180 gyerek apja lehet egy spermadonor, pedig csak tízé lehetne
Egy brit családjogi bíró arra figyelmeztette a nőket, hogy komoly problémákkal járhat, ha nem hivatalos úton keresnek spermadonort. A döntés hátterében egy férfi áll, aki saját bevallása szerint több mint 180 gyereket nemzett világszerte. Most szülői jogokat követelt egy olyan gyermek felett, akinek a fogantatásához az ő spermáját használták, írja a BBC.
Robert Charles Albon, aki az interneten „Joe Donor” néven hirdeti magát, éveken át ajánlotta fel spermáját különböző országokban. Egy azonos nemű pár is így választotta őt, de az örömük hamar rémálommá vált.
A walesi családjogi bíróság kimondta: Albon mindössze egyszer, néhány percre találkozott a gyerekkel csecsemőkorában, és semmilyen szülői szerepet nem töltött be az életében. A férfi mégis ragaszkodott ahhoz, hogy a nem biológiai anyát ne anyának, hanem „nagynéninek” nevezzék, holott ő születése óta gondoskodott a gyerekről.
A több mint két évig húzódó jogi csatározás komoly lelki terhet jelentett a családnak. A biológiai anya szorongással és depresszióval küzdött, állapota az eljárás során tovább romlott. A bíróság végül elutasította Albon követeléseit, és megállapította, hogy semmilyen formában nem szolgálná a gyermek érdekét, ha kapcsolatba kerülne vele.
Az ítélet szerint Albon nem a gyerek jólétéért harcolt, hanem arra próbált hivatkozni, hogy így biztosítsa magának a jogot az Egyesült Királyságban tartózkodásra. A bíró úgy fogalmazott, hogy a férfi nemcsak irányítani akarja az érintett nőket, hanem egyfajta „projektként” tekint a spermadonációra, és világszerte minél több gyermeket akar nemzeni.
Az Egyesült Királyság törvényei szerint egy spermadonort legfeljebb tíz család használhat fel hivatalos úton. Az engedélyezett klinikák biztosítják a megfelelő egészségügyi szűrést és jogi védelmet, ami megakadályozza az ilyen bonyodalmakat.
A Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) szerint csak klinikán keresztül biztonságos a spermadonáció. „A hivatalos eljárás biztosítja, hogy minden érintett védve legyen, a donor pedig ne követelhessen szülői jogokat” – mondta Clare Ettinghausen, a HFEA egyik vezetője.
A BBC megkereste Albont az ügyben, aki egyelőre nem válaszolt a kérdéseikre.