Még a saját otthonodban is fázol? Könnyen tehetsz ellene!
Pörög a fűtés, az egekbe szökik a gázszámla, de a hőmérő higanyszála csak nem mozdul felfelé, te pedig kötött sálban és vastag pulcsikban vacogsz a saját szobádban? Lehet, hogy a konvektor csavargatása helyett, inkább a ház szigetelésére kellene odafigyelned.
A Knauf Insulation adatai szerint Magyarországon a teljes családi ház állománynak mindössze 10,7%-a számít energetikai szempontból korszerűnek, azaz minden tizedik ingatlant szigetelték megfelelően, illetve korszerűsítették az ablakokat vagy a fűtési rendszerüket.
Kíváncsiak vagyunk, hogy mennyit költötök telente fűtésre, ki az, aki szívesen csökkentené a téli rezsijét, és foglalkoztok-e a hőszigeteléssel.
Segítsetek nekünk, töltsétek ki rövid kérdőívünket. A kérdőívünket ITT tudod kitölteni!
Statisztikai adatok szerint a magyar lakosság legnagyobb része, 69%-a (~ 7 millió ember) családi házakban, 13%-a panel, 18%-a pedig egyéb, jellemzően téglából épült társasházakban él.
Ez azt jelenti, hogy nagyjából 2,85 millió családi ház van, 530 ezer panel, és 760 ezer nem panel társasház. Ezek energetikai állapota azonban rendkívül rosszul fest, a családi házak közel háromnegyede 1980 előtt épült és ezeken végezték el a legkevesebb energetikai korszerűsítést is.


Egy átlagos magyar családi ház esetében a homlokzaton 40%, tetőn és kéményen 25%, nyílászárókon 20%, padlón 15% hő távozik.
Ennek az az oka, hogy ezek az épületek nagyobb felületen veszítenek hőt mint a társasházi lakások. Azonban a megfelelő hőszigeteléssel ez kivédhető, amivel a fűtésköltségeknek akár a felét is megspórolhatod.


A lakossági energiafogyasztás az ország teljes fogyasztásának 32%-a, ennek 81%-át pedig a 2,85 millió családi ház használja el. Egy család energiafogyasztásának a nagy részét, átlagosan 75%-át a fűtés és a hűtés teszi ki. Ezekből az adatokból kiindulva ha az összes arra rászoruló családi ház hőszigeteléssel lenne "védve" a hidegtől, az ország energiafogyasztásának 8%-át meg tudnánk takarítani.
Tavaly év végén jelentették be a lakóépületek energiahatékonyságának és a megújuló energia felhasználásának növelését célzó 115 milliárd forintos hitelprogramot, melyet a Nemzetgazdasági Minisztérium bocsátott társadalmi egyeztetésre és melyre a Knauf Insulation is reagált:
"Úgy gondoljuk, hogy a problémát ott kell megfogni, ahol az keletkezik. A családi házak magas számából és azok rossz épületenergetikai állapotából adódik, hogy jelenleg nagyságrendileg 2,5 millió családi ház szorul energetikai felújításra, a lakóépületek energiafogyasztásának és energiapazarlásának körülbelül 80%-át teszik ki ezek az épületek. Ennek ellenére az eddigi energiahatékonysági támogatások elenyésző része fordítódott erre az épülettípusra.
A panellakások, társasházak mellett a családi házak energetikai felújítása tehát alapvető fontosságú, ezért bízunk benne, hogy ezúttal a központi forrásból nagyrészt a családi ház tulajdonosok kapnak majd segítséget. Ezek a beruházások ugyanis megterhelőek a legtöbb család számára, ugyanakkor valóban megtérülő befektetést jelentenek.
A legjobb eredmény érdekében érdemes betartani az energetikai beruházások javasolt technológiai sorrendjét: először a rossz állapotú nyílászárókat cseréljük, majd a hőszigetelést végezzük el, végül az elavult kazánt cseréljük le. Házunk teljes hőszigetelésével fűtési költségünk akár 50%-át is megspórolhatjuk."