Hétköznapi tévhitek és szakmai válaszok a pénzügyi öngondoskodásról
Mi fán terem az Öngondoskodási Index? Sok vagy kevés, hogy a magyarok Öngondoskodási Indexe 54 ponton áll? Vannak-e olyan megtakarítási formák, amik után nem kell külön személyi jövedelemadót fizetni? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel bombáztuk a budapesti járókelőket, hogy képet kapjunk arról, ki mennyire mozog otthonosan a megtakarítások, a pénzügyi öngondoskodás területén.
Azt viszont már nagyon különbözően tippelték meg a válaszadók, hogy vajon mi az alsó korhatára a nyugdíjpénztári tagságnak, 18 éves kortól 50 éves korig terjedtek az opciók.
Videónkból kiderül, hogy mennyire vannak képben a megtakarítási lehetőségekről a megszólított járókelők, az OTP Bank szakértője pedig elemzi az egyes válaszokat.
Vegyük sorra részletesebben, miről is van szó a videóban! A kérdéseket Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős vezetője válaszolja meg.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint egy átlagos magyar háztartás megtakarítása 26,3 millió forint volt 2024 második negyedévében. Fontos megjegyezni, hogy ez az érték egy átlagot mutat, ami magában foglalja a kisebb és a jelentősen nagyobb megtakarításokkal rendelkező háztartásokat is.
Ugyanakkor a bankkapcsolattal rendelkező lakosság közel fele (48%) valamilyen pénzügyi termékben helyezett el megtakarítást.
Az OTP Bank által 2024-ben készített Öngondoskodási Index 54 ponton áll a 100-ból, ami a magyar bankoló lakosság közepes szintű öngondoskodását jelzi. Az átlagos érték ugyanakkor eltérő egyéni gyakorlatokat takar, mivel az index háttérében heterogén kép rajzolódik ki: eltérő tudásszintek, lehetőségek és igények.
Ugyanakkor a megkérdezettek 43%-a még nem lépett az öngondoskodás terén, 19%-uk pedig billegő kategóriába esik, mert még csak gondolkodik a tudatos pénzügyi tervezésen.

Az emberek többsége számára az öngondoskodás az anyagi biztonság és a nyugodt időskor megteremtését jelenti. Az OTP Bank felmérése szerint a bankkapcsolattal rendelkezők közel fele (48%) tart pénzügyi termékekben megtakarítást, legnépszerűbb formák közé tartoznak az életbiztosítások, az állampapírok, az önkéntes nyugdíjpénztár és a lekötött betétek. Az OTP Bank célja, hogy edukációval és számos megoldással támogassa az öngondoskodás útján lévőket, így az elmúlt években olyan új Öngondoskodási csomagot vezetett be, amely egyszerre több célt is szolgálhat, mint például nyugdíj, lakás vagy egészségügyi kiadások finanszírozása.
Az OTP Nyugdíjpénztár lehetőséget kínál arra, hogy bárki belépjen, aki betöltötte a 16. életévét. A 16-17 évesek esetében szükség van a törvényes képviselő aláírására is. Az önkéntes nyugdíjpénztár révén ideális kiegészítést biztosíthatunk az állami nyugdíj mellé, ezzel nyugdíjas éveink anyagi biztonságát erősíthetjük.
Az OTP Nyugdíjpénztár hat különböző befektetési portfóliót kínál, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy saját kockázatvállalási hajlandóságunknak megfelelő stratégiát válasszunk.
Az OTP Egészségpénztári számla számos előnyt nyújt. Az Egészségpénztárhoz tartozó Egészségkártyával gyorsan és kényelmesen fizethetünk, legyen szó patikai vagy egészségügyi szolgáltatások költségeiről.
További előny, hogy az egyéni befizetések és még a munkáltatói hozzájárulás után is érvényesíthető 20% adó-visszatérítés, ami évente akár 150 ezer forint pluszt jelenthet.
A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) ideális választás azok számára, akik adómentesség mellett szeretnék gyarapítani megtakarításaikat. A TBSZ számlán elhelyezett összegek után az 5 éves lekötési időszak végén teljes SZJA-mentesség érhető el, míg 3 év után csökkentett adómérték (10%-os SZJA) vonatkozik a hozamokra. A számla megnyitása gyorsan, online is intézhető, és a befektetések a számlán belül bármikor átcsoportosíthatók.
2025 január 1-jét követően nyitott TBSZ számláknál csak az 5 éves lekötési időszak végén lesz szocho mentes a hozam, 3 év után 8%-os, míg 3 éven belüli megszüntetés esetén 13%-os szochot kell fizetni a hozamok után.
Az OTP Persely funkció egy praktikus és rugalmas megoldás a kisebb megtakarítási célok elérésére. Az OTP Internet- és MobilBankon keresztül könnyedén beállíthatunk rendszeres vagy egyszeri átvezetéseket bankszámlánkról, amelyeket bármikor módosíthatunk vagy törölhetünk.
Ha szükséges, a félretett pénzt bármikor visszavezethetjük a kapcsolódó számlánkra, akár részben, akár teljes egészében. Díjmentessége és egyszerű kezelhetősége különösen népszerűvé teszi ezt a funkciót.
A cikk az OTP Bank támogatásával készült.
A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek. A Bank a kondíciók módosításának jogát fenntartja. További részletekről kérjük, tájékozódj az OTP Bank bankfiókjaiban és honlapján (www.otpbank.hu) közzétett üzletszabályzatokból és hirdetményekből.