Nyugdíjasként csak utazgatnánk, de tudjuk, hogy ez csak álom
Milyenek lennének számodra az ideális nyugdíjas évek? Mit gondolsz, milyen nyugdíjas kor vár rád igazából? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ az OTP Nyugdíjpénztár és a Szeretlek Magyarország közös felmérésében. A Facebook oldalainkon közzétett kérdőívünket több mint ezren töltöttétek ki, amit ezúton is nagyon köszönünk.
És bár az eredmény nem reprezentatív, azért sok érdekesség kiderül belőle.
A felmérés szerint a válaszadók nyugdíjas éveikben leginkább a kellemes dolgokra koncentrálnának: több választ is megjelölhettek, így választva a legtöbben utazgatnának (56%), vagy az unokáikkal lennének (40%). Későbbi kérdéseknél azonban kiderült, hogy ez szerintük csak álom,
ugyanis 40%-uk azt válaszolta, hogy bizonyos benne, hogy dolgoznia kell majd idős korában.

Bármennyire is népszerű elképzelés a gondtalan nyugdíjas élet, az emberek egyharmada mégis azt gondolja, hogy a nyugdíjkorhatár elérése után is dolgozni fog (37%), illetve csak reménykednek benne, hogy nem kell majd munkával tölteniük az idős kort (60%).
Ezért is lehet az, hogy a válaszadók kétharmadának nincs is nyugdíjcélú megtakarítása.
A válaszadók harmada gondolja azt, hogy 150 ezer és 200 ezer forintos havi jövedelemre lenne szüksége idős korára, de nem sokkal maradt le azoknak a tábora, akik a 200 ezer forintos nyugdíjat (30%) tartanák elegendőnek. Ugyan nagyobbrészt tisztában vannak vele, hogy jelenleg az átlagnyugdíj a 100.000 Ft-ot sem éri el, egyelőre nincs nyugdíjcélú megtakarításuk - a válaszadók 49%-a ugyan szeretne, de egyelőre nem tud félretenni a nyugdíjára.
„Láthatóan komoly ellentét van a magyarok vágyai és tervei között, ha a nyugdíjas éveikről kérdezzük őket. Fontos, hogy az embereknek legyenek terveik erre az időszakra, és ezek megvalósításához megfelelő anyagi háttérrel is rendelkezzenek. Bizakodásra ad okot, hogy a legfrissebb adataink szerint a lakosság elkezdett kis összegekben, már fiatalon foglalkozni az öngondoskodással, hiszen az egyéni befizetések több mint 63 százaléka 45 évnél fiatalabb tagjainktól érkezett” – mondta el Nagy Csaba, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.
Az emberek többsége azt gondolja, hogy ha eléri a nyugdíjas kort, csak saját megtakarításaikra számíthat (61%).
A többi válaszadó a család (23%), illetve az állam támogatására (7%) számít, vagy még egyáltalán nem gondolkodott ilyesmin.
A válaszadók több mint fele, gondolja azt, hogy nem lehet elég korán elkezdeni takarékoskodni, 28%-uk szerint elég csak családalapítás után, és csak 11%-uk számít arra, hogy elég lesz az állam által nyújtott nyugdíj összege.

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy tisztában vagytok-e azzal hogyan kell kiszámolni a nyugdíjat, illetve, hogy a GYED és az egyetemi évek egyáltalán beleszámítanak-e. A válaszadók 41%-a gondolja úgy, hogy az összes ledolgozott év átlaga számít, és ebbe a GYED és az egyetemi évek is beleszámítanak (25%).
Az egyetemi évek viszont csak azoknak számítanak bele az öregségi nyugdíjba, akik 1997. december 31. előtt vettek részt nappali képzésben.
Munkahelyváltásnál a válaszadók 63%-ának számít, hogy a szerződéskötésnél a fizetésének mekkora része gyűlik nyugdíjként, de nem biztosak benne, hogy amit levonnak, azt még vissza is kapják. 13%-uk egyáltalán nem gondolkozott el ezen, 19% pedig tudatosan gondol jövőjére és egyeztet a munkáltatójával is erről, mielőtt aláírná a szerződést.

A válaszadók 42%-a gondolja azt, hogy szüleit anyagilag is támogatnia kell majd. Akik ezt a választ jelölték be, jellemzően az Y generáció tagjai, azaz 18 és 25 év közöttiek.
Az Y generáció képviselői nincsenek könnyű helyzetben pénzügyileg, hiszen kettős elvárásoknak kell megfelelniük. Ahogy rájuk, úgy gyermekeikre is jellemző lehet a „kapunyitási pánik”, vagyis elhúzódik a kamaszkoruk és később repülnek ki a családi fészekből.
Az utódok hosszú távú támogatása mellett számolniuk kell szüleik segítésével is, hiszen a társadalmi és gazdasági folyamatoknak köszönhetően ők már nem számíthatnak olyan mértékű állami nyugdíjra, mint a mai nyugdíjasok.
Ha érdekes volt a cikk, nyomj egy lájkot!