„Tönkretette az egészségemet és a szexuális életemet a vegán étrend”
"A klímaváltozás és az állatokkal szembeni kegyetlenség világában ésszerű választásnak tűnt a vegán életmódra váltás. Az is világossá vált számomra, hogy a veganizmus jelentős egészségügyi előnyökkel jár: számtalan tanulmány kimutatta, hogy csökkenti a szívelégtelenség, a sztrók és a rák bizonyos típusainak kockázatát"
- írja a cikkben.
Az újságíró azonban azt is tudta, hogy a szigorú vegán étrend azzal jár, hogy kevesebb B12 vitamint visz be, ami például memóriazavarokat és légzési nehézségeket okozhat, ezért rendszeresen szedett vitaminokat, hogy pótolja a hiányt.
A problémák 2016 októberében kezdődtek, amikor még nem is sejtette, hogy a rossz közérzetét a táplálkozása okozza. Először azt vette észre, hogy amikor vizel, szúró fájdalmat érez. Mivel nem múlt el, orvoshoz ment, de még ő sem tudta pontosan megállapítani, mitől van ez. Hiába kapott rá többfajta gyógyszert is, nem akart elmúlni a fájdalom.
A következő probléma a fogínyvérzés volt, amit egy idő után már minden fogmosásnál tapasztalt. Később már rendszeres fejfájás is gyötörte reggelenként, és furcsa foltok jelentek meg a bőrén a szája körül.
A 49 éves nő ekkor már nagyon megijedt és ismét elment az orvosához, aki azt mondta, egy krónikus gombafertőzéstől szenved, de az erre felírt gyógyszer sem segített az állapotán.
"Eltelt újabb pár hónap, és ekkor már kezdtem úgy érezni magam, mint egy problémás páciens. A szexuális életem igazából nem is létezett az állandó fájdalmak miatt, és kezdtem azt hinni, hogy ez már állandósulni fog"
- írja.
A szerző tanácstalan volt, nem tudta, mi okozza a rossz közérzetét és a fájdalmait. Nem dohányzik, nem eszik gyorskaját, és semmi olyan örökletes betegsége nincs, ami ezeket a tüneteket megmagyarázná. Elkeseredettségében a Google-höz fordult, ahonnan több fórumra kattintott, és kiderült, hogy rajta kívül sok nő szenved hasonló problémáktól. Ott valakinek azt javasolták, hogy menjen el orvoshoz, mert akár rákos is lehet. Rögtön utánanézett, és azt olvasta, hogy a rák egyes tünetei egyeznek az övéivel. Ettől Flic annyira megrémült, hogy elment kivizsgáltatni magát, de szerencsére negatív lett minden eredménye. Ezután arra gyanakodott, hogy ételallergiája van, de az is tévesnek bizonyult.
Akkor változott meg minden, amikor visszament a kórházba, ahol egy másik rákspecialistának elmondta a panaszait. Ő rájött arra, hogy a nőnek nikkelallergiája van, ugyanis látta, hogy az ékszerei miatt Flic bőre kipirosodott és kiütései lettek. Az orvos elmondta neki, hogy
sok étel tartalmaz nikkelt, a nő szervezete pedig nem volt képes felszívni a bevitt mennyiséget, ezért lett fájdalmas kiütése, és ezért is vérzett az ínye. Az allergiateszt is alátámasztotta a diagnózist,
így Flic megkönnyebbült, hogy végre tudja, mi a baja.
Amikor hazaért, gyorsan rákeresett a neten, hogy megnézze, milyen ételekben van nikkel. Kiderült, hogy a szójában (a vegán étrend egyik alapjában), a hüvelyesekben, a diófélékben és magvakban (amiket naponta evett, mert azt hitte egészségesek), a kelkáposztában, az étcsokoládéban, a tofuban (ami szójából készül), a paradicsommagban (amit tonnaszámra evett) és a zabban is megtalálható, míg a halban, húsban, tojásban és a tejtermékekben nincs.
"A nikkel lett az egész étrendem. Az enyhe allergiámat nagyon súlyosbítottam azzal, hogy vegán lettem. A párom azonnal azt mondta, hogy nem lehetek többé vegán. Nem akartam elhinni ezt, hiszen elköteleztem magam emellett, és amúgy is, hogy szerkeszthetnék egy vegán magazint, ha én nem is vagyok vegán?"
Az újságírónő ezután elkerülte a nikkel alapú élelmiszereket, így már csak pár zöldséget és egy búzagluténból készült húspótlót ehetett. Már egy éjszaka alatt javultak a tünetei, de az egészsége még nem állt teljesen helyre.
Folyton fáradtnak, lehangoltnak érezte magát, és már nem élvezte úgy az evést, mint korábban. Hiába evett néha sajtot és tojást is, a helyzet nem lett jobb.
Így hát ismét elment az orvosához, aki kiadta az ukázt: több fehérjét kell fogyasztania, ezért legalább halat kellene ennie. A sors fintora, hogy azon a héten megtudta, hogy a magazin, amelynél dolgozott, megszűnik, így hát már a munkája miatt sem volt szüksége arra, hogy vegán legyen. Hallgatott az orvosa tanácsaira, és változtatott az étkezésén.
Újra elkezdett halat enni, és pár nap múlva már érzékelte is, hogy jelentősen javult a közérzete. Visszatért az energiája, szebb lett a bőre, megszűnt a fejfájása, pár hónap múlva pedig már az állandósult fájdalom és a kiütése is eltűntek, az ínye pedig ismét a régi volt.
Ennek ellenére még mindig úgy érzi, hogy szíve szerint vegán lenne, mert nagyon bűnösnek érzi magát, amiatt, hogy halat eszik. De be kellett ismernie, hogy mivel nikkelallergiája van, számára nem egészséges ez az életmód.
"Nem állítom azt, hogy a veganizmus rossz. Csak akkor az, ha nem tudod, mit csinálsz. Oda kell figyelni a test reakcióira, különben ugyanaz történhet, mint velem. Idén is támogatom azokat, akik januárban vegánok lesznek, de én sajnos a jövőben nem fogok csatlakozni hozzájuk. Számomra az az étrend, amit a legjobbnak gondoltam, kiderült, hogy a legrosszabb"
- zárja sorait Flic Everett.