Vállalkozz! Elmondjuk, hogyan vágj bele
Ahhoz, hogy az önálló vállalkozás valóban örömöt és bevételt hozzon, fontos, hogy biztos és erős alapokra építsd üzletedet. Ehhez tájékozottnak és felkészültnek kell lenned, hogy már a legelején a neked legjövedelmezőbb és legpraktikusabb formát válaszd vállalkozásodhoz.
Milyen üzletágban szeretnél tevékenykedni? Milyen üzleti kockázatok vannak az ágazaton belül, mekkora az induló vállalkozások tőkeigénye, és mi az általánosan elfogadott vállalkozási forma?
Mekkora az induló tőkéd?
Mekkora havi, illetve éves forgalommal számolhatsz?
Milyen költségeid lesznek a működés során?
Rendszeresen van szükséged jövedelemre a vállalkozásból, vagy elég évente egyszer kivenned?
Egyáltalán, milyen nyereségre számíthatsz?
Akarsz üzleti kapcsolatot létesíteni EU-n belüli vagy kívüli országokkal?
Ha ezekre tudod a válaszokat, már leszűkítheted a döntésedet kb. két-három vállalkozási formára. Nem árt pontosan végigvenni a lehetőségeket, és akár könyvelő segítségét kérni a továbbiakban, ugyanis egy-egy rossz döntés rengeteg pénzedbe kerülhet. Egy-egy cégjegyzékátírás súlyos százezrekbe kerülhet, egy-egy rosszul megválasztott adózási módból pedig nem mindig lehet kilépni. A www.indulovallalkozas.hu segítségével végigvettük, milyen vállalkozási formák közül választhatsz.

Adószámos magánszemély
Ezt a vállalkozási formát indíthatod el a legegyszerűbben, klasszikus értelemben sokkal inkább számít az alkalmi bevételek legális adózási formájának, mint vállalkozási formának. Igénylése is meglehetősen egyszerű: ha van ügyfélkapus regisztrációd, a NAV oldaláról letölthető ÁNYK nyomtatványkitöltő keretprogrammal töltsd ki és nyújtsd be elektronikusan az XXT101-es nyomtatványt. Ha nincs ügyfélkapus regisztrációd, ugyanezt papír alapon, postai úton vagy a NAV ügyfélszolgálatán is megteheted.
A nyomtatvány kitöltésekor a személyes adataid mellett meg kell adnod, hogy mi az a tevékenység, amit végzel, és milyen címen teszed azt. (Adószámos magánszemélyként bármilyen tevékenységet választhatsz, amelyhez van végzettséged.)Azt is el kell döntened, hogy például főállásként vagy bejelentett munkaviszony mellett csinálod a vállalkozásod. Emellett azt is ki kell választanod, hogy áfaalanyként végzed-e a munkádat, és hogy milyen jövedelemadózási módot választasz.
Az elvégzett munkáidról és bevételeidről minden esetben számlát kell kiállítanod. Ehhez a papírboltokban vehetsz számlatömböt a NAV-tól kapott adóazonosítóddal és személyi adataiddal. Ha szeretnél többet megtudni arról, hogyan dolgozhatsz adószámos magánszemélyként kattints ide.

Egyéni vállalkozás
Ahhoz, hogy egyéni vállalkozó legyél, nem kell céget alapítanod, és komoly kiadásba sem kell verned magad miatta. Viszont egyéni vállalkozóként már korlátlanul vállalkozhatsz. Ehhez mindenképp szükséged lesz ügyfélkapus regisztrációra, vállalkozásodat pedig a www.magyarorszag.hu kormányzati portálon keresztül alapíthatod meg. Az adataid mellett szükséged lesz értesítési címre, székhelyre, telephelyre, ahol biztosan át tudod venni a NAV-tól jövő leveleket. A bejelentett címeket pedig jól látható cégtáblával is meg kell jelölni – ezeket a NAV is ellenőrizni fogja. Mint az adószámos magánszemély esetében, itt is fontos, hogy rendelkezz azzal a végzettséggel, amit a tevékenységi körbe jegyeztetsz. Ha neked nincs ilyen végzettséged, olyan alkalmazottat kell felvenned, aki rendelkezik a megfelelő végzettséggel. Mindemellett ki kell választanod az adózási formát, 15 napon belül be kell jelentkezned a NAV-hoz és a helyi önkormányzathoz iparűzési adó alá, valamint 5 napon belül a Kereskedelmi- és Iparkamarához.
Ha félsz, hogy a rengeteg irat között elveszel és szeretnéd bebiztosítani, hogy adózási formából is a neked legkedvezőbbet választ, jó, ha már a legelején könyvelő segítségét kéred, aki a bejelentéseket is elintézi helyetted. Ha egyéni vállalkozásba kezdesz, további hasznos információkat itt találsz.

Társas vállalkozások
Ha társas vállalkozást alapítasz, - például bt.-t, kft.-t, kkt.-t, zrt.-t vagy nyrt.-t – mindenképpen szükséged lesz ügyvédre, ez ugyanis a korábban tárgyaltaknál egy lényegesen hosszabb, bonyolultabb és költségesebb folyamat. Ezért is olyan fontos, hogy kérd hozzáértők segítségét abban, milyen vállalkozási formát válasz, milyen portfóliót alakíts ki az alaptőkében és mikor bocsásd azt a vállalkozás rendelkezésére, szükséged lesz-e EU-s adószámra stb. Egyszóval a korábban már részletezett kérdéskörök közös átnézéséhez. Szükséged lesz alapító okiratra is, amelyben szerepel a társaság neve, székhelye, alapítója, tevékenységi köre(i), törzstőkéje, képviselője és a nyereségfelosztás módja. Sőt, ezeken túl vállalkozási formánként eltérő, különféle egyéb kérdésekről is rendelkezned kell az alapító okiratban.
Ahhoz, hogy később ne kelljen az okiratot több százezres díjért módosítanod, érdemes az alapítás során ügyvéddel és adótanácsadóval egyeztetve megalkotni azt. Részletesebben társas vállalkozásodhoz itt találhatsz tanácsokat és segítséget is ajánlanak ha eltévednél a törvények erdejében.