Melyek az internethasználat negatív következményei, mit okozhat a túlzott mértékű használat?
Hogyan?
Ennek érdekében először nekünk is
korlátoznunk kell a saját online fogyasztásunkat,
azt, hogy milyen gyakran ellenőrizzük a telefonunkat, olvassuk a híreket, vagy csak lődörgünk céltalanul az interneten.
A kutatások arra hívják fel a figyelmet, hogy akkor, amikor a szülő teljesen bevonódik az eszközhasználatba, egyrészt a helyzethez nem illő mondatokat mondhat gyermekének, másrészt nem szentel neki elég figyelmet még akkor sem, ha a gyermeke kifejezetten figyelemfelhívó viselkedést tanúsít, ez pedig negatív hatással van a gyermek fizikai- és érzelmi biztonságérzetére.
Már az is elég a szülő és gyermek közötti interakció csökkenéséhez, illetve ahhoz, hogy a szülő kevesebbet szóljon a gyermekéhez, ha a háttérben megy a tv.
A túlzott mértékű médiahasználat a szülő idegrendszerét is túlterheli, emocionális terhet rakhat rá. Ez most fokozottan igaz. Ha egész nap a járvánnyal kapcsolatos híreket olvasgatjuk, nő bennünk a szorongás, a félelem, még inkább meginog a biztonságérzetünk.

Gerd Altmann képe a Pixabay -en.
A szülők médiahasználati szokásai, csak úgy mint más családi minták, hatnak a gyerekre, sőt a családban jelenlevő médiaeszközök mennyisége összefügg azoknak a nevelésben betöltött szerepével. Sokan az unalom elűzése érdekében, például várakozás, vagy utazás során automatikusan a gyermekük kezébe nyomják a telefonjukat, illetve használják a gyermek megnyugtatására vagy saját nyugalmuk biztosítására is. Ilyenkor sem mindegy természetesen, hogy milyen gyakorisággal, milyen időtartamban történik ez, illetve milyen korú a gyermek, azonban
jó tisztában lenni azzal, hogy az óvodás korosztálynál például a digitális eszközök túlzott használata együtt jár a viselkedési problémák valószínűségével.
Csakúgy, mint bármi másban, szülőként a legfontosabb a hitelesség, így a helyes használatra nevelést magunkon kezdjük, magunknak is szabjunk határokat.
Melyek az internethasználat negatív következményei, mit okozhat a túlzott mértékű használat?
Egészséges mértékűnek akkor minősül az internethasználat, ha észszerű időbeli keretek között zajlik, meghatározott célból, nem társul hozzá kognitív és viselkedésbeli diszkomfort érzet, magányosságérzet vagy akár depresszió. A személy nem vonódik ki a családi életből, nem szegényednek el a kapcsolatai, és nem csökken a használat feletti kontrollja, az impulzuskontroll.
Túlzott mértékűnek egyes kutatások szerint 2 óra, más kutatások szerint 5 óra nem munka céljából az interneten eltöltött idő minősül. A fiúk nagyobb veszélynek vannak kitéve a túlzott használat tekintetében, mint a lányok.

fancycrave1 képe a Pixabay -en.
* Ha az internet elsődleges szociális faktorrá válik, elidegeníthet a normál szociális kötelékektől, sőt akár el is szakíthat a családtól, a barátoktól.
* Az online térben kapott pozitív és negatív vélemények jelentős hatást gyakorolhatnak az énképre, különösen igaz ez a kamaszoknál, akiknek a személyisége egyébként is kialakulóban van.
* Könnyű pozitív élményekhez, tapasztalatokhoz jutni a világhálón, az énbemutatás során pedig nagyobb kontrollt élhetünk meg, ez azonban az offine térben másképp van, itt több erőfeszítést igényel, hogy szociális tőkét szerezzünk.
* A sok ülés a különböző eszközök előtt elhízáshoz vezethet, egyrészt a mozgás hiánya miatt, másrészt azáltal, hogy az egészségtelen ételek reklámjai növelik a fogyasztásuk valószínűségét. Meg egyébként is, jól el lehet rágcsálni, ropogtatni egy kis ropit, chipset, kekszet az interneten szörfölés, vagy a mesenézés közben (egy kis gyümölcs is pont jó ropogtatnivaló lehet). A sok ülés, elhízás növelheti a szív- és érrendszeri megbetegedések, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint valószínűségét.
* A szabadban töltött idő mennyiségének csökkenése által romolhat a látás.
* A folyamatos ülés ortopédiai megbetegedések kialakulásához járulhat hozzá.
* Romolhat az alvás minősége, az elalvás előtti 90 percben történő médiahasználat megváltoztatja az alvás mintázatát, a nem kielégítő alvás, és az alvással töltött idő lerövidülése pedig hatással van a fizikai és mentális jóllétre.
* A túlzott használat függőséget okozhat, megvonása pedig pszichés és fizikai elvonási tünetekkel jár (idegesség, agresszió, romló szociális- és családi kapcsolatok).
Az internetfüggőség
Más megfogalmazásban problémás internethasználatról beszélhetünk akkor, ha a személy nem képes kontrollálni az internet használatát, ami negatív következményekkel jár az életminőségére, a mindennapjaira.

Gerd Altmann képe a Pixabay -en.
Az internetfüggőség kognitív, emocionális- és viselkedésbeli tünetekkel jár,
melyek Caplan szerint a következők: hangulatváltozás, az interneten keresztül rendelkezésre álló szociális előnyök észlelése, internethasználattal kapcsolatos negatív következmények, kompulzivitás, interneten töltött fokozott időmennyiség, interneten keresztül megtapasztalt szociális kontroll, megvonási tünetek. Ijesztő, de
az internetfüggőség már 2-3 éves korban is megjelenhet,
középiskolás korban pedig együtt járhat a szerhasználattal.
A problémás használat
hatással van a fizikai egészségre,
mivel a mozgásszegény életmód, az éjszakába nyúló online jelenlét kialvatlanságot okoz, ami által romlik a koncentráció, a figyelem, ez pedig gyerekeknél, kamaszoknál romló iskolai teljesítményhez vezethet, de felnőtteknél is negatívan hathat a munkahelyi teljesítményre.
A családhoz, a barátokhoz való viszony átalakul,
romlik, háttérbe szorul, a fiatalok esetén az iskolához való kötődés alacsony szintű, és a megküzdési stratégiák nem megfelelőek. A kutatások azt is kimutatták, hogy az internetfüggő kamaszok esetében gyakoribb az öngyilkosságról való fantáziálás, és az öngyilkossági kísérletek is.
A függőség kialakulásában sok tényező játszik szerepet, de meghatározó a családi háttér, a diszfunkcionális családi kapcsolatok szerepe. Viszont a meleg, gondoskodó, érzelmileg támogató családi közeg protektív faktor, vagyis védelmet nyújt a függőséggel szemben. A fiatalok, kamaszok esetében különösen fontos a támogató családi háttér.
Mire érdemes figyelni, melyek lehetnek a függőség árulkodó jelei?
* A személy nem képes kontrollálni az interneten eltöltött idő mennyiségét, nem képes abbahagyni az internetezést
* Ha valamilyen okból lerövidül az internetezés ideje, vagy az egyént meggátolják benne, depresszív érzések, szorongás keríti hatalmába.
A jelenlegi élethelyzetünkben nyilván kicsit más szabályok uralkodnak, érdemes rugalmasan újrafogalmazni őket. Élvezetet lelhetünk a rengeteg online programban, gyermekünknek is több időt, szabadságot hagyhatunk az online térben, egyrészt mert ott tanul, másrészt hadd chateljen, játsszon a barátaival, hisz nincs más módja a találkozásra, a közös élményekre.
A biztonságos internethasználatra azonban különösen figyeljünk, szabjunk időbeli korlátokat, még ha hosszabb időt is adunk az online térben, és mindig legyen valami más tartalmas program is a napban.
Az egészen kicsi és óvodás gyerekek esetében fokozottan fontos az idői korlát, mert az ő idegrendszerük még folyamatosan érik, jobban ki van téve a gyors, színes, téri-vizuális ingertömeg hatásainak, melyekről ebben a cikkben van szó.