ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Minden, amit a szelektív hulladékgyűjtésről tudnod kell

Azt mindenki tudja, hogy a PET palackot a sárga konténerbe kell dobni, de a tejes doboz és a lejárt gyógyszer már nem biztos, hogy egyértelmű.


Még a napi szinten szelektíven szemetet gyűjtő emberek között is sok kérdés, tévhit kering arról, hogy mit hova kell(ene) dobni. Mintha csak valami hiten alapuló dolog lenne, sokan sokféleképpen vannak meggyőződve arról, hogy mi kerülhet a kék vagy éppen a sárga kukába és mi nem.

Összegyűjtöttem a legfontosabb tudnivalókat ezzel kapcsolatban. Hiszen nem elég gyűjteni és kidobni (még ha már ez is nagy dolog), de a hulladékkezelés és feldolgozás miatt fontos, hogy néhány szabályt betartsunk.

hulladek10

Országosan többféle rendszer szerint működik a dolog. Van, ahol gyűjtőszigetek vannak, máshol a társasházaknál vannak szelektív kukák, de sok helyen már az is megoldott, hogy egyénileg, háztartásonként begyűjtik a különválogatott szemetet. A háztól való elszállításnál az a tapasztalatom, hogy általában rendesen tájékoztatják a lakosságot, mit és hogyan gyűjtsenek, de a “mezei” konténeres szemétgyűjtők többségéről hiányoznak a pontos információk, csak a szín vagy egy általános felirat tájékoztat (pl. csak annyi, hogy fém vagy műanyag).

Mi kerülhet a műanyag feliratú (sárga) tárolókba?

Hiába van ásványvizes palack vagy flakon képe sokszor ezeken a konténereken,

"

jó tudni, hogy ide nemcsak PET palackokat lehet beszórni,

hanem még tejfölös, joghurtos, kefíres dobozokat (elöblítve), nejlonzacskókat, fóliákat, reklámszatyrokat is.

Ide kerülhetnek még a tusfürdő, sampon, testápolós dobozok (PP és HDPE jelzésű műanyagok), sőt több vidéki gyűjtőponton a tetrapak (italoskarton) dobozok is. Az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés honlapján településenkénti lebontásban látható, melyik kukába dobjuk ezt a hulladék típust.

hulladek2

Fontos! A palackokat összelapítva dobjuk ki, hogy minél kisebb helyet foglaljanak, illetve az olajos, zsíros szennyeződéstől szabadítsuk meg a szemetet.

Mi kerülhet a papír feliratú (kék) tárolókba?

Ez a papír helye, legyen az (nem összepiszkolt, nem olajos) újságpapír, szórólap, prospektus, papír csomagolás, akár ajándék csomagolópapír vagy éppen az élelmiszerek külső papír dobozai. Budapesten jellemzően a tetrapak (italoskarton) dobozokat a papír konténerbe kell dobni, kilapítva.

hulladek3

Fontos! A használt papírzsepi vagy konyhai törlőkendő, netán a pelenka nem kerülhet ide.

Mi kerülhet a fehér üveges (fehér) konténerbe?

Erre elég egyszerű a válasz, nagyjából az összes átlátszó üveg ide értendő, természetesen szintén szennyeződésmentes állapotban. Tehát a befőttes üvegek, a gyümölcslevek, szörpök, szószok üvegei a fém kupak nélkül, mert azt a fém feliratú, ezüst kukába dobáljuk.

hulladek4

Fontos! Az ablaküveg vagy a tükör nem jöhet szóba,

ezeket hulladékudvarokban lehet leadni vagy lomtalanításkor szabadulhatunk meg tőlük.

Mi kerülhet a színes üveg feliratú (zöld) konténerbe?

A zöld és barna, illetve minden más színű üvegből készült üvegek, palackok, leggyakrabban a boros, pezsgős és a sörös üvegek ilyen színűek.

hulladek5

Mit tehetünk a fém feliratú (szürke) konténerbe?

A dobozos sörök, üdítők mellett a konzerves dobozok, alutasakos állateledelek, dezodoros, borotvahabos flakonok, sőt még az alufólia is ide tartozik.

Fontos! Mivel ezek a tárolódobozok, edények sokszor kozmetikumokkal, élelmiszerekkel érintkeznek, itt fokozottan érdemes felhívni az alapszabályt, hogy olajtól és más komolyabb szennyeződések nélkül dobjuk ki őket.

hulladek6

Hova dobjuk az italos karton dobozokat?

Ahogy azt már írtam, városonként és kerületenként eltérő lehet, hogy melyik konténerbe kell dobni a tetrapakos dobozokat (gyümöcslevek, tejes dobozok). Ennek oka az, hogy ezek a dobozok 5-6 összepréselt rétegből állnak. Pl. egy egyliteres tejes doboz 20 g papírt, 6 g műanyagot (polietilént) és 1,5 g alumíniumot tartalmaz.

Éppen ezért egyes településeken a papír-, míg máshol a műanyaghulladékkal együtt gyűjtik azokat. Egy szép kis adat:

"

míg a hazai italos kartonoknak csupán 5 %-át hasznosították újra 10 évvel ezelőtt, 2012-ben már ez az arány 21% volt, és a tervek szerint 2020-ra eléri a 30 %-ot.

De hogy újra lehessen hasznosítani ezeket a dobozokat, a megfelelő kukába kell dobni őket.

hulladek7

Az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés honlapján többek között azt is megtaláljátok, hogy lakóhelyeteken, netán ha nyaralni mentek és ott is gondoltok a szelektív hulladékgyűjtésre, akkor melyik színű kukába dobjátok ezeket a dobozokat.

Hova dobjuk a lejárt gyógyszereket?

Néha érdemes a gyógyszeres dobozt átnézni, nehogy akkor szembesüljünk azzal, hogy lejárt egy gyógyszer, amikor éppen szükség lenne rá. Az így kiszanált tablettákat, fiolákat, kapszulákat elvihetjük a legközelebbi gyógyszertárba, ahol gondoskodnak arról, hogy ezek a veszélyes hulladékok megfelelő helyre kerüljenek.

hulladek8

Éljenek a hulladékudvarok!

A hulladékudvarokban országszerte azon lakossági hulladékokat adhatjuk le, amelyektől sem a kommunális, sem a szelektív szemétgyűjtés kapcsán, de még a lomtalanításkor sem tudunk kulturáltan megszabadulni. Veszélyes hulladékként akár akkumulátorok, festékek, elromlott mosógép, számítógép alkatrészek jöhetnek ide, de leadhatunk bútorokat, zöld hulladékot, vagy régi cd-ket is.

Ezek a leadóhelyek általában térítésmentesek. Országos hulladékudvar adatbázist ezen a linken találtok.

Mindezt miért tesszük?

Mert így napi szinten hozzájárulunk ahhoz, hogy a még újrahasznosítható anyagokat újra is hasznosítsák, így csökkenhetjük az új nyersanyagok bevonását a termelési folyamatokba, amivel

"

fákat mentünk meg a kivágástól

vagy éppen a műanyag gyártás során használt kőolaj szükséglet kevesebb lesz.

hulladek9

Jó azért is, mert a gyerekek már kiskorban magukba szívják ezt a rendszert és élvezettel dobálják a nagy színes konténerekbe az odavaló szemetet. És további előny még, hogy ha megnézzük, mennyivel több hely marad a kukánkban, amikor ráállunk a szelektív hulladékgyűjtésre, mert ezzel a kommunális szemétdíj kiadásokat is csökkenthetjük.

Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Elképesztő! Letarolta a vihar Soltvadkertet éjjel – képeken a pusztítás
Virágoskertet tett tönkre a jégeső, hatalmas fák dőltek ki, tetők rongálódtak meg Soltvadkerten. A helyiek összefogtak, hogy mentsék, ami még menthető a pusztítás után.


Óriási károkat okozott a vihar Soltvadkerten csütörtök éjjel. A helyiek virágmentéshez kértek segítséget, miután a felhőszakadás szétverte a Fejes Krizantém Kertészetet – számolt be róla a Blikk.

A településen több helyen is fák dőltek ki, ágak zuhantak a háztetőkre, fatörzsek törtek ketté. A MetFigyelő Facebook-oldalán képeket is közzétett a pusztításról.

„Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!”

– írták a fotók mellé.

Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!⛈️

A fotókat köszönjük Csaszi Csaszinak!

Várjuk a képeket, videókat!

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek
„Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben! Felhívást tettek közzé: "Virágmentés! Sajnos az éjszakai orkán erejű szél hatalmas károkat okozott! Ezért a még kisebb sérülést kiheverő virágokra akciót hirdetek a kertészetben!!! Légy te is virágmentő!!!”

A hosszú hétvége heves időjárással indult. Csütörtök este egy kelet felé lassan mozgó csapadékrendszer érte el az országot, amely több helyen záporokat, zivatarokat hozott. Ezek közül az egyik Soltvadkert környékén csapott le.

Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben!

Felhívást tettek...

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek

Szerdán és csütörtök délelőtt még napos, nyárias idő volt, délután Mezőkovácsházán 30,6 Celsius-fokot mértek, ezzel megdőlt a napi melegrekord is. Az esti vihar azonban véget vetett a kellemes időnek, az ország szinte teljes területén zivatarok alakultak ki.

– fűzték hozzá a megdöbbentő képekhez.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Szívszorító: ezekre keresett rá Gene Hackman felesége a haláluk előtt segítséget remélve
A két holttestet csak napokkal később találták meg új-mexikói otthonukban. A vizsgálatok ritka fertőzést és krónikus betegségeket állapítottak meg.
F. O. - szmo.hu
2025. április 16.



Betsy Arakawa, Gene Hackman felesége 2025. február 10-én több egészségügyi problémára keresett rá az interneten. Többek között azt próbálta megtudni, hogy „okozhat-e a Covid szédülést?”, illetve utánanézett a megfázás és az orrvérzés kapcsolatának is, írja az Unilad. Másnap lemondta a masszázsidőpontját, mivel Hackman influenzaszerű tüneteket produkált, noha a Covid-tesztje negatív lett. Ugyanezen a napon

oxigénpalackokat rendelt az Amazonról, és többször is megpróbált elérni egy egészségügyi klinikát, de nem kapott ellátást.

Betsy Arakawa február 12-én hunyt el, halálát hantavírus okozta tüdőszindróma okozta. Gene Hackmant február 18-án érte a halál, nála súlyos szívbetegséget és Alzheimer-kórt állapítottak meg. A hatóságok mindkettőjüket február 26-án találták meg otthonukban, a Új-Mexikó állambeli Santa Féban.

A pár három kutyát tartott a házban. Az egyik állat, Zinna, elpusztult, feltehetően kiszáradás és éhezés miatt. A másik két kutya túlélte az eseményeket.

A ház körül több melléképületben rágcsálók jelenlétére utaló nyomokat találtak, a főépületben azonban nem észleltek aktivitást. A vizsgálat során kizárták, hogy szén-monoxid-mérgezés vagy gázszivárgás okozta volna a tragédiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET: