150 éve nem történt ilyen: pelikán költözött a hortobágyi Halastóba!
A Hortobágyi Nemzeti Park honlapján pénteken közölték,, hogy március 30 óta egy rózsás gödény - más néven pelikán - a Hortobágy-Halastó északi részén, és a közeli V. tavon.
A madár 1870-ben kipusztult hazánkból, legközelebbi költőterülete Romániában, a Duna-deltában van.

Fotók: Koczka András, HNP
A gödények (pelikánok) jellegzetes külsejű madarak, leginkább halakat esznek. Európában két fajuk van: a rózsás gödény és a borzas gödény. Utóbbi legközelebb szintén a Duna-deltában, illetve Macedóniában fészkel.
A hatalmas termetű rózsás gödény szárnyfesztávolsága elérheti a 330-350 centit, és akár tízkilósnál is nehezebb lehet. Európában mára már csak néhány helyen fészkel, leginkább nagy folyók torkolatvidékén. Sajnos a folyók szabályozásával, a nagy mocsarak lecsapolásával ez a madárfaj elveszítette legfontosabb élőhelyeit, egész európai állománya veszélyeztetett.
A nagy madárcsoportokon belül vannak kóborló hajlamú, úgynevezett nomadizáló példányok. Ezek - sokszor még azelőtt, hogy ivaréretté válnának - akár nagy távolságokra is elvetődnek a költőterületüktől - ilyen lehet ez a pelikán is.


A madár nagyon ritka, az elmúlt 5 évben ez a negyedik példány, ami megfordul Magyarországon.
így nem csoda, hogy mióta itt van, sokan csak azért utaznak a Hortobágyra, hogy megnézzék és lefotózzák a rózsás gödényt. Egyébként fokozottan védett is, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.