Mérgező anyagok szivárognak a Dunába Budapestnél
Az Indexnek egy olvasója jelezte, hogy az Óbudai Gázgyár még nem kármentesített területénél az épített part beton létesítménye alatt olajos, kellemetlen szagú folyadék áramlik folyamatosan a Dunába. A Greenpeace az portál újságírójával közösen október elején mintákat vett az Óbudai Gázgyár mellett a talajból, ahol láthatóan szennyezett víz szivárgott a talajból a folyóba. A Duna alacsony vízállása hozta a felszínra a kis csatornákat, ahol utat talált magának a talajvíz.
A mintákat akkreditált laboratóriumban vizsgálták be, a mérési eredményeik kimutatták, hogy egyes rákkeltő szennyezők több százszorosan, más súlyos mérgek pedig több ezerszeresen haladták meg a talajvízre megengedett határértéket.
A környezetvédő szervezet azt írta: "elfogadhatatlan, hogy rákkeltő vegyszerek ömlenek a Dunába".
A mérések kimutatták, hogy az egészségkárosító naftalinok jelentősen túllépték a talajvízre megengedett határértékeket, ennek a besorolása "valószínűleg emberi rákkeltő" besorolású. Rendkívül magas volt a mérgező policiklusos aromás szénhidrogének (PAH) határérték túllépése: az acenaftén koncentrációja például több mint 3000-szeresen haladta meg a talajvízre megadott értéket. A rákkeltő benzol hatvanszorosan lépte túl, míg az idegrendszerre káros xilolok és a rákkeltő arzén is szintén többszörösen túllépte a határértéket. A pontos adatokat a Greenpeace közleményében elolvashatod.

A környezetvédő szervezet azt írja, a hét évtized alatt, amíg a volt Óbudai Gázgyár működött, a gáz tisztításának melléktermékeként keletkezett, szerves vegyületeket, cianidot, arzént és egyéb fémeket tartalmazó gázmasszát a gázgyár területén, illegálisan elásták. Ezzel közel 200 ezer tonnányi talajt szennyeztek el.
"A lerakott veszélyes hulladék már évtizedek óta szennyezi a talajvizet és a talajt, és alacsony vízállás esetén a Dunába ömlik. A helyzet jelenleg olyan súlyos, hogy a gázmassza már a Budapest számára létfontosságú ivóvízbázisokat is veszélyezteti."
Az ilyen anyagok felszíni vizekbe jutását minden áron meg kell akadályozni az uniós szabályozás és a vonatkozó magyar jogszabály szerint is - olvasható a Greenpeace közleményében, melyben azt írják,
azonnali intézkedést várnak a hatóságoktól, és felszólítják az illetékes szerveket: sürgősen hozzák nyilvánosságra a kármentesítési terveket, ütemezéssel, határidőkkel, és a szennyezők felelősségre vonásával.
Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője szerint a kármentesítést sok éve meg kellett volna kezdenie az NKM Földgázszolgáltatónak (a volt Fővárosi Gázműveknek).