Romantikus gesztus vagy erőszakos nyomulás a nyilvános lánykérés?
Sokan felháborodtak, amikor a riói olimpián, a nyilvánosság előtt kérte meg az ezüstérmet nyert kínai Ho Ce kezét a barátja.
A női műugrók 3 méteres versenye után állhatott dobogóra Ho Ce. A neki szóló figyelmet, a reflektorfényt és az ünneplést azonban nem élvezhette sokáig, mert odalépett hozzá a párja, a szintén műugró Csin Kaj, majd térden állva kérte meg a kezét.
Azért háborodtak fel ezen annyian, mert úgy vélik, a férfi ezzel ellopta a show-t a barátnője elől. Ho Ce egyébként igent mondott ugyan, de azt nyilatkozta, hogy ő még várt volna az eljegyzéssel.

Egy ezzel ellentétes kimenetelű lánykérésről is hírt adott annak idején a sajtó. Néhány éve egy amerikai kosárlabdameccs szünetében a közönséget pásztázó kamera egy párt mutatott.
A férfi egy gyűrűt akart átnyújtani a kedvesének, a nő azonban nemet intett, és elhagyta a helyszínt. De az a kínai férfi is felsült, aki 99 iPhone-ból kirakott nagy szív közepén tette fel a nagy kérdést, a lány pedig nemet mondott neki a nyilvánosság előtt.
Van, aki ezeknek az eseményeknek a jó oldalát látja, és romantikusnak tartja az ilyen lánykérést. Amikor a Nőkért Egyesület Facebook-oldalán a témáról vita indult, az egyik hozzászóló azt írta, neki tetszett. A lánykérős videók is hihetetlenül népszerűek, egy 2016-os pécsi szalagavatós lánykérés például 1200 lájkot kapott nálunk.
VIDEÓ: Itt egy ovis csoportot vontak be a lánykérésbe
Mások azonban úgy gondolják, hogy több probléma is akad a a közönség előtt tartott, videóra vett, sőt, a barátokat és a családtagokat is a mókába vonó lánykérésekkel. Az egyik, hogy hiányzik az intimitás, az, hogy valóban csupán 2 ember személyes ügye, boldog vagy izgalmas eseménye legyen.
A másik dolog, hogy ez olyan helyzet, amely szinte kikényszeríti az igent.
Bizonyára euforikus pillanat, zavarba ejtő, meglepő is, és sokan a pillanat hevében úgy mondhatnak igent, hogy később esetleg megbánják. Ebben szituációban ugyanis aki nemet mond, az csak rosszul jöhet ki belőle. Szinte mindenki arra fog emlékezni, hogy miatta hogy felsült szegény fiú.
Van, aki egyenesen megmondja, hogy érzelmi zsarolással ér fel a nyilvános lánykérés.
„Ilyenkor a vőlegényjelölt azért nem mert kettesben színt vallani, mert fél a kikosarazástól, vagy akár csak az árnyalt választól? Például „szeretlek, de a házassággal várjunk még”. (Erre a kínai műugró esetében lehetett esély, a lány azt nyilatkozta a sajtónak, hogy nem akarta ilyen korán elkötelezni magát.)
Ott, abban a pillanatban, az olimpia több tízezres, illetve a diplomaosztó több százas közönsége előtt, kamerák kereszttüzében nyilván nem kezd el a nő ilyesmit fejtegetni, és valószínűleg egy nyilvános nemleges válasszal sem akarja megszégyeníteni azt az embert, akivel évek óta együtt jár.
De persze manipulációt feltételezni rosszindulatú dolog, hiheti azt szegény vőlegényjelölt,
hogy ez egy lovagias, romantikus tett, és a nyilvános lánykéréssel tényleg csak örömet akar szerezi imádottjának – de ez esetben is miért nem például egy baráti összejövetelt választ, és miért egy szakmai rendezvényt?” - teszi fel a kérdést Antoni Rita a Reflektoron megjelent cikkében.
"Mi van, ha sokkal többre tartja, hogy a férfi, akivel le szeretné élni az életét, feleségül akarja venni, mint az olimpiai érmet? Ez az ő élete, és nem hiszem, hogy bárkinek joga lenne ítélkezni. Biztos vagyok benne, hogy a srác a legjobb szándekkal választotta ezt az időpontot, és nem azért, hogy "ellopja a show-t". Ez az állandó gyanakvás a legnagyobb baj. Nem kell ennyire félni a férfiaktól!" - írja ez egyik hozzászóló a Nőkért Facebook-oldalon indult vitában.

„A partner erre nem biztos, hogy fel van készülve, és adott esetben nem biztos, hogy azonnal igent mondana” - mondta Bús Tímea életvezetési tanácsadó az RTL Klub Fókusz című műsorában a nyilvános lénykéréssel kapcsolatban. „Nagy nyilvánosság előtt pont az intimitás sérül, hiszen úgy tudunk elmélyülni egymásban, hogy egymásra figyelünk, tulajdonképpen az énhatáraink feloldódnak, és beleolvadunk a másikba. Ezt nagy közönség előtt nem tudjuk megtenni.”
Bús Tímea azt is elmondta, hogy sokan manapság nem átélik az élményeiket, hanem megosztják azokat. Szerinte az is kérdés, mi ennek a célja, és kinek szól. Mert ha csak a lánynak szól, akkor nem biztos, hogy ott lesz a nagy közönség.
VIDEÓ: Az RTL Klub Fókusz című műsorának riportja a nyilvános lánykérésekről:
Ti mit gondoltok? Cuki vagy ciki?