Két hét múlva már az új 2000 és 5000 forintossal fizethetsz
Március 1-jén kerülnek forgalomba az új 2000 és 5000 forintos bankjegyek. Az új pénzek biztonsági elemei korszerűbbek lesznek a korábbinál és megjelenésük is változik - közölte a Magyar Nemzeti Bank.
Az MNB még 2014-ben kezdte el a forgalomban lévő bankjegyek lecserélését. Elsőként a tízezres újult meg, azt követte a húszezres, most pedig az öt-, illetve kétezres bankjegyek cserélődnek le.
A két új papírpénzzel március elsejétől találkozhatunk, a régieket július 31-ével be is vonják.
Augusztustól már kizárólag csak az új címletekkel lehet majd fizetni. De nem kell izgulni: a régiek a bevonási határnap után sem veszítik el értéküket, azokat a bankok és a Posta három, a jegybank pedig húsz évig (2037. július 31-ig) díjmentesen váltja át azonos címletű fizetőeszközre - közölte a jegybank.
A fokozatos megújulásban az ezres lesz a következő lépcső. Az MNB tervei szerint nyár végén kezdik meg az 1000 forintos bankjegy kibocsátását, de ezekkel majd csak a magas fokon automatizált készpénzforgalmi környezet felkészülését követően, jövőre találkozhatunk a vásárlásaink során - olvasható az MNB honlapján egy tanulmányban.
A bankjegycsere utolsó állomása az 500 forintos megújulása lesz, de arról még nincs hír, hogy erre mikor kerül sor.
A jegybank tervei szerint 2019-től már csak megújult bankjegyek lesznek forgalomban.


A forintbankjegyek korszerűsítése mellett szóló legfontosabb szempont a bankjegyek műszakitechnológiai avulásának megelőzése és nem mellesleg a hamisítás elleni védelem. Az új papírpénzek biztonsági elemei jóval összetettebb, komplexebb védelmet nyújtanak az esetleges hamisítások jelentette fenyegetettséggel szemben.
Az 1997-2001 között kibocsátott, jelenleg forgalomban levő bankjegysorozatnak az elmúlt évtized során végrehajtott kisebb – az utca embere számára nem feltétlenül szembetűnő – fejlesztései következményeként jelenleg 17 címletváltozata van forgalomban. Ha az új címletváltozatokat is ide vesszük, akkor összesen 23, azaz címletenként átlagosan majdnem négy változatát kellene a bankjegyeknek a napi fizetési műveletek során ismerni és azonosítani.
Az MNB azért döntött a régi címletváltozatok bevonásáról, hogy az egyes bankjegycímletek mind a gépek, mind pedig a lakosság számára könnyen és egyértelműen azonosíthatók, használhatók legyenek.
Ha hasznos volt a hír, oszd meg!