Mennyibe kerül a bankolás?
Mennyire vagy képben azzal, hogy havi szinten milyen összeget költesz el a bankodnál? Biztos, hogy a számodra legmegfelelőbb díjcsomagot, bankot választottad? Többek között ezekre is választ kaphatsz a PAD szabályozásnak köszönhetően. Ez egy új, részletes, egységes banki díjkimutatást takar, melyet a pénzintézet köteles kiküldeni a banki ügyfeleinek január 31-ig az összes lakossági bankszámlához kapcsolódó díjról, például bankkártya, átutalások, hitelkártyadíjakról. A kimutatás az elmúlt öt hónapra vonatkozik, de jövő évtől már a teljes évre levetítve érkezik a díjkimutatás.
Így pontosan látni fogod, hogy mennyit és miért fizettél az adott évben a számlavezetéshez kapcsolódóan.
A PAD (Payment Accaunts Directive) Európai Bizottság 2013. május 8-án publikált fizetési számla irányelve. A szabályozást Magyarországon 2016-ban vezették be, ennek elemei közé tartozik, hogy átláthatóbbá tegyék az ügyfelek számára a pénzforgalmi szolgáltatások az összehasonlíthatóság megteremtésével (erre szolgál a januárban kiküldött egységes díjkimutatás), a zökkenőmentes pénzügyi mobilitás a fizetési számlák megkönnyítésével és az, hogy a fizetési számlával nem rendelkező ügyfeleket alapszintű fizetési számlával ösztönözzék számlanyitásra.
Milyen időszakra vonatkozik a díjkimutatás?
• Az első, 2020. január 31-ig kiküldött díjkimutatás a 2019. augusztus 1. és 2019. december 31. közötti időszakra vonatkozik. Az ezt követő években január 31-ig, a megelőző teljes év díjkimutatását kell elküldeni az ügyfeleknek.
Miért jó ez neked?
Az egységes díjkimutatás célja, hogy
• jobban átláthasd saját banki költségeidet;
• esetleg az információk birtokában változtass pénzköltési szokásaidon, például használd intenzíven az online csatornákat vagy fizess kártyával.
Mit tartalmaz a díjkimutatás?
A díjkimutatás az alábbi díjakat és kamatokat tartalmazza attól függően, hogy számlához milyen szolgáltatások kapcsolódnak:
• a fizetési számlához kapcsolódó díjak;
valamint, ha kapcsolódik a számlához,
• betéti kártyához kapcsolódó díjak;
• internetbank és mobilalkalmazás díjai;
• telefonos banki szolgáltatások díjai;
• SMS szolgáltatás díja;
• fizetési számlához kapcsolódó kamatok;
• folyószámlahitelhez kapcsolódó kamatok és díjak.
Mi vele a teendőt?
A díjkimutatással kapcsolatosan nincsen semmi teendőt. Ha észrevételed van a kapott információkkal kapcsolatban, akkor számlavezető bankodhoz tudsz kérdéseddel fordulni.
Éppen amiatt, hogy mostantól minden banknál egységes, részletes díjkimutatás érhető el, egyszerűbb lesz a díjak összehasonlítása. Azaz nem kell szakértőnek lenni ahhoz, hogy felkutathasd a számodra legmegfelelőbb számlacsomagot és esetleg új bankot keress a meglévő helyett.
Azonban a puszta számok mellett arra is érdemes odafigyelni, hogy milyen szolgáltatásokat és milyen minőségben nyújt az adott bank.

A bankkártya használat ma már a mindennapjaink része, sokan már készpénzt sem tartanak maguknál, mert evidens, hogy a legtöbb helyen lehet kártyával, sőt, akár mobillal is fizetni. Ugyanígy, a számlák rendezéséhez sem kell már hosszas sorokat kiállni és csekkeket befizetni, hiszen az internetbankon keresztül akár mobilon, két villamos megálló között is tudod rendezni a számláidat. Hiányukat csak akkor veszed észre, ha valamiért akadoznak vagy nem működnek a szolgáltatások.
A pénzintézetek éppen ezért évente több tízmilliárd forintot költenek arra, hogy az ügyfelek számára a legmodernebb, legbiztonságosabb fizetési-, és bankolási technológiákat tegyék elérhetővé. A szolgáltatás ugyanúgy pénzbe kerül, mint az internet-, vagy a mobilelőfizetés, viszont itt is lehetőséged van felmérni, hogy milyen minőségű szolgáltatást kapsz a pénzedért.