Te megnéznéd, hogyan festesz majd 30-40 év múlva? És mi van akkor, ha nem tetszik, amit látsz?
Fiatalabb korunkban még nem igazán gondolunk arra, hogy nyugdíjasként mit fogunk csinálni, miből fogunk élni. Valójában azonban az évek előre haladtával ez is fontos kérdéssé válik. Egy öregítő filter/effektus segítségével megmutattuk négy harminc év körülinek, hogy hogy fognak kinézni 30-40 év múlva. Megkérdeztük őket, arról is, hogy milyen életet képzelnek el, és mi kell ahhoz, hogy 65 felett jól és biztonságban érezzék magukat. A fiatalok jövőjével és az időskori megtakarítással kapcsolatban pedig az OTP Nyugdíjpénztár szakértője adott néhány hasznos tanácsot.

Addig is persze Zsanettnek is még van pár nagyobb kiadás, amire gyűjt.
A megtakarításokkal minden fiatal támogatja saját pénzügyi jövőjét és tudatosan gondoskodik későbbi önmagáról, melyet érdemes minél hamarabb elkezdeni – véli az OTP Nyugdíjpénztár. Pénztártagként lehetőség van arra, hogy az egyéni élethelyzethez igazítva, rugalmasan módosítsuk a befizetés összegét, így nem kell magas összegeket fizetni havonta, sőt ezen felül az egyéni befizetés is teljesíthető.

András orvos. Nem így képzelte el magát idősen, de még nem is így szeretne gondolni magára. Nyugdíj mellett három hét munka után egy hét pihenést képzel el. Úgy vette észre, hogy a legtöbb radiológus így csinálja. Egyrészt a szellemi képességeket nem hagyja elveszni, és nyugdíj mellett egy jó kereset – mondja.
András egyelőre nem tesz félre idős korára, mert jelenleg más a prioritás az életében, de később, 40 éves kora körül már a keresetének kb. 10%-át félretenné. „Mert akkor ez azt jelenti, hogy ha ezt tényleg meg tudom csinálni, akkor
Hogy a 40 éves kor után kezdett nyugdíj-előtakarékosság beválthatja-e ezeket a célokat, majd kiderül.
A jelenlegi öregségi nyugdíjkorhatár 65 év, amennyiben ez nem változik, Andrásnak 40 éves korában még 25 éve lesz a nyugdíjkorhatár betöltéséig. Egyelőre megjósolhatatlan, hogy addigra milyen gazdasági folyamatok alakítják a hazai piacot, de az OTP Nyugdíjpénztár szerint András akár munkáltatójánál is érdeklődhet az időskori támogatásról, nem kell csak önmagára hagyatkoznia.
Az OTP Nyugdíjpénztár, mint az egyik legismertebb hazai önkéntes nyugdíjpénztár, közel 30 éves fennállása óta támogatja új és meglévő ügyfeleit a nyugdíjcélú megtakarítások tervezésében. A regisztráció az online ügyintézésnek köszönhetően még egyszerűbb és bankkártyás befizetésre is van lehetőség. Az ÖNKÉNTES NYUGDÍJPÉNZTÁRI számlára egyénileg és a munkáltató által befizetett összegek, valamint jóváírt támogatói adomány után adó-visszatérítést igényelhető. Ennek mértéke 20%, de legfeljebb 150.000 forint.

Balázs ezen a filterezett képen érzése szerint kicsit öregebbnek néz ki, mint gondolta. Nem fél attól, hogy idősként milyen lesz az élet. Számára két dolog fontos: az egészség, és az, hogy a családjában is mindenki boldog legyen, valamint, hogy
Bár egyelőre még ő sem tesz félre a nyugdíjra, de úgy véli, hamarosan ennek is eljön majd az ideje.
A nyugdíj, mint megtakarítási cél távolinak tűnhet, de az életkor előrehaladtával egyre égetőbb kérdéssé válik. Az OTP Nyugdíjpénztár szerint ezért sem árt, ha Balázs még az idős kor előtt bebiztosítja magát és megpróbál időben félretenni a nyugdíjára, így felhalmozhat egy olyan tartalékot, ami biztosítja az időskori anyagi függetlenséget.

Lilla jelenleg természetgyógyásznak tanul, de fotós végzettsége is van. Hasonlóan képzelte el magát, mint a képen, és bár nem igazán gondol az idős korra, fél az öregedéstől. 40 év múlva egy nyugodt életet szeretne élni egy kertes házban, miközben továbbra is fotózik. Elmondása szerint akkor érezné jól magát, ha hasznos tagja tudna lenni a társadalomnak.
Lilla eddigi munkáiból adódóan úgy véli, nem biztos, hogy lesz nyugdíja, vagy csak minimális összeget kapna. Szeretne félretenni majd a nyugdíjas évekre, de jelenleg nincs tisztában a feltételekkel, hogy lássa, mibe éri meg befektetni. Azt mondja, számára olyan szempontból elgondolkodtató a téma, hogy
amiből meg tud majd élni, ha csak az lesz.
A többség talán nem is tudja – a megkérdezettek közül is csak Lilla volt azzal tisztában – hogy az önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás munkahelyi cafetéria része is lehet. Azzal pedig mindannyian tévesen kalkulálnak, hogy elég lenne 40 éves kor felett elkezdeni az öngondoskodást.
Megkérdeztük Nagy Csabát, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatóját arról, hogy mi a tapasztalat a fiatalok öngondoskodási hajlamáról:
Vannak ugyanakkor pozitív jelek: „A frissebb generációra gondolva bíztató jel, hogy továbbra is vannak egészen fiatal, 25 év körüli pénztártagjaink. A lakosságnak gazdaságilag nehezebb környezetben kell helytállnia nap, mint nap. Éppen ezért, nyugdíjpénztári oldalról az időskori megtakarítások tervezésében próbálunk támaszt nyújtani számukra és ösztönözni minden munkavállalót, hogy már kis összegek befizetésével is megalapozhatja saját nyugodt, békés időskorát” - tette hozzá Nagy Csaba.