A Rovatból

11+1 tipp, hogy biztosan el tudd adni a lakásod

A Jószaki blog szerzőjének tippjeivel értékesebbé válik az eladó lakásod és te lehetsz a lakáskeresők álma.
Forrás: Jószaki blog - szmo.hu
2017. július 26.



A Jószaki blogon nem csak hasznos tanácsokat találtok építkezéssel, felújítással és javítással kapcsolatban, hanem a legprofibb szakemberek közül - akár mások ajánlása alapján - kiválaszthatjátok a legtutibbat.

Eleged van abból, hogy lakáseladási tippként csak olyan közhelyekkel találkozol, hogy "csinálj jó fotót"? Ha igen, akkor ez a cikk neked szól, mert itt gyakorlati tippeket kapsz és nem csak spanyolviaszt újracsomagolva.

A legfontosabb szabály, hogy az első benyomás jó legyen, mert az dönt el mindent! A nézelődő az első 40 másodpercben eldönti, hogy bele tudna-e szeretni ebbe a lakásba, vagy sem. Ha úgy dönt, hogy igen, akkor a további percekkel megerősítéseket keres a szerelméhez, ha viszont rossz az első benyomása, talán illendőségből végignézi a lakást, de te már elvesztetted őt.

Ezért főképp erre fogunk koncentrálni, úgyhogy adjuk el a lakást Első Benyomásnak!

elado_lakas1

1. Ne hagyj ki semmit!

Mondj el mindent, amire vásárlói szempontból te is kíváncsi lennél - pl. infrastruktúra, szomszédok, szemétledobó, rezsi, stb. Jó, ha ezek már a hirdetés szövegében is szerepelnek, teljesen felesleges olyan érdeklődőt elcsalni, akinek valami nagyon fontos, de a te lakásod azt nem tudja neki megadni. Nem ő a te vásárlód.

2. Soha ne hazudj!

Tudtad, hogy rendelet szabályozza, hogy egy évig kártérítést is kérhet tőled az új vevő, ha valamit elhallgattál? Próbálj meg mindent, hogy "meg akarom venni" érzése legyen az érdeklődőnek, de ne hallgass el semmit, ami szenvedést okozhat neki.

Ha az alattad levő szomszéd napközben lelkesen zongorázik, mintha az övé lenne a lakótelep, mondd el nyíltan és drukkolj, hogy ne otthon dolgozó vállalkozó legyen az érdeklődő (ha ő is egész nap irodában dolgozik, a város másik végében, nem fogja zavarni a kora délutáni zongora, te pedig korrekt voltál). Ugyanez igaz a buszmegálló zajára is. Betehetsz halk zenét, hogy Első Benyomás örüljön, de ha kiálltok az erkélyre, mondd el, hogy csúcsidőben azért lehet ám hallani a forgalom zaját. Hidd el, minden őszinteség megtérül!

elado_lakas2

3. Hívj szakit!

Javíttasd meg a csöpögő csapot, a lógó virágtartó polcot vagy a redőny húzókáját. Ezek filléres javíttatási költségeket jelentenek, de a lakás árába ennek sokszorosát beépítheted. Iszonyú hangulatromboló, ha azt látja a lakásnéző, hogy minden esik szét. Ez egy érzés, nincs mögötte túl sok realitás, hiszen, ha belegondol, ő is tudja, hogy ezek nem nagy dolgok. De egyrészt összeadódnak, másrészt neki most bele kell szeretnie a lakásba. Úgyhogy hívj szakembert! Az első randi előtt is elmegyünk kozmetikushoz meg fodrászhoz, ugye?

Milyen felújítás éri meg és milyen nem?

Több szakember azt mondja, hogy a drága beruházásokat hagyd meg az új tulajdonosnak, az ajtócsere vagy burkolatcsere nem biztos, hogy megéri, mert jó eséllyel úgyis lecseréli és lehet, hogy totál más ízlése van.

Egy biztos. Vannak kivételek! Egy panellakás esetében az erkélyajtó és ablak lebontása jó döntés lehet, ha helyette egy faltól falig, padlótól plafonig érő, kihajtható üvegfelület kerül kialakítása, hiszen azzal teret nyitsz a természetbe, tavasztól őszig megnagyobbítod vele a lakást, így egészen biztos, hogy ezért el tudsz kérni annyival többet, hogy megérje belerakni azt a pár százezer forintot.

4. Így fényképezz okosan, hogy a fotók már a hirdetésben eladják a lakást helyetted!

A szuper képek ma már kötelezőek és online minden lehetőséged megvan, hogy a lakásod összes értékes négyzetcentijét bemutasd, hát élj a lehetőséggel!

Tölts le a telefonodra egy képszerkesztő alkalmazást, amivel élettel telivé teheted a fotókat, élénkebbé a színeket vagy élesebbé a formákat, attól függően, mire van szükség ahhoz, hogy tökéletes képek viruljanak a hirdetés szövege mellett. Rengeteget ingyeneset is találsz, úgyhogy nincs kifogás! A célod, hogy a lakásokat böngésző le se tudja venni a szemét a lakásod képeiről és feltétlen látni akarja élőben is. Szívből ajánlom a Google Snapseed-jét, amit az almádra vagy androidodra is letölthetsz.

Ügyelj rá, hogy a képeken látszódjanak a terek, világosak legyenek a színek. Alapszabály, hogy a világos tágít, a sötét szűkít optikailag. Ez nem azt jelenti, hogy duplázd a valós méretet vagy retusáld a képeidet, mert ugyan sok érdeklődőt fogsz behúzni, de hamar hátat is fordítanak, ha nem az fogadja őket, amibe a fotókon beleszerettek. Nem éri meg! Ha optikailag szeretnéd növelni a lakásodat, mutatok 7+1 azonnal bevethető trükköt, csak kattintanod kell!

Készíts panorámafotót, hogy sokkal többet mutathass a szobából, ráadásul a keresgélő egy egészen más perspektívából láthatja így a lakásodat. Hidd el, kevés hirdetésben találkozik ezzel az egyszerű és logikus megoldással, úgyhogy hatalmas előny a részedre, ha így is fotózol!

Mielőtt nekiállsz lelkesen fényképezni, rakd el a személyes holmikat, a hamutartót(!) és legyen rend! De erről még beszélünk!

Hamis tanács, hogy válassz verőfényes napot a fotózáshoz, hiszen olyankor a legnehezebb, az alulexponálás miatt pedig tök sötét lesz a lakás. Délelőtt vagy kora délután fotózz, amikor a legjobbak az esélyeid a valós, szép képek készítésére.

Ha mégsem érzed elég magabiztosnak magad, egy lakás árához képest igazán megtérül egy profi fotós segítségének költsége, úgyhogy keress egyet!

5. Így fogalmazd meg a hirdetés szövegét! Keltsd életre a lakást, írj róla úgy, hogy beleszeressen!

Írj a lakásról minél többet! Ne novellát, hanem használati útmutatót! A hirdetésben, az adatok felsorolása után azonnal villantsd fel lakásod előnyeit, hogy például, csodaszépen besüt a nap reggel a háló ablakán, de roló is van, ha mondjuk valaki inkább átaludná a napfelkeltét.

Ne blablázz és ne arról írj, hogy milyen "hangulatos környezetben található a lakás", hanem a fontos értékeit írd meg, mint pl. hogy van padlófűtésed, de nincsenek küszöbeid (és azt is írd, le, ez miért jó), vagy hogy a hagyományos panellakásodban minden műanyag fürdő-, WC- és konyhaajtó le van cserélve faajtóra. Minden picike dolgot írj fel, amit szeretsz, vagy, amiről azt gondolod, hogy másnak hasznos infó lehet (akár a lakásról, a környezetről, a szomszédokról).

elado_lakas3

Fontos, hogy ne felejtsd ki, milyen a lakásod fekvése, ha van, az alaprajzot is rakd fel. Ha nincs készen, te magad is rajzolhatsz, erre is vannak, ingyenes, könnyen használható netes segédeszközök, amikhez jó kis leírások vannak, úgyhogy neked is menni fog! A Google Maps segít, hogy tökéletesen pontosan meg tudd mutatni a lakás megközelíthetőségét, ezt se hagyd ki, egy link vagy egy beillesztett helyzetkép többet mond minden régimódi leírásnál.

A lakás energiafogyasztása mindenkit érdekel, jó ha ezt külön bontva mutatod be, fűtési szezonra, illetve a nyári hónapokra lebontva, átlagban. Az energiatanúsítványt se felejts el beszerezni, adásvételnél ez ma már kötelező!

6. Napos időben, friss levegővel fogadd az érdeklődőket!

Figyeld az időjárási híreket, mert nincs lehangolóbb, mint szürke, esős időben lakást nézegetni. Ha tudod, időzítsd a találkozót derült, tiszta időre, aztán már csak imádkoznod kell, hogy ne tévedjenek a meteorológusok túl nagyot.

Szellőztess, de figyelj rá, hogy ne legyen hideg, amikor az érdeklődőt fogadod, az senkinek nem otthonos érzés. Ha jó idő van, legyenek nyitva az ablakok, de ha túl hangos a lakás, érdemes valami halk zenét felrakni.

Engedj be minél több fényt! Ha a cél érdekében függönyt kell mosnod, ám legyen, de ablakot mindenképp! Nem bukik mindenki a sárga Tiffany lámpára és mivel nem randira megy, hanem lakást keres, jobb, ha a lehető legtöbb fényben fürdik az eladó ingatlan.

7. Frissítsd fel a bejáratot, rakd rendbe a lakáshoz vezető utat!

A bejárati ajtód az arca a lakásodnak, azzal találja szembe magát először a vevő. Egy új lábtörlő és egy szép dísz az ajtón (szigorúan a minimál design jegyében) elegánssá varázsolja az első találkozást.

Érdemes lakáseladás előtt a lépcsőházat is végignézni, hogy azon az útvonalon, amin az érdeklődő végigmegy a lakásodig, mi mindennel találkozhat máris, ami elveheti a kedvét a vásárlástól. Ilyen a rengeteg firka a liftben (aminek nagy része alkohollal lemosható) vagy a kiégett izzó a folyosón (cseréld ki "kölcsön" a háznak).

Első Benyomás kedvére tehetünk egy-egy szép virággal az előtérben (vidd ki az egyik bentit erre a napra) vagy a lemosott ablakokkal a folyosón, amik beeresztik a fényt és azt fogja érezni, hogy "Ide jó megérkezni!".

elado_lakas4

8. A híres tisztasági festés, ami nem csak a koszt tünteti el

Kopott, régi, mintás falak esetén fesd át a felületet modern, környezetbarát, vizes alapú falfestékkel, semleges, világos színűre, vagy festesd ki a lakást egy szakemberrel. Lehet, hogy valamikor nagyon jól ment az IKEA könyvespochoz a nagyvirág-mintás tapéta, de nem biztos, hogy Első Benyomás ódivat-fan. Az egyszínű, semleges felületekbe viszont bárki bele tudja képzelni a saját világát, ráadásul optikailag növeli is a teret, mondtam már? Tehát, ha szükséges, csinálj egy tisztasági festést, gazdaságosabb, mint évekig várni a vevőt!

9. Le a személyes tárgyakkal!

No, nem kell, hogy mindent kidobj (bár tökéletes időzítés egy jó kis szanáláshoz), de tüntesd el szem elöl a szükségtelen dolgokat. Ne legyen elöl a vasalni való, a gyerek játéka, sem a személyes tárgyak. A fregolin száradó alsónemű kiváltképp elveheti a kedvét a vásárlástól bárkinek, de ha nem, akkor sem a lakás fog a fejében járni, szóval személyes holmikkal a szekrényekbe, fiókokba, dobozokba! Hűtőmágnesek, gyerekrajzok és a tavalyi műhó az ablakon, csak neked kedves, a vevő rendetlenségnek érzékeli.

Ha van négylábú családtagod vagy egyéb háziállatod, az ő "nyomait" is érdemes eltüntetni, gondolunk itt a nyálas rongybabájára vagy a macskahintára és -mászókára. Nem tudhatod, mennyire tud azonosulni ezzel a lakást kereső személy. Vannak, akik azt mondják, hogy az állatot is vidd át a szomszédba a látogatás idejére. Ezt én kicsit túlzásnak tartom, de ha több érdeklődőnél azt látod, hogy a "Helló, szépséééég!" felkiáltás helyett nagy ívben kerüli kis kedvencedet, akkor lehet, hogy érdemes arra az időszakra időzíteni apunak a kutyasétáltatást. Biztos, ami biztos!

10. Kevesebb tárgy, nagyobb tér

Ami már költöztethető, azt dobozold be, és menjen a tárolóhelységbe! Talán túlzásnak tűnhet, de ha neked nagyon-nagyon sok "felesleges" bútorod és különböző cuccod van, akkor érdemes lehet egy raktárt is bérelned, pár négyzetméteresbe mindened befér és megéri az a pár tízezer forint, ebben biztos lehetsz.

Kevés ember képes üres falakba egy barátságos, meleg otthont beleképzelni, ezért maradjon egy-két otthonos bútor. Nem szívesen mutatnád, hogy kakaófoltos a kanapé? Teríts rá egy ágytakartót, de ügyelj a harmóniára! Használj divatos, egyszínű kiegészítőket (plédeket, díszpárnákat, terítőket), de csak mértékkel. Nem, nem tesszük a nagyi horgolt csipkéjét a lapos TV-re!

elado_lakas5

A konyhából is pakolj el mindent, csak egy-két gép legyen elöl és valami dekoráció, esetleg gyümölcsöskosár, vagy egy kis tálalóban mogyoró, cukorka (persze, hogy kínáld is meg, amikor épp ott nézelődtök - így máris vendégszerető érzése lesz a konyhától is)

11. Egy lakás illata

A rend és tisztaság annyira egyértelmű, hogy külön pontot sem érdemel, viszont sokan feledkeznek meg az illatokról. Vigyázz a szagokkal! Már az is elég, ha a lépcsőházban terjeng a kelkáposztafőzelék átható aromája, de az ellen túl sokat nem tehetsz. A te lakásod viszont friss levegőtől és esetleg pár csepp semleges illóolajtól illatozzon. Többet számít, mint hinnéd! Lehet, hogy te imádod a szantálfa tömény illatát, de azzal lehet, hogy csak elüldözöd a lelkes érdeklődőt, úgyhogy itt se magadra gondolj!

A cigaretta vagy háziállat okozta szagokra különösen figyelj, hisz, ami neked fel sem tűnik, az egy állatok nélkül élő vagy antidohányos embernek igencsak kellemetlen lehet. Lehet vitázni, de ahogy a füstölgők, úgy a macskások sem érzik, pedig igenis "van szaga". Csak szólunk! A függöny már kimosva, az pipa, de elő az alkoholos kendőkkel, törölj át minden nikotinos felületet, moss át mindent, amit csak lehet és cserélj almot minden új kopogtató előtt.

+1 Tiszta lakás - ápolt lakó

Sminkelj, menj fodrászhoz, de minimum moss hajat, légy ápolt és üde! Ha mások is vannak otthon, ők is. Egy derűs, kellemes benyomást keltő, magára adó, elegáns család otthona mindig vonzóbb célpont, mint egy kialvatlan, leharcolt társaságé.

Egy szó, mint száz, némi odafigyeléssel és a fenti apróságok meglépésével ezerszer jobb esélye lesz a lakásodnak, hogy új tulajdonost találjon! Képzeld bele magad az otthonát kereső személy helyzetébe (jó eséllyel te is pont benne vagy) és felelj meg az elvárásoknak. Ennyi!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Már nem a Hanna a legnépszerűbb lánynév, a fiúknál a Dominik kirobbanthatatlan
A lányoknál az Abigélek és a Nazirák, míg a fiúknál az Ábelek és az Eliotok hajráztak nagyon 2023-ról 24-re. Az élmezőnyben csak kisebb cserék történtek.


Mint minden évben, most is megtudhatjuk, hogy mik voltak a legnépszerűbb lány- és fiúnevek az elmúlt esztendőben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Bár hazánkban folyamatosan gondot jelent a megszületett gyerekek alacsony száma, ennek sok hatása nincs a névadási szokásokra, igaz, néhány érdekes trend megfigyelhető.

A lányok esetében változás történt az első helyen: a korábban vezető Hannát beelőzte a 2023-ban még csak harmadik Luca.

Az élmezőny itt a következőképp néz ki:

  1. Luca
  2. Hanna
  3. Zoé
  4. Anna
  5. Emma
  6. Léna.

A lista első 50-jében a legnagyobbat az Nazirák ugrottak előre: a korábbi 76. helyett már a 40. legnépszerűbb név a listán. Az Abigélek is nagyot mentek: ők a 38.-ról a 27. helyre törtek előre.

A további listát itt lehet böngészni:

A fiúknál sokkal nehezebben változnak a trendek. Ott 2023-hoz képest nincs változás a dobogón, de az első 15-ben sincsenek jelentős változások. A 23-ban még negyedik Mátéknak tavaly meg kellett elégedniük a 6. hellyel, a Milánok és a Marcellek is beelőztek. Itt az élmezőny így néz ki:

  1. Dominik
  2. Olivér
  3. Levente
  4. Marcell
  5. Milán
  6. Máté.

Az első 50-ben itt az Ábelek dobbantottak nagyot: 14 helyet előre ugorva a 34.-ről a 20. helyre ugrottak. Nem panaszkodhatnak a Barnabások sem, akik a 25.-ről a 19.-re kerültek. Némi meglepetésre hatalmas, 25 helyes röppályával éppen befértek az első 50.-be az Eliotok. Tavaly Magyarországon 228 kisfiú kapta ezt a nevet.

A fiúnevek további listája:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
KVÍZ: Te mennyire vagy tudatos megtakarító?
Infláció feletti hozam - de mivel is? Hogyan érdemes kezelni a megtakarításainkat? Töltsd ki kvízünket, és tudd meg, mennyire vagy tisztában a megtakarítási lehetőségekkel!


Pénzügyi öngondoskodás. Ismerősen hangzik a fogalom? Vagy nem csak a fogalom van meg, de a gyakorlatban is sikerül megvalósítani?

Egy korábbi videónkban ezzel a témával kapcsolatban kérdeztük az utca emberét, és bár kiderült, hogy nagyon különböző az egyes válaszolók tudásszintje, egy dologban mindenki egyetértett: hosszú távú céljaink eléréséhez elengedhetetlen a megtakarítások helyes befektetése, felhasználása.

A váratlan költségekre elkülönített pénz mellett öngondoskodásnak minősül egy konkrét célra félretett összeg is. Az OTP Bank 2024-es Öngondoskodási Indexe szerint pedig már

többen vannak azok, akik hajlandóak lemondani napi kiadásokról, hogy a jövőjükre félre tegyenek (58%), mint azok, akiknél a pénz csak jön és megy.

A Groupama és az OTP Bank tavalyi kutatása alapján ugyan a háztartások 40 százaléka rendelkezik megtakarítással, ám több mint harmaduk még mindig kizárólag csak készpénzben vagy tartja pénzét. A megtakarítással rendelkezők közül sokan állampapírba fektették a pénzüket: idén a 16 - 75 éves lakosság közel negyede számít állampapírból származó kifizetésre.

Tippek tudatos megtakarítóknak

Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős területének vezetője kiemelte, hogy már kisebb pénzügyi döntésekkel is tízezreket takaríthatunk meg. Ha pedig a régóta megtakarított, vagy az állampapírokba fektetett, most lejáró megtakarításunkat, illetve az állampapír kamatfizetésekből érkező összegeket szeretnénk okosan felhasználni vagy újra befektetni, akkor elengedhetetlen a tudatos tervezés.

Mielőtt döntést hozunk, érdemes mérlegelni a pénzügyi céljainkat, az elérhető befektetési lehetőségeket, az időtávot és a kockázatokat. Ha kérdésünk merül fel, ne féljünk szakértői segítséget kérni - az OTP Bank szakértői az élethelyzetünkhöz, céljainkhoz igazodva segítenek megtalálni a számunkra legmegfelelőbb megtakarítási megoldást.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül befektetési ajánlásnak, vagy ajánlattételi felhívásnak. Az OTP Bank Nyrt. által forgalmazott értékpapírokkal és befektetési formákkal kapcsolatos konkrét információkról, a költségekről és a lehetséges kockázatokról részletesen tájékozódjon az OTP Bank holnapján (www.otpbank.hu) elérhető hivatalos tájékoztatóból és a kezelési szabályzatból, valamint hirdetményből.

A megtakarításokról szóló egyszerre játékos és edukatív kvízünk segítségével tesztelheted, te mennyire vagy tudatos a témában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Húsvéti bevásárlás: teszteltük, hogy alakulnak az árak, és megnéztük, hogyan kerül a csokinyuszi a boltokba
Húsvét közeledtével kíváncsiak voltunk, hogyan készülnek fel az áruházak az ünnepi rohamra és teszteltük, mennyibe kerül vajon egy húsvéti bevásárlás. Videónkból kiderül, mennyit sikerült spórolni a kasszánál, de kulisszatitkokat is mutatunk: utánajártunk, hogyan kerül a csokinyuszi a Tesco polcaira.


Ahogy közeledik a húsvét, egyre többen indulnak útnak, hogy beszerezzék az ünnepi asztalhoz szükséges finomságokat – a sonkától kezdve a tojásig, a kalácstól a csokoládé nyuszikig. Idén mi is bevásárlókosarat ragadtunk, és ellátogattunk a Tesco budaörsi áruházába, hogy megnézzük, milyen árakkal és kínálattal számolhatnak a vásárlók húsvét előtt.

Vajon idén mennyire kell mélyen a zsebünkbe nyúlni, ha a klasszikus húsvéti finomságokkal szeretnénk feltölteni a kosarunkat?

A vásárlás során azonnal szembetűnt, hogy nem mindegy, hogyan válogatunk! A Tesco Clubcarddal ugyanis nemcsak a kosarunkat tölthetjük meg ínycsiklandó termékekkel, de jócskán spórolhatunk is. Egy-egy terméknél akár több száz forintot is, így érdemes beszerezni a digitális kártyát azoknak is, akik eddig nem használták. Az akciók a húsvéti szezonban különösen előnyösek, hiszen az ilyenkor jellemző nagybevásárlások során összeadódik a megtakarítás.

Nagybevásárlás olcsóbban

Szalámi, tészta, kukoricakonzerv, liszt, öblítő, mosogatószer, kutyaeledel. Tipikus bevásárlólista, ráadásul tipikusan 2-3 helyre is elmegyünk, hogy mindezt beszerezzük. A Tescónál viszont mindezt egy helyen, és még olcsóbban megvehetjük, mint tavaly ilyenkor. Az áruházlánc ugyanis áprilistól 260 olyan termék árát is csökkentette a tavalyinál alacsonyabb szintre, ami nagyobb bevásárláskor kerül a kosarakba. Legyen szó akár húsvéti készülődésről, nagytakarításról vagy a hűtőszekrény feltöltéséről, a Tesco Árgarancia programjában és kedvező Clubcard-árain mindent megtalálsz, amire szükséged van.

A húsvéti roham idején a polcok gyorsan ürülnek, a termékek pótlása azonban zökkenőmentesen zajlik – köszönhetően a Tesco hatalmas logisztikai hálózatának. Hogy megtudjuk, hogyan jutnak el időben a húsvéti termékek az áruházakba, ellátogattunk a Tesco logisztikai központjába is. Megnéztük, hogyan működik Szigetszentmiklóson, ahonnan az ünnepi kínálat java is útnak indul.

A húsvéti bevásárlásról és a logisztikai központban tett látogatásról készült videónkat nézd meg itt - a végén pedig az is kiderül, mennyit sikerült spórolnunk:

Belestünk a kulisszák mögé, és Melhardt Norbert raktárvezető vezetésével megnéztük azt az elképesztő,

100 ezer négyzetméteres komplexumot, amely nemcsak méreteiben és technológiai megoldásaiban lenyűgöző, hanem arra is képes, hogy 24 órán belül kiszolgáljon 198 Tesco áruházat országszerte.

Itt láthattuk, hogy milyen összehangolt munkára van szükség ahhoz, hogy az ország több száz üzletébe eljussanak az ünnepi áruk. A raktárakban már hetekkel az ünnep előtt megkezdődik a húsvéti áruk fogadása, rendszerezése, majd szétosztása. A precízen működő logisztikai rendszernek köszönhetően a polcokon mindig friss és megfelelő mennyiségű áru várja a vásárlókat – még az utolsó pillanatban is.

Miért kellett ez az új központ?

A válasz egyszerű: hatékonyság és fenntarthatóság. A korábbi herceghalmi és gyáli raktárakat egy központba vonták össze, hogy kevesebb megtett kilométerrel, kisebb környezeti terheléssel és gyorsabb kiszállítással működjön a Tesco logisztikája. A számok önmagukért beszélnek: az éves szén-dioxid-kibocsátás várhatóan 830 tonnával csökken, és a megújuló energiát több mint 8600 napelem biztosítja.

Mi van a színfalak mögött?

Március óta teljes kapacitással pörög a központ, ahol minden terméktípus külön zónát kapott: a hűtést nem igénylő szárazáru, a zöldség-gyümölcs, a tejtermékek, húsok és halak mind saját részlegben „laknak”, különböző hőmérsékletű csarnokokban.

Külső szemlélőként a legdurvább talán az 1 fokos hűtőcsarnok, ahol zsilipes dokkolórendszer akadályozza meg a hőveszteséget, és ahol egy kamion rakodása pont úgy történik, mint egy svájci óramű működése.

A logisztika teljes mértékben digitális: a termékek útja a beérkezéstől a kiszállításig nyomon követhető, a kollégák pedig PDA-val és vonalkódokkal dolgoznak. A csarnokban 32 ezer raklapnyi, azaz körülbelül 2,5 millió karton termék tárolható, és minden úgy van kialakítva, hogy még a targoncák is menetrendszerűen működjenek.

És hogy néz ki egy nap itt?

Az üzemben közel 900 munkatárs dolgozik folyamatos műszakokban, a pihenőidőben pedig masszázsfotelek, csocsóasztalok és meleg étel is várja őket. A biztonságról több száz kamera, mozgásérzékelő és tűzvédelmi rendszer gondoskodik – egészen elképesztő, milyen komplexitással működik ez az egész.

A telephely saját járműjavítóval, kamionmosóval és üzemanyagtöltő állomással is fel van szerelve. Ráadásul egy elektromos vontató is segíti a munkát, ami újabb lépés a környezetbarát működés felé.

És mi köze mindennek a húsvéthoz?

Nos, a Tesco üzletekbe március végétől már innen érkeznek a húsvéti termékek: több száz tonna sonka, több mint húszféle, magyar forrásból származó tojás (heti akár 2 millió darab!), friss zöldségek, kalács, torma, no meg persze a csokinyuszik és -tojások is itt indulnak útnak, hogy az ünnepi asztalra kerüljenek.

Mi pedig a látogatás során megtapasztaltuk: ez a központ nemcsak logisztikai bravúr, hanem egy aprólékosan megtervezett, jövőbiztos rendszer, ami mögött ott áll a technológia, az ember és a környezettudatos szemlélet – na meg az a csapat, amelynek köszönhetően a húsvéti reggeli (és minden más bevásárlás) tényleg gond nélkül az asztalodra kerülhet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: