cicád jobban érezze magát, és figyeld a reakcióit! Javaslatokat találsz itt a blogon is, de kérdezhetsz is tőlem!

A félelem és a harag pedig azért is rossz irány, mert a macskád megérzi ezt, és ő is félni fog, ami csak ront az eddigi helyzeten is. Próbálj minél inkább nyugodt maradni. Főleg, ha a cicád félős.

2. Ne erőltesd rá az akaratod!

A macskák nagyon önállóak, és jobban szeretik azt csinálni, amihez kedvük van. Szemben a kutyákkal, akik kifejezetten szeretik, ha megmondják, mit kell csinálniuk (általánosságban persze, hiszen egyedenként mindkét fajban vannak kevésbé önállóak és önfejűek is). Ez nem jelenti azt, hogy nem tudod rávenni arra a cicádat arra, amit te szeretnél, csak nem parancsszóra fog ez menni. Egy macska figyelmét először fel kell kelteni, azért barátságossá vagy érdekessé kell tenni a dolgot, és ha tetszik neki, akkor hamarosan igényelni is fogja a tevékenységet. Ez lehet a közös játék (amit szintén érdemes jól csinálnod), simogatás, de akár aggility vagy az, hogy ne menjen fel a konyhapultra. Ezeket el lehet érni kitartással és következetességgel, és persze azzal, hogy figyelembe veszed a cicád igényeit.

Fotó: Pexels/Wojciech Kumpicki

De kérlek, hogy ne „mássz rá” a macskádra, ne kapkodd fel, ne szorítsd erősen magadhoz, akkor sem, ha nagyon szereted, mert ezt ő valószínűleg nem szereti, maximum elviseli. Itt is persze vannak olyan cicák, akik igénylik az ölelgetést, de a bárhol rátörő embereket még ők sem kedvelik. Vedd tehát figyelembe, mi jó a cicádnak, és másoknak se engedd - pl. ismerős gyerekeknek -, hogy abuzálják a macskád!

3. Ne büntesd!

Régebbi kutyakiképzési elvek szerint fegyelmezni kell a kutyát, és meg kell büntetni, ha rosszat csinál. Manapság viszont az új képzési elv az, hogy nem szabad a kutyát sem büntetni, mert rossz élményei lesznek velünk, félni fog tőlünk, ezért csak pozitív megerősítést használnak a kutyatrénerek is: jutalomfalattal, dicsérettel, simogatással vagy játékkal jutalmazzák az elvárt viselkedést. A macskákra ez hatványozottabban igaz: sose büntesd, de mindig jutalmazd!

Sokan szeretitek használni a vízspriccelőt, ha felmegy például a konyhaasztalra, vagy kiabáltok vele, ha almon kívül pisil, de az is előfordul, hogy fizikailag bántalmazza a gazdi, ha rosszat csinált a cicája. Ezek a módszerek nem vezetnek eredményre. Sőt, csak rosszabb irányba terelik a dolgokat, a macska ugyanis félni fog tőlünk. Emellett az is baj ezekkel, hogy csak akkor tudjuk csinálni, ha ott vagyunk, és ha nem, akkor a macska úgyis megteszi a tiltott dolgot. Ezért inkább a fentieket mellőzzük. Büntetés helyett más technikákat próbáljunk ki a konyhapult macskátlanítására, vagy az almon kívül pisilésre is.

4. Ne engedd kóborolni!

A magad, a macskád, a többi állat és ember érdekében se, és ne csak azért, mert a törvény is arra kötelez, hogy a saját állatodat a saját ingatlanodon belül tartsd!

A kijárós cicák élete minden nap veszélynek van kitéve. Elkaphatnak egy halálos macskabetegséget, elütheti őket egy autó, megtámadhatja őket egy kutya és a macskagyűlölő emberek is bánthatják.

Fotó: Pexels/Kate

Emellett a macskák rengeteg madarat megölnek csak szórakozásból. Sokkal többet, mint amennyire akkor is szükségük lenne, ha nem kapnának tőled enni, és mivel ráadásul nem a fauna részei, nagyon sokat ártanak az élővilágnak. Valamint nem, a macskák nem attól boldogok, ha kijárnak, hanem ha foglalkoznak velük, megfelelő életteret biztosítanak nekik, nem csak hagyják, hogy elfoglalja magát a szabadban. Kicsit olyan ez, mintha a szülő minden reggel kizavarná a gyerekét az utcára, hogy foglalja el magát, de sose játszik vele, viszi el egy moziba vagy olvas neki.

Legyél felelős macskatartó, és tartsd bent a cicádat! Építsd macskakifutót vagy tedd macskabiztossá a kerítésed, de a házban is tarthatod, rengeteg lehetőség van arra, hogy a cicád biztonságban legyen, és emellett boldog is!

5. Ne szabadulj meg tőle!

Ha felnő és már nem olyan cuki, mint kölyökként volt, ha szétkarmolta a kanapét vagy az ágyadra pisilt, ha öreg és beteg lett, ne tedd ki az utcára vagy add le egy menhelyre, mint egy megunt tárgyat! Attól kezdve, hogy befogadtad, felelősséggel tartozol érte, nemcsak akkor, amikor örömet okoz, hanem akkor is, amikor gond van vele, időt kell rá szánni vagy pénzbe kerül. Ő bízik benned, ne okozz neki csalódást!

6. Ne hagyd ki az állatorvosi vizsgálatokat!

Nemcsak a rendszeres orvosi vizsgálatokra gondolok, hanem arra is, ha beteg lesz a cicád vagy furcsa lesz a viselkedése. Ne hagyd, hogy szenvedjen, ne a közösségi felületeken kérdezz meg ismeretleneket, hogy mit csinálj, mert a kamillatea nem jó mindenre is, és az orvosok nem szoktak kommentekben meggyógyítani senkit. Vidd orvoshoz a cicádat, ha nem tudod, mi baja! Ezt megelőzendő pedig évente iktass be egy állatorvosi vizsgálatot, főleg, ha a cicád már elmúlt 7 éves.

7. Ne adj tejet neki!

Persze, minden cica szereti a tejet, joghurtot, de a fagylatot is. Mégse adj nekik! A fagyállót is szívesen megisszák a macskák, és még sem adsz a cicádnak, ugye? Csak azért, mert szereti, nem biztos, hogy az jó is neki!

Fotó: Pexels/Emrah AYVALI

A felnőtt macskák ugyanis mind laktózérzékenyek, és hasmenésük lesz a tejtől, ami szélsőséges esetben kiszáradást is okozhat. A friss, tiszta vízen kívül nincs szükségük más folyadékra, ha pedig a cicád keveset iszik, próbáld máshogyan ezt pótolni.

8. Ne távolíttasd el a karmait!

A „karomtalanítás” vagy „karomeltávolítás” szerencsére hazánkban nem divat, de azért néha lehet vele találkozni, és vannak országok, ahol kifejezetten sokszor alkalmazzák. Annak ellenére, hogy állatkínzás, hiszen gyakorlatilag megcsonkítják ilyenkor a macskát. A műtéti eljárás során ugyanis véglegesen eltávolítják annak karmait.

Ennek oka az, hogy így a macska nem tud kárt tenni a bútorokban – karmokkal legalább is. Sok esetben viszont a beavatkozás után a macska nem használja többet az almot, mert a megszokott kaparás fájdalmas neki, ezért inkább a kanapét vagy ágyat választja.

A rosszul elvégzett műtétek ráadásul egész életén át tartó fájdalmat okozhatnak a mancsokban vagy a hátban. Le is sántulhat vagy elkaphat valamilyen fertőzést a cica a műtét után. De egy sor viselkedési változást is eredményezhet: agresszívabb lehet a cica a fájdalom miatt, vagy mert tudatában van annak, hogy nem képes megvédeni magát egy konfliktus során. De a macskák számára fontos kaparás elmaradása is személyiségbeli változásokat okozhat, hiszen így kevésbé érezheti biztonságban magát.

Fotó: Pexels/Cats Coming

Ezért inkább rendszeresen vágd le a karmait, vagy vidd állatorvoshoz, aki segít ebben, és tegyél a lakásba több helyre kaparófelületeket, amik „hirdetőoszlopok” a cicák számára. A legjobb, ha olyan helyre és olyan anyagból és olyan állásba teszed ezeket, ahol, amit és ahogyan kapar a cicád.

9. Ne vidd el nyaralni!

A macskák territoriális állatok, ezért a saját, megszokott területükön érzik jól magukat. Fokozottan igaz ez azokra a cicákra, akik kölyökkoruk óta egy helyen éltek, és nem voltak nagy változások az életükben. Egy ilyen cicának óriási stressz, ha elviszed 1-2 hétre egy idegen helyre, és mire megszokja, már jöttök is vissza. Egy ilyen „kaland” után előfordul, hogy elveszti a cica a szobatisztaságát vagy más módon akarja a területét megjelölni. Ennél sokkal jobb megoldás, ha a cica otthon marad, és egy szomszéd, rokon, ismerős vagy cicaszitter minden nap elmegy hozzá.

Természetesen vannak nagy utazó cicák is, de nem ez a jellemző, és most is az a legfontosabb, hogy ismerd a cicádat: mit szeret és mit nem.

Te mit tartasz be a fentiekből, vagy mit nem? Írd le kommentben! Hamarosan lesz folytatása a fentieknek, amikor azt fogom leírni, mik azok, amiket mindenképpen tegyél meg a cicáddal.

Hasznos tippek a blogban macskatartóknak, képes naplók "macskaszocializálásról". Ha pedig gondod van a cicád viselkedésével, félős, agresszív vagy az ágyadra pisil, olvasd el a blogot, vagy tedd fel a kérdésed! Támogatni pedig a Patreonon kersztül tudod az oldalt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Elképesztő! Letarolta a vihar Soltvadkertet éjjel – képeken a pusztítás
Virágoskertet tett tönkre a jégeső, hatalmas fák dőltek ki, tetők rongálódtak meg Soltvadkerten. A helyiek összefogtak, hogy mentsék, ami még menthető a pusztítás után.


Óriási károkat okozott a vihar Soltvadkerten csütörtök éjjel. A helyiek virágmentéshez kértek segítséget, miután a felhőszakadás szétverte a Fejes Krizantém Kertészetet – számolt be róla a Blikk.

A településen több helyen is fák dőltek ki, ágak zuhantak a háztetőkre, fatörzsek törtek ketté. A MetFigyelő Facebook-oldalán képeket is közzétett a pusztításról.

„Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!”

– írták a fotók mellé.

Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!⛈️

A fotókat köszönjük Csaszi Csaszinak!

Várjuk a képeket, videókat!

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek
„Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben! Felhívást tettek közzé: "Virágmentés! Sajnos az éjszakai orkán erejű szél hatalmas károkat okozott! Ezért a még kisebb sérülést kiheverő virágokra akciót hirdetek a kertészetben!!! Légy te is virágmentő!!!”

A hosszú hétvége heves időjárással indult. Csütörtök este egy kelet felé lassan mozgó csapadékrendszer érte el az országot, amely több helyen záporokat, zivatarokat hozott. Ezek közül az egyik Soltvadkert környékén csapott le.

Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben!

Felhívást tettek...

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek

Szerdán és csütörtök délelőtt még napos, nyárias idő volt, délután Mezőkovácsházán 30,6 Celsius-fokot mértek, ezzel megdőlt a napi melegrekord is. Az esti vihar azonban véget vetett a kellemes időnek, az ország szinte teljes területén zivatarok alakultak ki.

– fűzték hozzá a megdöbbentő képekhez.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Szívszorító: ezekre keresett rá Gene Hackman felesége a haláluk előtt segítséget remélve
A két holttestet csak napokkal később találták meg új-mexikói otthonukban. A vizsgálatok ritka fertőzést és krónikus betegségeket állapítottak meg.
F. O. - szmo.hu
2025. április 16.



Betsy Arakawa, Gene Hackman felesége 2025. február 10-én több egészségügyi problémára keresett rá az interneten. Többek között azt próbálta megtudni, hogy „okozhat-e a Covid szédülést?”, illetve utánanézett a megfázás és az orrvérzés kapcsolatának is, írja az Unilad. Másnap lemondta a masszázsidőpontját, mivel Hackman influenzaszerű tüneteket produkált, noha a Covid-tesztje negatív lett. Ugyanezen a napon

oxigénpalackokat rendelt az Amazonról, és többször is megpróbált elérni egy egészségügyi klinikát, de nem kapott ellátást.

Betsy Arakawa február 12-én hunyt el, halálát hantavírus okozta tüdőszindróma okozta. Gene Hackmant február 18-án érte a halál, nála súlyos szívbetegséget és Alzheimer-kórt állapítottak meg. A hatóságok mindkettőjüket február 26-án találták meg otthonukban, a Új-Mexikó állambeli Santa Féban.

A pár három kutyát tartott a házban. Az egyik állat, Zinna, elpusztult, feltehetően kiszáradás és éhezés miatt. A másik két kutya túlélte az eseményeket.

A ház körül több melléképületben rágcsálók jelenlétére utaló nyomokat találtak, a főépületben azonban nem észleltek aktivitást. A vizsgálat során kizárták, hogy szén-monoxid-mérgezés vagy gázszivárgás okozta volna a tragédiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET: