ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Gyakran rendelsz online, de szeretnél kevesebbet fizetni érte? Ezt a szolgáltatást neked találták ki!

Sokan szeretjük, ha 30 percen belül házhoz jön a pizza vagy a bevásárlás, de a kényelmet legyőzi olykor a spórolás. Tudunk egy kompromisszumos megoldást: egy hétig teszteltük a Wolt+-t, elmondjuk, mikor és miért éri meg neked is!


Január első hetei a legnehezebbek közé tartoznak az évben, mikor némi pihenő után vissza kell rázódnunk a hétköznapokba. Kapva kapunk a lehetőségen, ha valamivel időt nyerhetünk. Nálam így volt ez a főzéssel és bevásárlással. Az utolsó dolog, amihez kedvem volt, az a konyhában töltött idő. Ezért is gondoltam, hogy itt az ideje kipróbálni egy olyan szolgáltatást, ahol gyakorlatilag ingyen szállítanak hozzám a kedvenc helyeimről. Kezdetét vette tehát az egy hetes Wolt+ tesztelés.

Számtalanszor rendeltem már a Woltról, de ezúttal kíváncsi voltam, mit tud a sokak által dicsért „plusz”. Így az amúgy is kellően nyűgös első januári héten kipróbáltam, mire megyünk egymással, én és a Wolt+.

A szolgáltatás lényege, hogy 1490 Ft havidíjért cserébe a házhozszállítási díjat elengedik a Wolt+ logós éttermekből és üzletekből való rendelés esetén. Ha egy kicsit utánaszámolunk, akkor pedig azt kapjuk, hogy ez már akár két rendelés után is megtérül.

Szerdán ebédre megkívántam a sushit, és megnyitva az applikációt, az egyből egy körúti éttermet ajánlott fel. Innen a lakóhelyemig a kiszállítási díj 1099 Ft lett volna. Kosárba is tettem egy lazacos nigiri boxot szójaszósszal, és vártam. A futár 30 perc múlva már csöngetett is, én meg boldogan lapátoltam be az ebédemet, aminek a kiszállításáért most külön nem kellett fizettem. Ha maradtam volna ennél az egy rendelésnél, akkor nyilván nem érezhettem volna, hogy de jó bizniszt csináltam a Wolt+-szal.

Na de a következő rendelésemnél már meg is térült az előfizetés.

Ha te is elgondolkodtál a Wolt+-on, akkor van egy-két jó hírünk!

Te most akár úgy is tesztelheted a Wolt+-t, ha még eddig sosem regisztráltál a szolgáltatásra, hogy a havidíjat sem kell kifizetned - így 60 napig tényleg ingyen szállítják házhoz neked azt, amit megrendeltél.

Azok is találhatnak kedvező ajánlatot, akik már most is előfizetők, vagy már korábban tesztelték a szolgáltatást: a Wolt+-szal január 8. és 28. között több helyről is 25% kedvezménnyel rendelhetsz. Ez az ajánlat a szolgáltatást most először, ingyenesen tesztelőkre is vonatkozik.

További részleteket ezen a linken találsz.

Élelmiszer a bolttól az ajtóig kiszállítási díj nélkül

Csütörtök este hazaérve rájöttem, hogy nincs már elég kenyér és a tej is fogyóban, na meg valami még jól jönne a vacsorához és a reggelihez is. Vissza már nem akartam fordulni, így elővettem a Wolt appot és egy élelmiszerüzletre esett a választásom. Örömmel konstatáltam az akciókat, amiknek hála 300 Ft-tal kevesebbet fizettem a termékekért, de a Wolt+-szal még az 599 Ft-os szállítási díjat is megúsztam.

Ezzel a két első rendelésemmel pedig már bőven vissza is jött a havidíj ára.
További kalandjaim a kedvezményes házhozszállítással

Ebben az egy hétben még egyszer rendeltem étteremből, egyszer a Wolt Marketből, és egy alkalommal patikából is.

Péntek. Gyógyszertár. Covid-teszt. 599 Ft házhozszállítást spóroltam meg.

Vasárnap. Pizza vacsorára. 999 Ft helyett semmit sem fizettem a szállításért.

Kedd. Nagy bevásárlás a Wolt Marketről. 899 Ft-ért jött volna ki a futár, nekem most nem került plusz pénzbe.

Valóban ad pluszt a Wolt+?

Szerintem igen. Ezen a héten nagyon kényelmes volt, hogy a gyakran túl soknak gondolt szállítási díjjal egyáltalán nem kellett foglalkoznom, és tényleg csak az ételekért-italokért fizettem, amiket aztán elfogyasztottam. Összegzem az eredményeket, mert a számok magukért beszélnek.

Az öt vásárlásom házhozszállítási díja összesen 4195 Ft lett volna, amit én 1490 Ft-tal letudtam már a legelején azzal, hogy előfizettem a Wolt+-ra. 2705 Ft-ot spóroltam meg tehát, és ez csak egy hét volt.

A havidíjas hónapomból vissza van még három hét, tehát már valóban megérte az előfizetés. Szóval summa summárum, azt hiszem, maradok ennél az – immár számomra is – jól bevált módszernél. A szolgáltatást azoknak ajánlom, akik hozzám hasonlóan gyakran kerülnek időzavarba, de legalábbi szeretik a kényelmes, gyors, online vásárlást.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Veszélyes fertőzés terjed Magyarországon – emberek és kutyák is elkaphatják
A galandféreg lappanghat, majd akár a májat, tüdőt vagy az agyat is megtámadhatja. A fertőzés kutyáról emberre is terjedhet – figyelmeztet a Semmelweis Egyetem.


Galandféreg-fertőzés miatt adott ki figyelmeztetést a Semmelweis Egyetem. Az echinococcosis nevű betegség emberekre és állatokra egyaránt veszélyes, és Magyarországon is egyre több esetet regisztrálnak, adta hírül a Blikk.

A fertőzést leggyakrabban rókák, aranysakálok és kutyák terjesztik.

A peték a fertőzött állatok bélsarával kerülnek a környezetbe, és akár egy évig is életképesek maradhatnak. A kutyák orrára, szájára vagy szőrzetére is rákerülhetnek ezek a peték, amelyek aztán lenyalva az állat szervezetébe jutnak. Így az állatok továbbadhatják a fertőzést az embernek is, például ha megnyalják a gazdájuk kezét, aki kézmosás nélkül étkezik.

Az echinococcosis hosszú ideig tünetmentes lehet, mert a kialakuló ciszták csak ritkán nőnek akkorára, hogy panaszokat okozzanak.

A betegség sok esetben csak véletlenül derül ki, például egy más okból végzett képalkotó vizsgálat során.

A ciszták a májban, tüdőben, lépben, sőt akár az agyban vagy a csontokban is megjelenhetnek. Helyüktől függően különféle tüneteket okozhatnak, például hasi fájdalmat, sárgaságot, köhögést vagy véres köpetet.

A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának infektológus szakorvosa, Kardics Kinga kiemelte: „nemcsak annak kell orvoshoz fordulnia, aki tüneteket észlel magán, hanem annak is, akinek háziállata igazoltan echinococcosisban pusztult el”. A cisztákat, ha lehetséges, műtéti úton eltávolítják, emellett gyógyszeres kezelés is szükséges lehet.

A szakember hangsúlyozta a megelőzés fontosságát is. Ehhez hozzátartozik a házi kedvencek rendszeres féregtelenítése, valamint az állattartás higiéniai szabályainak betartása. Arra is felhívta a figyelmet, hogy

az állati ürülékből származó peték az alacsonyan termő zöldségeken és gyümölcsökön is megjelenhetnek, ezért ezeket mindig alaposan meg kell mosni fogyasztás előtt.

Az Európai Járványügyi Központ adatai szerint 2023-ban 929 emberi megbetegedést regisztráltak Európában, 2022-ben 739-et, 2021-ben 592-t, 2020-ban pedig 574-et. Magyarországon is nő a regisztrált esetek száma: 2020-ban 4, 2021-ben 7, 2022-ben 9, míg 2023-ban már 19 beteget diagnosztizáltak.

Kardics Kinga hozzátette, hogy jelenleg több mint 200 zoonózis, vagyis állatról emberre (vagy emberről állatra) terjedő fertőző betegség ismert, de a kutyák és macskák önmagukban nem jelentenek zoonóziskockázatot.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
Szívszorító: ezekre keresett rá Gene Hackman felesége a haláluk előtt segítséget remélve
A két holttestet csak napokkal később találták meg új-mexikói otthonukban. A vizsgálatok ritka fertőzést és krónikus betegségeket állapítottak meg.
F. O. - szmo.hu
2025. április 16.



Betsy Arakawa, Gene Hackman felesége 2025. február 10-én több egészségügyi problémára keresett rá az interneten. Többek között azt próbálta megtudni, hogy „okozhat-e a Covid szédülést?”, illetve utánanézett a megfázás és az orrvérzés kapcsolatának is, írja az Unilad. Másnap lemondta a masszázsidőpontját, mivel Hackman influenzaszerű tüneteket produkált, noha a Covid-tesztje negatív lett. Ugyanezen a napon

oxigénpalackokat rendelt az Amazonról, és többször is megpróbált elérni egy egészségügyi klinikát, de nem kapott ellátást.

Betsy Arakawa február 12-én hunyt el, halálát hantavírus okozta tüdőszindróma okozta. Gene Hackmant február 18-án érte a halál, nála súlyos szívbetegséget és Alzheimer-kórt állapítottak meg. A hatóságok mindkettőjüket február 26-án találták meg otthonukban, a Új-Mexikó állambeli Santa Féban.

A pár három kutyát tartott a házban. Az egyik állat, Zinna, elpusztult, feltehetően kiszáradás és éhezés miatt. A másik két kutya túlélte az eseményeket.

A ház körül több melléképületben rágcsálók jelenlétére utaló nyomokat találtak, a főépületben azonban nem észleltek aktivitást. A vizsgálat során kizárták, hogy szén-monoxid-mérgezés vagy gázszivárgás okozta volna a tragédiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Sokkoló fotók Gene Hackmanék otthonáról: patkányok között éltek és haltak meg
A házaspárt idén februárban találták holtan, otthonukban hemzsegtek a patkányok. A nyomozás során sokkoló részletek és fotók kerültek napvilágra a fertőzött birtokról.


Gene Hackman és felesége otthonában rendkívül rossz állapotokat találtak – derült ki a nyomozati anyagokból. A házaspárt februárban találták holtan, és azóta folyamatosan újabb részletek látnak napvilágot az esettel kapcsolatban.

Ahogy már korábban megírtuk, a jelentések szerint a ház több pontján, köztük három garázsban és több fészerben is patkányürüléket találtak. Az egészségügyi dolgozók élő és elpusztult rágcsálókat is észleltek a helyszínen. A szakemberek megállapították, hogy a patkányok a házaspár autóiban is járhattak, vagy akár ott is élhettek.

A birtokon több csapdát is felfedeztek, ami arra utal, hogy Gene Hackmanék hosszabb ideje küzdhettek a rágcsálókkal.

Korábban kiderült, hogy a ház a hantavírus melegágya volt. Ez a fertőzés patkányok és egerek vizeletén, illetve ürülékén keresztül terjed. A vizsgálatok során a szakemberek döglött patkányokat, patkányfészket és rágcsálóürüléket találtak a házban.

A házaspárt áprilisban helyezték végső nyugalomra, egy privát szertartás keretében.

Az ingatlanban uralkodó hátborzongató állapotokról fotók is felkerültek az internetre:

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: